آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ , Sunday 13 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98298
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ فروردین, ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۳
 • شما اینجا هستید :گزارش و گفت‌وگو
 •   

  گزارش/

  سیگار کشیدن یکی از مهم‌ترین علل بیماری و مرگ قابل پیشگیری است

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/  مدارک و شواهد علمی نشان داده است که استعمال دخانیات عمده‌ترین مشکل قابل پیشگیری بیماری‌ها در جهان است که تاثیر مخربی بر سلامت افراد و بهداشت عمومی دارد.
  اعتیاد به سیگار شایع‌ترین، سخت‌ترین و بدترین نوع اعتیاد است که بسیاری از بیماری‌ها را به همراه خود دارد و ترک آن باعث بازگشت سلامتی فرد خواهد شد و همچنین مهمترین عامل مرگ‌های قابل پیشگیری است.
  آگاه شدن درباره اثرات منفی سیگار بر سلامتی و افزایش محدودیت‌ها، سیگار کشیدن را در کشورهای پیشرفته به میزان ثابتی کاسته است.
  در حالی که سیگار کشیدن و مصرف سایر انواع توتون در کشورهای توسعه یافته در حال کاهش است، در کشورهای در حال توسعه، این میزان رو به افزایش و همچنین سیگار کشیدن در میان افراد دارای سطح تحصیلات و درآمد پائین‌تر در حال افزایش است.

  امین برم‌نجفدری پزشک عمومی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، با بیان اینکه سیگار کشیدن یکی از مهم‌ترین علل بیماری و مرگ قابل پیشگیری است، گفت: نیکوتین به شدت سمی بوده و خوردن حدود ۴۰ میلی‌گرم نیکوتین خالص، یا مقدار موجود در دو نخ سیگار، کشنده است.
  وی با بیان اینکه هنگامی که سیگار دود می‌شود، بیشتر نیکوتین سوزانیده شده و تنها یک تا چهار میلی گرم آن توسط بدن فرد جذب شده که همان میزان نیز بسیار خطرناک است، تصریح کرد: با سوختن توتون یک قیر چسبناک از ترکیب صدها ماده شیمیایی ایجاد می‌شود، که سرطان و بیماری راه‌های هوایی را ایجاد می‌کند.
  این پزشک یادآور شد: با بوئیدن دود سیگار، منواکسیدکربن به جای اکسیژن با هموگلوبین موجود در گلبول‌های قرمز متصل می‌شود.
  وی عنوان کرد: کسانی که «سیگار کشیدن» را ترک می‌کنند، به طور عمومی می‌توانند پس از چند سالی به سطح افراد غیرسیگاری برسند، به ویژه اگر ترک سیگار را در جوانی انجام داده باشند.

  سمانه زمانی‌پور پزشک عمومی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، با بیان اینکه مطالعات نشان می‌دهد که عوامل ژنتیکی در وابسته شدن یا نشدن فرد به سیگار نقش دارند، گفت: در میان افرادی که مبتلا به اختلالات خاص روانپزشکی هستند، احتمال سیگار کشیدن بیشتر است.
  وی افزود: آگاه شدن درباره اثرات منفی سیگار بر سلامتی و افزایش محدودیت‌‌ها، سیگار کشیدن را در کشورهای پیشرفته به میزان ثابتی کاسته است.
  این پزشک تصریح کرد: سیگار کشیدن و مصرف سایر انواع توتون در کشورهای توسعه یافته در حال کاهش است، در کشورهای در حال توسعه، این میزان افزایش یافت و همچنین سیگار کشیدن در میان افراد دارای سطح تحصیلات و درآمد پائین‌تر در حال افزایش است.
  زمانی پور یادآرور شد: آگاه شدن درباره اثرات منفی سیگار بر سلامتی و افزایش محدودیت‌ها، سیگار کشیدن را در کشورهای پیشرفته به میزان ثابتی کاسته است.
  وی گفت: سیگار کشیدن یکی از مهم‌ترین علل بیماری و مرگ قابل پیشگیری است و نیکوتین به شدت سمی است.
  زمانی پور افزود: خوردن حدود ۴۰ میلی‌گرم نیکوتین خالص، یا مقدار موجود در دو نخ سیگار، کشنده است اما زمانی که سیگار دود می‌کند بیشتر نیکوتین سوزانیده شده و تنها یک تا چهار میلی‌گرم آن توسط بدن فرد جذب می‌شود.

  به گزارش آوای‌شمال، سیگار کشیدن موجب بسیاری از بیمارهای مختلف برای انسان می‌شود در حالی که هیچ منفعتی برای بدن انسان ندارد، سیگار کشیدن مشکلی اجتماعی است که موجب مشکلات زیادی از نظر اقتصادی می‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات