آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ , Sunday 13 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 98295
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ فروردین, ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
 • شما اینجا هستید :گزارش و گفت‌وگو
 •   

  گزارش/

  جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی و ادبی ایران باید در جهان شناسانده شود

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ ایران‌شناسی مطالعه فرهنگ و تاریخ ایران ‌زمین را مورد توجه قرار دادند و البته نمی‌توان دقیقا تعریفی از ایران‌شناسی ارائه کرد که جامع و کامل باشد اما می‌توان به تعاریفی دست یافت که بتوان حوزه مطالعات ایران‌شناسی را با آن تشریح کرد.
  ایران‌شناسی شاخهٔ منظمی از دانش است که به مطالعه دانش فرهنگی ایران از زمان باستان تا حال که شامل ایران‌شناسی کهن و ایران‌شناسی نو می‌پردازد.
  این فرهنگ شامل تاریخ، ادبیات، هنر و فرهنگ ایران کهن و ایران نو و به همراه فرهنگ توده آن می‌شود.
  علاوه بر این به مطالعه زبان‌های ایرانی نیز پرداخته می‌شود و ایران‌شناسی محدوده جغرافیایی کشورهای امروزی ایران، افغانستان ازبکستان و تاجیکستان را شامل می‌شود.

  هادی یزدانی مدرس تاریخ در گفت‌وگو با خبرنگار ما، گفت: کشور ایران با وسعتی بیش از یک و نیم میلیون کیلومتر مربع هفدهمین کشور جهان از نظر مساحت و در جنوب غربی قاره آسیا واقع شده و جزو کشورهای خاورمیانه است.
  وی تصریح کرد: ایران در نیمه جنوبی منطقه معتدل شمالی بین ۲۵ درجه و ۰۰ دقیقه تا ۳۹ درجه و ۴۷ دقیقه عرض شمالی از خط استوا و ۴۴ درجه و ۰۲ دقیقه تا ۶۳ درجه و ۲۰ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد که ایران از شمال به جمهوری ترکمنستان، دریای خزر، جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، از مغرب به ترکیه و عراق، از مشرق به پاکستان و افغانستان و از جنوب به دریای عمان و خلیج فارس محدود است
  یزدانی خاطرنشان کرد: دانشکده ایران‌شناسی تنها در سال ۱۹۷۰ به طور رسمی تشکیل شد اما کارهای پژوهشی در زمینه تاریخ و فرهنگ ایرانی بسیار قبل‌تر از این زمان انجام می‌شد.
  این کارشناس تاریخ با بیان اینکه دانشگاه عبری اورشلیم، اولین دانشگاهی در اسراییل بود که به همراه دو مؤسسه تحقیقاتی و تدریس در زمینه‌های مرتبط در ۱۹۲۶ تأسیس شد، یکی از این زمینه‌ها یهودشناسی و دیگری خاورشناسی بود، عنوان کرد: پژوهشگران یهودیت باستانی، زیر نظر عهد عتیق شناسی، تلمودشناسی، گنوستیگ و مسیحیت آغازین، تومارهای دریای مرده، و زمینه‌های مشابه، ارتباط‌های ممکن را بین تاریخ دینی یهودیان و دنیای ایرانی بررسی کردند.
  وی یادآور شد: برای دوره قرون وسطی، اشعار جمع‌آوری شده و منتقل شده به سرزمین‌های فارسی زبان به عبری همانند یهودی- فارسی، توجه آنها را جلب کرد.
  یزدانی گفت: تاریخ‌دان‌های دنیای مدرن مجبور شدند تا بدانند نقش ایران در خاورمیانه و وجود یک جمعیت اندکی در اسراییل که ریشه‌های شخصی و فرهنگی در ایران داشت، باعث انگیزه بیشتر برای توسعه مطالعات زبان فارسی، ادبیات فارسی و تاریخ ایران شد.

  دکتر رضا بالو کارشناس ادبیات در گفت‌وگو با خبرنگار ما، موضوع ایران شناسی عبارت از مطالعه در زمینه ابعاد گوناگون تاریخ و فرهنگ و زبان و ادب ایران زمین از دوره باستان تا امروز است، گفت: ایران باید در زبان و گفتار به مردم جهان شناسانده شود و از این طریق می‌توان مکان‌های تاریخی و گردشگری ایران را به دنیا معرفی کرد.
  احمدی افزود: تدریس زبان‌های ایرانی، با تأکید ویژه بر زبان‌های ایران باستان و میانه، از سال ۱۹۶۵ از دانشگاه عبری اورشلیم آغاز شد.
  وی تصریح کرد: شائول شاکد کسی که دکترایش را در زمینه زبانشناسی ایرانی از دانشگاه لندن دریافت کرد تدریس زبان‌های ایرانی را انجام می‌داد.
  این کارشناس گفت: در ۱۹۷۰ دانشکده ایرانشناسی و آمریکاشناسی بعد از بسط دادن دانشکده هندشناسی، تأسیس شد.

  به گزارش آوای‌شمال، سرزمین ایران به دلیل جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی و ادبی همواره موضوع مطالعه برای دانشجویان و ایرانشناسان سراسرجهان بوده است.
  از عهد باستان و گزارش‌های هرودوت گرفته تا سفرنامه‌های سیاحان و جهانگردان دوران اسلامی همگی نشانه تلاش‌ها و پژوهش‌هایی است که در این راستا صورت گرفته است.

  برچسب ها :

  نظرات