آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ , Thursday 28 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 97355
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  ۱۰ عامل سکته مغزی در ایران و جهان

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ شهرام اویس قرن در مورد سکته مغزی اظهارداشت: سکته مغزی در تمام دنیا شایع است اما در کشور از شیوع بالایی برخوردار است به صورتی که احتمال بروز سکته مغزی در جوانان ایرانی ۷ برابر بیش از جوانان غربی است.

  این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه سکته مغزی دومین علت شایع مرگ ایرانیان است، افزود: متاسفانه در کشور ما به دلیل افزایش سن جمعیت احتمال بروز سکته مغزی در آینده بیشتر می‌شود.

  وی با توجه به تحقیقاتی که به همکاری ۳۲ کشور در خصوص شیوع و علل سکته مغزی انجام شده است، یادآور شد: در ۹۰ درصد موارد ۱۰ عامل فشار خون، چربی خون، قند خون، استعمال سیگار،مصرف الکل، افزایش وزن، عدم ورزش، تغذیه نامناسب، استرس، بیماری‌های قلبی و مصرف الکل علت اصلی بروز سکته مغزی در بین افراد بوده است.

  اویس قرن شیوع فرهنگ اشتباه شهرنشینی را از جمله علل بروز سکته مغزی در جوانان ایرانی دانست و افزود: متاسفانه جوانان ما به دنبال افزایش شهرنشینی و شیوع فرهنگ غلط آن دچار عدم تحرک، عدم مصرف میوه سبزی، چاقی و … شدند که این مسائل موجب شیوع سکته مغزی در آنها شده است.

  دبیر دهمین کنگره استروک ایران خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه عوامل سکته مغزی در بین تمام مردم جهان برابر است اما متاسفانه شیوع آن در جوانان ایرانی به دلیل سبک زندگی و عدم توجه به عوامل سلامتی بیشتر است. متاسفانه جوانان ایرانی هنگامی که دچار عارضه می‌شوند یا به پزشک مراجعه نمی‌کنند یا در صورت مراجعه و تشخیص، روند درمان را پیگیری نمی‌کنند.

  وی تصریح کرد: البته ژنتیک نیز در بروز سکته مغزی نقش مهمی دارد و افرادی که سابقه خانوادگی این عارضه را دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

  اویس قرن در خصوص انواع سکته‌های مغزی و راه‌های درمان آن، گفت: سکته مغزی به دو دسته سکته‌هایی که در اثر خونریزی در بافت مغز ایجاد می‌شوند و سکته هایی که در اثر ایجاد لخته در عروق مغز پدیدار می شوند تقسیم می‌شوند که در مورد دوم چنانچه بیماران در ۴ ساعت اول بروز علایم به اورژانس مراجعه کنند می توان با تزریق داروی حل کننده لخته تا حد زیادی سلول‌های مغزی را نجات داد و از فلج دایمی یا ناتوانی بیمار در صحبت کردن جلو گیری کرد.

  دبیر دهمین کنگره استروک ایران افزود: اگر افرادی که دچار سکته مغزی (سکته‌هایی که موجب ایجاد لخته خون می‌شود) می‌شوند در ۴ ساعت اولیه بروز سکته به بیمارستان مراجعه کنند درمان می‌شوند در غیر اینصورت عوارض سکته بروز می‌یابد.

   

  برچسب ها :

  نظرات