آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ , Monday 25 October 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 97223
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  صنعت نفت ایران قبل از انقلاب توسط ۱۸ هزار مستشار خارجی‌ اداره می‌شد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ محمدعلی خطیبی، نماینده سابق در اوپک در مصاحبه با رادیو در خصوص توسعه، پیشرفت و آبادانی جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی در حوزه نفت گفت: نکته اصلی که می توان به عنوان بحث مهم بعد از انقلاب به آن اشاره کرد خودباوری بود که در کارکنان صنعت نفت به وجود آمد.

  وی افزود: قبل از انقلاب صنعت نفت عمدتا توسط خارجی ها اداره می شد و حدود ۱۸ هزار مستشار داشتیم که بخش های مختلف نفت در اختیار آنها بود، اما فرزندان این مرز و بوم با همت و تلاش این صنعت را به دست گرفتند و بخش های مختلف اکتشاف، صادرات، پتروشیمی و گاز را مدیریت کردند.

  نماینده سابق ایران در اوپک ادامه داد: در شرایط سخت تحریم خودباوری موجب شد این صنعت توسط ایرانی ها اداره و مدیریت شود و بدون نیاز و وابستگی به خارجی ها بتوانیم روند رو به رشدی را در این صنعت تا به امروز طی کنیم.

  خطیبی در خصوص جایگاه اوپک بیان کرد: در حال حاضر ایران به عنوان یکی از اعضای تاثیرگذار اوپک است و ما سومین عضو تولیدکننده این سازمان هستیم.

  وی توضیح داد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ما طرفدار قیمت های منصفانه در نفت بودیم و از طرفی هم با این موضوع که صادرات نفت با قیمت نازل به کشورهای مصرف کننده باشد نیز مخالف بودیم که در مقابل ما بعضی کشورها از سیاست سهم بازار دفاع می کردند.

  نماینده سابق در اوپک گفت: یکی از دستاوردهای پیروزی انقلاب اسلامی این بود که دولت موقت تصمیم گرفت تولید نفت را به سطحی برساند که زمان برخورداری از مزیت صادرات نفت طولانی تر شود و قرار بر این شد که تولید ۵ میلیون بشکه ای ادامه پیدا نکند که بتوانیم با تولید کمتر زمان بیشتری مزیت صادرات را داشته باشیم.

  خطیبی تصریح کرد: این عامل و همچنین اعتصابات در صنعت نفت موجب شد که در آن زمان قیمت نفت به شدت افزایش پیدا کرد و این افزایش قیمت در بدو پیروزی انقلاب اسلامی ایران به شوک اول نفتی معروف است که در این راستا قیمت نفت از حدود ۸ دلار به ۳۴ دلار رسید و این افزایش قیمت در تاریخ به دلیل پیروزی انقلاب اسلامی ایران ثبت شده است.

  برچسب ها :

  نظرات