آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ , Saturday 27 February 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 97191
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  شام در تدارک میزبانی «اپرای مقاومت»/ کارگردان سوری: داعش و اسرائیل با هم تفاوتی ندارند+عکس و فیلم

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ مصطفی وثوق کیا: در زمانی که داعش از سوریه و عراق بیرون رفته هنرمندان سوری برای رساندن پیام مقاومت کشورشان دست به کار شدند. اولین اپرای مقاومت این روزها در دمشق آخرین روزهای آماده سازی را انجام می دهد تا طی روزهای آینده اجرای عمومی خود را آغاز کند.

  ما پیش از شروع اجرای خصوصی خود را به محل سالن «اپرای اسد» رساندیم. گروه در حال آخرین تمرین ها بود. سالن مخصوص اپرای با صدای بسیار عالی برای اجرای موسیقی های ضرب دار هیجان اپرا با به اندک مخاطبان تمرین تزریق می کرد.

  بازیگران در حال رفت و آمد بودند. کارگردان جوان کار ولید درویش نیز بر روند کار نظارت می کرد. گاهی با صدای بلند تذکر می داد و داد می کشید و عصبانیت خود را از روند ناهمانگ صحنه ها ابراز می کرد.

  اپرای مقاومت کار شلوغ و پربازیگری است و در دکور تاریخی که طراحی شده اجرا می شود. چند بازیگر کوچک اچرا نیز در حال تمرین نهایی هستند. گروه موسیقی در پایین صحنه سازهای خود را کوک می کند تا در هنگام اجرا مشکلی نداشته باشد.

  بعد از یک ساعت با حضور مهمانان اپرا اجرا می شود. کار سه راوی دارد. دو مرد و یک زن. روایت اثر از زمان حضرت آدم شروع می شود و دوره های تاریخی را پشت سر می گذارد. از ولادت حضرت آدم و عیسی به دوران پیامبر می رسد.

  بخشی از اپرای مقاومت

  روایت کار با پرداختن به عثمانی ها و جنگ جهانی اول به دوره معاصر می رسد. اشغالگران غربی در خاورمیانه مشغول تاراج هستند. اپرا جرقه نخستین مقاومت ها را علیه اشغالگران نشان می دهد. به اشغال فلسطین می رسد و به تشکیل گروه های مقاومت اشاره می کند. ظهور داعش و مبارزه با تروریست های تکفیری و در نهایت پیروزی بر تروریست ها با مشارکت محور مقاومت شامل سوریه، ایران و حزب الله به پایان می رسد.

  اپرای مقاومت با محوریت موسیقی و حرکات تلفیقی بازیگران در مدت ۹۰ دقیقه اجرا شد که مورد پسند مخاطبان اولین اجرا قرار گرفت.

  بعد از اجرا با ولید درویش کارگردان اثر گفت و گوی کوتاهی انجام دادیم:

  وی درباره سر این اپرا گفت: ما این کار را با خط‌مشیی مقاومت طراحی و اجرا کردیم. حکایت مقاومت اتفاق جدیدی نیست که امروز افتاده باشد، داستان مقاومت از ابتدای تاریخ خلقت است.
  این اپرا از «اشغال عاشور دمشق» و پایداری این ملت شروع شده و به داعش می‌رسد و می‌خواهد بگوید که داعش، اسرائیل،‌ اشغالگران فرانسوی و عثمانی و … همگی یک صورت واحد دارند و هدف یکسان همه آنها نیز صهیونیست‌ها بوده‌اند.

  درویس درباره موسیقی که در اپرا اسفاده کرده نیز گفت: ما این موسیقی و اپرا را در زمان کوتاهی به سرانجام رساندیم تا به نتیجه نهایی برسیم. از ویژگی‌های بارز اثر آن است که محور مقاومت را به شکل کامل نشان دادیم. ایران، سوریه، عراق، لبنان تا دوستان روس. همه این اتفاقات در وقت کوتاهی روی داد. یعنی آماده‌سازی دکور و موسیقی  فقط طی مدت ۱۵ روز صورت گرفت و خدا را شکر که کار خوبی از آب در آمد.

  درویش درباره اجرای عمومی اپرای مقاومت گفت: ما بنا داریم ابتدا این کار را در دمشق اجرا کنیم، سپس در لاذقیه و حلب و و منتظر دعوت جمهوری اسلامی ایران و جشنواره مقاومت لبنان هستیم تا در این کشورها نیز اجرا داشته باشیم.

  کارگردان اپرای مقاومت درباره اینکه چرا پیام مقاومت را با استفاده از زبان موسیقی می خواهد برساند گفت: من بر این باورم که هنر، زبان زندگی است. حالا هر شکل هنر اعم از خوش‌نویسی، نقاشی، سینما و موسیقی و… هر کسی به زبان هنر صحبت کند به زبان زندگی سخن گفته است. من می‌گویم مقاومت فقط با سلاح نیست بلکه مقاومت با هنر، سینما، موسیقی و …. هم می‌تواند انجام شود علیرغم ظلم‌ها، حق بالاخره آشکار می‌شود.

  درویش در پایان سخنان خود با تاکید بر این اینکه مقاومت از ابتدای خلقت وجود داشته گفت: ما خواستیم با این کار این پیام را بدهیم که هر استعمارگر، هر ظالم و هر اشغالگر مانند یکدیگرند. داعش و اسرائیل و فرانسه در انتها تفاوتی با هم ندارند. من خواستم این پیام را بدهم که همه اشغالگران یک جورند و در نهایت داعش و اسرائیل با هم تفاوتی ندارند و اسرائیل این گروهک تروریستی را حمایت می‌کند.

   

  برچسب ها :

  نظرات