آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ , Wednesday 28 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 97180
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ بهمن, ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۴
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  دستاوردهای متعدد ایران پس از انقلاب اسلامی

  رهایی از وابستگی محض و طی کردن مسیر پیشرفت همراه با استقلال

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ تاریخ‌های مختلفی در تقویم هر کشور وجود دارد که برای مردم آن کشور یادآور خاطراتی شیرین است. خاطراتی که هرگز فراموش نخواهند شد و باید به نسل جدید که در آن روزگار هنوز پا به عرصه حیات نگذاشته بودند نیز شناسانده شود.

  در تاریخ معاصر ایران، دهه فجر متمایز از هر تاریخ دیگری است، چراکه این دهه سرآغاز طلوع اسلام و رهایی ملت ایران از چنگال ظلم و استبداد است.

  در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دشمن تلاش فراوانی کرد تا انقلاب را همانند سایر انقلاب‌های جهان به انحراف بکشاند اما هوشیاری مردم و حضور در صحنه آنان، همواره نقشه دشمنان را نقش بر آب کرده است. دشمن هیچ‌گاه از تلاش خود در این زمینه دست نمی‌کشد و شبهات متعددی درباره نظام جمهوری اسلامی مطرح می‌کند. شبهاتی که اگر به آنان پاسخ داده نشود، شاید در آینده سبب دل‌زدگی نسل جدید از انقلاب اسلامی شود. بنابراین دهه فجر و سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، فرصت مغتنمی برای بازگو کردن دستاوردهای این انقلاب بزرگ و خنثی کردن توطئه‌های دشمنان است.

  تا قبل از انقلاب سال ۵۷، در ایران نظام اسلامی وجود نداشت و رابطه مسئولان و پادشاهان با مردم، رابطه ارباب و رعیتی بود که امام خمینی(ره) یک بار برای همیشه این روند را پایان داد.

  دهه فجر همچون خورشید در آسمان اسلامی ایران درخشید و نقطه عطفی در تاریخ این کشور شد. بنابراین لازم است این دهه هر سال پرشورتر و بزرگتر از سال قبل گرامی داشته شود.

  این دهه به روزهای ۱۲ تا ۲۲ بهمن اطلاق می‌شود که حضرت آیت‌الله خمینی پس از ۱۵ سال تبعید در ۱۲ بهمن سال ۵۷ وارد کشور شدند و با همراهی ملت ایران، در مدت ۱۰ روز طومار سلطنت پهلوی را در هم پیچیدند.

  انقلاب ایران که با شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» به پیروزی رسید، نویدبخش دستاوردهای متعددی بود.

  در حوزه سیاست داخلی، مهم‌ترین دستاورد فروپاشی نظامی سلطنتی ۲ هزار و ۵۰۰ ساله و استقرار نظام جمهوری اسلامی با موفقت ۹۸ درصد مردم بود. در حوزه سیاست خارجی نیز، ایران با شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» از زیر سلطه قدرت‌های خارجی رها شد و با حفظ استقلال در عرصه بین‌الملل، مسیر پیشرفت را درپیش گرفت.

  در حوزه اقتصاد، هرچند به واسطه تحریم‌های ناجوانمردانه غرب، مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد اما با وجود این، وضعیت اقتصادی مردم ایران با دوران پیش از انقلاب بسیار متفاوت است. پس از انقلاب نهادهای مختلفی برای زدودن فقر تشکیل شدند و هر یک از آنها نقشی موثر در محرومیت‌زدایی از شهرها و روستاهای کشور ایفا کردند.

  در دوران قبل از انقلاب به علت نابودی صنعت کشاورزی، دولت تنها قادر بود غذای یک ماه مردم را در داخل تامین کند و برای سایر ماه‌ها نیازمند واردات از خارج بود. اما اکنون با توسعه صنعت کشاورزی و همچنین با وجود رشد ۵۰ میلیون نفری جمعیت، غذای ۱۰ ماه مردم ایران در داخل تامین می‌شود. مرگ و میر کودکان از ۱۲ درصد به زیر ۲ درصد کاهش یافته است و امید به زندگی در میان مردم ایران رشد ۱۵ ساله داشته که این موارد نشان دهنده رشد نظام سلامت در کشور است.

  پیشرفت‌های ایران در حوزه صنعت، برق، گاز، آب، ارتباطات، دستاوردهای علمی و پژوهشی و همچنین دفاعی و نظامی، غیرقابل قیاس با دوران قبل از انقلاب است. اگرچه احیای اسلام ناب محمدی(ص) و منزوی ساختن اسلام آمریکایی، ایجاد تحول روحی، معنوی و اخلاقی در مردم ایران، تربیت نیروهای مکتبی و مردمی نیز از دیگر دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است که باید در دهه فجر همه این موضوعات به صورت مفصل برای نسل جدید بازگو و تبیین شود.

  برچسب ها :

  نظرات