آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ , Saturday 24 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 97135
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  احتمال بی‌ثباتی سیاسی در عربستان وجود دارد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ اندیشکده صهیونیستی «امنیت» در تحلیلی پیرامون بروز محتمل بی‌ثباتی در پادشاهی عربستان نوشت: در‌حالی‌که شاید درباره قدرت و نفوذ عربستان اغراق‌هایی صورت گرفته باشد، اما این کشور از آغاز ناآرامی‌ها در منطقه از ثبات نسبی بهره برده است.

  اندیشکده یاد شده ادامه داد: عربستان که سیاست پیشگیرانه را جایگزین راهبردی سنتی، محتاطانه و محافظه کارانه کرده تقریبا در تمامی ابعاد به چالش افتاده و درحالی که «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی اقدام‌های مهم تاریخی را انجام داده است، اما شاید این امر منجر به بی‌‌ثباتی در این کشور شود.

  بر این اساس، گروه‌های مخالف ممکن است از این بی‌ثباتی برای تضعیف رژیم بهره برده و نیروهای منطقه‌ای و بین‌المللی نیز ممکن است از این فرصت در به‌ چالش کشیدن عربستان استفاده نمایند. پس باید در مقابله با موج بالقوه بی‌ثباتی در عربستان، حوادث بررسی شده و برنامه‌های اضطراری برای چنین سناریوهای بی‌ثبات کننده‌ای آماده شوند.

  در ادامه این تحلیل آمده است: کسانی که چنین برنامه‌هایی را شکل می‌دهند باید اطمینان یابند که ایران از مزیت بی‌ثباتی در عربستان برای افزایش جایگاه منطقه‌ای، چگونگی مقابله با شوک‌های بازارهای نفتی، حفظ سامانه‌های سلاح‌های پیشرفته، حفاظت از مکان‌های مقدس اسلام و عواقب بی‌ثباتی در عربستان سعودی برای همسایگانش که  برخی از آ‌ن‌ها خود نیز چالش‌های مشابهی دارند، بهره نبرد.

  در حالی‌که گذشته نشان داده گمانه‌زنی نسبت به ثبات پادشاهی عربستان اشتباه است اما انعطاف پذیری این کشور در هفت سال گذشته پرآشوب نیز تضمین کننده ثبات طولانی مدت نیست.

  بر این اساس، خطر گسترش خشونت سیاسی در عربستان وجود دارد و به منظور حفظ ثبات، این کشور باید توقع‌های جوانان و نسل تحصیلکرده که عادت به فراوانی داشته را برآورده کند و راه‌های جدیدی را در مدیریت امور دولتی یافته، اصلاحات حیاتی را حتی اگر خطرناک باشند پذیرفته، در عرصه منطقه‌ای مقابله‌ای متفاوت و با موفقیت بیشتر را با ایران داشته و از برخی شخصیت‌های سابق در عرصه مدیریت داخلی که به ثبات کشور کمک می‌کنند مجددا بهره جوید.

  در خاتمه این گزارش آمده است: به طور آشکار تعیین زمان و این‌که آیا عناصر تهدید کننده ذکر شده به حد کافی برای بی ثبات‌سازی پادشاهی عربستان ظهور می‌کنند، غیرممکن است. این مطلب به هدف پیش بینی زمان دقیق بی‌ثباتی احتمالی یا ارزیابی میزان «بی ثباتی اجتناب ناپذیر» در این کشور نیست بلکه در مقابل، به دنبال هشدار دادن درباره پیامدهای احتمالی این سناریو و شناخت عوامل اطلاعاتی خارجی در بروز این مسئله است. مکان‌هایی چون اسرائیل هم که ممکن است تحت تأثیر بی‌ثباتی احتمالی در عربستان سعودی قرار گیرند باید تغییرات مهم درحال انجام در پادشاهی عربستان را در تشخیص دهند و تمهیداتی را برای مقابله با سناریوهای دشوار احتمالی که در برهه کنونی بزرگتر از گذشته است، بکار بندند.

   

  برچسب ها :

  نظرات