آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ , Wednesday 28 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96947
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ بهمن, ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  آنفلوآنزای فصلی کماکان فعال است/ ابتلای انسانی از آنفلوآنزای پرندگان نداشتیم

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ محمدمهدی گویا در خصوص وضعیت آنفلوآنزای فصلی در کشور گفت: آخرین اطلاعات ما از آنفلوآنزای فصلی نشان می‌دهد که این بیماری کماکان فعال است و فقط مختصری کاهش در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل مشاهده شده است و هنوز زود است که بگوییم، بیماری روبه کاهش است.

  وی افزود: نکته مهم در این رابطه این است که در هفته دوم دی ماه ۲۶۰۶ مورد بیماری تنفسی شدید در سراسر کشور داشتیم که در هفته سوم دی ماه این تعداد به ۲۴۶۷ نفر رسیده است.

  رئیس مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بیشترین موارد بیماری‌های تنفسی شدید مربوط به استان‌های کرمان و قزوین بوده است و استان‌های تهران، اصفهان، خراسان شمالی، همدان، زنجان، گیلان و البرز در رتبه بعدی قرار دارند.

  وی ادامه داد: در هفته گذشته تعدادی از مبتلایان به آنفلوآنزای فصلی در کشور در بیمارستان‌ها بستری شدند که بیشترین آنها در گروه سنی بالای ۵۵ سال بودند.

  گویا افزود: در هفته گذشته دو سمینار کشوری برای پزشکان و مدیران آنفلوآنزا در سراسر کشور برگزار شده و موضوعات مربوط به مراقبت از بیماران و درمان آنها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

   وی درخصوص ضرورت واکسیناسیون آنفلوآنزای فصلی تاکید کرد: تمام افرادی که در معرض ابتلای به آنفلوآنزا هستند و جزو گروه‌های پرخطر محسوب می شوند، خصوصا افراد بالای ۶۵ سال، بیماران قلبی، بیماران تنفسی، زنان باردار، افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند، افرادی که به دلیل ابتلای به سرطان تحت درمان هستند و همچنین افرادی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند، هنوز هم وقت دارند تا این واکسن را تزریق کنند.

  وی ادامه داد: اطلاعات ما حاکی از آن است که افرادی که واکسن را تزریق کردند،  مبتلا به آنفلوآنزا نشدند یا اینکه درصورت ابتلا، بیماری در آنها شدید نبوده است.

  به گفته وی، مهم‌ترین راه پیشگیری، رعایت بهداشت فردی، شست‌وشوی مرتب دست‌ها و عدم تماس مستقیم با بیمار و در صورت ابتلا، مراجعه به پزشک و استراحت در منزل است.

  گویا درمورد آنفلوآنزای پرندگان نیز تصریح کرد: آنفلوآنزای پرندگان تاکنون ابتلای انسانی نداشته و در هر منطقه‌ای که بیماری آنفلوآنزای پرندگان گزارش شده، بلافاصله دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با مشارکت سازمان دامپزشکی کشور عملیات پاسخ دهی را که شامل واکسیناسیون کارگران مرغداری‌ها و تزریق داروی ضد ویروسی و مراقبت از آنها به مدت ۱۰ روز است را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام داده‌اند.

   

  برچسب ها :

  نظرات