آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ , Sunday 28 February 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96919
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  اسرائیل برای ترور «عرفات» دستور شلیک به هواپیماهای مسافربری داده بود

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ گزارش‌ها حاکی است «آریل شارون»، وزیر جنگ اسبق رژیم صهیونیستی به ارتش این رژیم دستور داده بود یک هواپیمای مسافربری را در صورت تأیید وجود «یاسر عرفات» رئیس فقید تشکیلات خودگردان فلسطین در آن ساقط کند.

  به نوشته روزنامه هاآرتص، در یکی از این عملیات‌های اینچنینی در سال ۱۹۸۲، هواپیمایی که قرار بود هدف قرار گرفته شود حامل ۳۰ کودک زخمی فلسطینی بود که بازماندگان کشتار «صبرا و شتیلا» بودند.

  عملیات مورد نظر لغو شد، اما اطلاعات مندرج در کتابی که یک روزنامه‌نگار اسرائیلی نوشته نشان می‌دهد که این طرح، تنها یکی از تاکتیک‌هایی بود که عوامل موساد برای ترور عرفات در نظر گرفته بودند.

  «رانن برگمن»، نویسنده این کتاب در یادداشتی در نیویورک‌تایمز، توضیحاتی درباره کتابش که قرار است به زودی منتشر شود، ارائه کرده است. او می‌نویسد: «این عملیات نظامی، توسط موساد طراحی شده بود. عاملان موساد، با توجه به سهل‌انگاری‌های امنیتی در فرودگاه آتن، در محوطه‌ای که هواپیماهای خصوصی در آنجا پارک شده بود، چشم به راه عرفات بودند.»

  به نوشته «برگمن»، «رافائل ایتان»، رئیس ستاد مشترک ارتش سرائیل جت‌های اسرائیلی را مأمور تعقیب هواپیمایی کرد که گمان می‌رفت حامل یاسر عرفات باشد.

  «ایتان» قبل از پرواز هواپیماها از فرودگاه آتن، به خلبان‌ها گفت: «بدون دستور من شلیک نمی‌کنید. باشد؟ حتی اگر اختلالات ارتباطی وجود داشت، بدون اینکه صدای من را بشنوید، شلیک نکنید.»

  اما این دستور هرگز صادر نشد، زیرا فردی که تصور می‌شد یاسر عرافات بود، احتمالاٌ برادر کوچک‌تر او بود.

  روزنامه‌نگار اسرائیلی در کتاب خود با عنوان (Rise & Kill First) [به معنی «برخیز و در قتل پیش‌قدم باش»] نوشته بین نوامبر سال ۱۹۸۲ تا ژانویه ۱۹۸۳ چهار جنگنده اف‌۱۶ و اف‌۱۵ آماده‌باش بودند تا در صورت رویت یاسر عرفات وارد عملیات ترور او شوند.

  برگمان در نیویورک‌تایمز نوشته این جت‌ها دست‌کم ۵ بار برای تعقیب هواپیماهای مظنون به حمل عرفات به پرواز درآمدند، اما مدت کوتاهی بعد از آنها خواسته شد که بنشینند.

   

  برچسب ها :

  نظرات