آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ , Wednesday 28 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96883
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  صفر تا صد انتخاب معاون اجرایی نمایشگاه کتاب/ کار تحسین‌برانگیز شورای برنامه‌ریزی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ شورای برنامه‌ریزی صنف نشر نمایشگاه کتاب طی هفته جاری طبق روال جلسات خود را برگزار کرد، اما با نزدیک شدن به مهلت وزارت ارشاد برای معرفی مدیران کمیته‌های نمایشگاه کتاب و معاون اجرایی این روزها جلسات جدی‌تر پی‌گیری می‌شود.

  بر اساس این گزارش، در تازه‌ترین جلسات طبق پیشنهادی که به شورای صنفی نمایشگاه ارائه شده با توجه به اینکه اعضای ۷ نفره تصمیم‌گیرنده برای معرفی افراد اجرایی نمایشگاه هستند از این رو بنا شد انتخاب، رویه‌ای دیگر داشته باشد.

  رویه تازه بدین شرح است، با توجه به حضور ۷ نفر عضو شورای برنامه‌ریزی نمایشگاه کتاب که از دو تشکل آشنا و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران انتخاب شده‌اند (۴ نفر از یک تشکل و سه نفر از تشکل مقابل)؛ اگر در یک سمت فردی ۴ رای را کسب کرد، باید برای تائید معاون شدن او و قطعی شدن نام معاون اجرایی، یک نفر هم از گروه مقابل به این فرد رای بدهد تا معاون اجرایی اینگونه معرفی شود. در حال حاضر هم آقایان: آخوندی، فروغی، فریدون و حاتمی رای خود را به «علی اکبر تورانیان» به عنوان معاون اجرایی داده‌اند اما باید منتظر ماند تا از گروه مقابل هم فردی رای بدهد. در غیر اینصورت انتخابات به بن‌بست خواهد رسید.

  علی اکبر تورانیان در حال حاضر با ۴ رای به عنوان گرینه جدی معاون اجرایی نمایشگاه سی و یکم کتاب شناخته می‌شود، اما هنوز انتخاب قطعی نیست، در حالی که تورانیان تجربه فعالیت‌ نشر داشته و به امور نمایشگاه هم آشناست.

  از سوی دیگر عنوان می‌شود فرد منتخب باید دارای شرایطی از جمله: عضو صنف نشر باشد، کتابفروش باشد و یا پروانه صنفی داشته باشد؛ بنابراین انتخاب در چارچوب تخصصی نشر قرار می‌گیرد.

  در صورتی که بن بست انتخاب معاون اجرایی نمایشگاه بدین منوال ادامه یابد، احتمالا معاونت فرهنگی وزارت ارشاد ورود مشورتی و یا قطعا حاکمیتی خواهد داشت، چرا که زمان برای نمایشگاه کتاب مثل باد گذراست.

  از سوی دیگر و نکته قابل توجه و تامل و مثبت این دوره از نمایشگاه این است که، با تصمیم شورای برنامه‌ریزی صنف نشر نمایشگاه کتاب قرار بر این شده برای انتخاب مدیران کمیته‌ها با دقت بیشتر صورت گیرد؛ از این رو طی فراخوانی از افراد دارای توانایی در زمینه فعالیت در کمیته‌های دوره سی و یکم نمایشگاه کتاب خواسته شده رزومه خود را تا ۱۵ بهمن به اتحادیه ناشران و کتابفروشان ارسال کنند. اما دیری نپایید که زمان ارسال رزومه به ۱۰ بهمن تقلیل یافت. بر این اساس قرار است رزومه افراد برای انتصاب در پست‌ها و کمیته‌های نمایشگاه کتاب برررسی شود.

  این تصمیم در حالی اتحاذ شده که با این روش قرار است افراد گسترده‌تری از صنف در امور نمایشگاه کتاب دخیل باشند.

  باید دید در پایان مهلت اعلام شد چه افرادی به عنوان مدیر کمیته و یا معاون اجرایی منصوب خواهند شد.

   

  برچسب ها :

  نظرات