آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ , Wednesday 28 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96877
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  آقای رئیس جمهور! در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات اهتمام کنید

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/  ۴۵ تشکل دانشجویی استان همدان با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران مواردی را در خصوص فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات به وی متذکر شدند.

  متن نامه مذکور به شرح زیر است:

  در این ایام امتحانی را پشت سر گذاشتیم که نقاط مثبت و منفی داخلی کشور ما را به نمایش گذاشت. در کنار صحنه­‌های زیبای اجتماع بی‌نظیر مردم در مقابله با اغتشاشات، متاسفانه شاهد عیان شدن زخم­‌هایی بودیم که مگسکان ناتوان را برای تعذیب مردم ایران و انقلاب به خود جذب کرده است.

  حال یکی از این زخم­‌ها، «فضای بی‌سامان مجازی» کشور است. شبکه­‌های اجتماعی که روزگاری با بهانه تکنولوژیِ مدرنِ فرهنگی، لجام‌گسیخته، خانه­‌های مردم ما را فتح کردند، روی دیگر خود را به عنوان تهدید امنیتی بروز دادند و نقش مهمی در برنامه‌­ریزی و هدایت اغتشاشگران داشتند. همین موضوعی شد تا باری دیگر مسؤولان، با مسدود ساختن بعضی از شبکه­‌های اجتماعی از جمله تلگرام و اینستاگرام، به جای حل معضل امنیتی فضای مجازی، به پاک کردن صورت مساله بپردازند. البته چند روز بعد با ژستی روشنفکرانه، همین اقدام خود را به تندی نقد کرده و دیگران را متهم جلوه دادند.

  بدین صورت مسؤولان کلمه­ «خودزنی» را معنی کرده و آن را در تاریخ ثبت همیشگی کردند؛ چرا که روزی در قالب شورای عالی امنیت ملی، حکم مسدودسازی تلگرام را صادر کرده و روز بعد در قالب دولت نسبت به این مساله کنایه‌­ها وارد کرده و انتقاد می‌‌کنند. ای کاش به جای زجری که برای باز ماندن عرصه فعالیت شبکه­‌های اجتماعی صهیونیستی کشیدید، کمی تلاش می­‌کردید تا شبکه­‌های اجتماعیِ داخلی جدید، ایمن و پرسرعت ایجاد شوند. حال این بازی‌­های بی‌اساس ما را ملزم می‌دارد که هشدار دهیم، مادامی که در برخورد با مشکلات (از جمله مشکلات فضای مجازی) به جای تلاش و برنامه­‌ریزی، سیاست‌بازی و خودزنی‌­های مسؤولان، اولویت  قرار بگیرد، هیچ گره‌ای از مشکلات این ملت حل نخواهد شد. فلذا مطالبه می­‌داریم قدری با تقوا، ذکاوت و روشن‌بینی بیشتر به این قضیه نگاه شود.

  در قیام مردم ایران برای براندازی نظام طاغوت و استقرار نظام اسلامی، یکی از شعارها و مطالبات مردم «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» بود، اما جا دارد با ابراز تاسفی عمیق بگوییم که با کم‌کاری مسؤولان، استقلال کشور دچار خلل می‌شود و به دنبال آن آزادی و لذا اخلال در استقلال، تهدیدی مهم برای جمهوری اسلامی به شمار می‌آید.

  حال قصه­ پرحزن فضای مجازی، تبدیل به میدانی جهت به چالش کشیده شدن استقلال کشور شده است و کمترین نمود این مسأله التماس وزیر ما، به مسؤولِ یک پیام‌رسان خارجی، برای غیر فعال کردن یک کانال معاند است و در صورتی که این شیوه متداول شود، وزیر ما هر روز باید التماس کند تا آدرس جدید آن کانال غیر فعال شود.

  لذا تشکل­‌های دانشجوییِ انقلابی استان همدان در راستای حفظ استقلال ملی، سهولت و امنیت استفاده از به روزترین فناوری­‌های اطلاعات و ارتباطات، تامین امنیت روانی و شغلی فعالین فضای مجازی و عموم کاربران اینترنت و شبکه­‌های اجتماعی، پیگیری موارد زیر را از جنابعالی و سایر مسؤولان امر خواستاریم:

  ـ تحکیم و تقویت جایگاه فراقوه‌ای و موقعیت محوری شورای عالی فضای مجازی و تشکیل مستمر جلسات آن همراه با تصویب و پیگیری مصوبات، بر اساس نیاز روز در فناوری‌­های اطلاعات و ارتباطات و تثبیت و تقویت مرکز ملی فضای مجازی به عنوان بازوی شورای عالی فضای مجازی

  ـ این حق اولیه مردم ایران است که از اینترنت سریع، ارزان، امن، سالم و شبکه‌­های اجتماعی استاندارد برخوردار باشند. لذا از دولت مردان می‌خواهیم قدری دلسوزانه‌­تر با اهتمام جدی و همه‌جانبه جهت تسریع در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات اقدام نمایند.

  ـ پس از راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات لازم است عموم مردم نسبت به استفاده از اینترنت ملی با شیوه‌­های ایجابی و با ارائه تسهیلات ترغیب گردند.

  استفاده از شبکه‌­های اجتماعی و پیام­رسان‌­ها حق مردم ایران است، اما چرا ما باید برای استفاده از حق خود مجبور به بازی در زمینی که دشمن برایمان طراحی کرده و فعالیت در بستر شبکه­‌های اجتماعی صهیونیستی باشیم؟ مشکلی که این روزها در حال خودنمایی است، عیان شدن کم توجهی مسؤولان به پیام­رسان­‌های داخلی است. به این صورت که پهنای باند اختصاصی و امکانت تبلیغاتی و … در اختیار نشر تلگرام و امثالهم قرار گرفته، اما در مقابل هیچ اقدام مشابهی در جهت پیشرفت محصولات داخلی از مسؤولان سر نزده است، که جای تامل و تاسف دارد و مسؤولان باید در حمایت فنی، مالی و تبلیغی از پیام­رسان­‌های داخلی تمام توان خود را به کار گیرند.

  تقاضا می‌شود که قدری بر سر اجرایی شدن قانون فیلترینگ هوشمند عجله فرمایید که در فضای ناپاک جنگ نرمِ اینترنتی، شاهد قربانی شدن بخشی از ملت شریف ایران هستیم و سیلاب آسیب­‌های اعتقادی، اخلاقی، امنیتی، اجتماعی و روحی روانی اینترنت همواره جامعه را مورد تهدید قرار داده است.

  همچنین خلأ برخورد قاطع و پیشگیرانه جهت جلوگیری از نشر شایعات و اکاذیب در فضای مجازی احساس می‌شود، که لازم است در این خصوص زمینه‌­های قانونی لازم پیش­‌بینی و اقدامات کافی انجام گیرد.

   

  برچسب ها :

  نظرات