آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ , Saturday 24 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96795
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ بهمن, ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۶
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  حسینی: تنوع و تکثر در هنرهای تجسمی نیازمند وحدت است

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، عصر امروز (سه‌شنبه ۳ بهمن) با حضور سید محمدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجتبی آقای دبیرکل جشنواره، مجید ملانوروزی مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی و جمعی از اساتید و هنرمندان عرصه تجسمی برگزار می‌شود. در سالن ایران فرهنگستان هنر افتتاح شد.

  علاوه بر مدعوین داخلی، مهمانانی از آمریکا، سوئیس، آذربایجان و ایتالیا دراین مراسم حضور دارند. قرار است در این مراسم حدود ۱۰ تجلیل شامل نگارخانه منتخب، خبرنگار برگزیده، اداره کل ارشاد برتر، رایزن فرهنگی فعال در امور تجسمی و … انجام شود.

  بر اساس این گزارش، دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، در  موسسه فرهنگی و هنری صبا همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ و روزهای جمعه ۱۵ تا ۲۰ میزبان حضور مخاطبین است.

  استقبال از مراسم افتتاحیه و کوچک بودن سالن مراسم باعث شد بسیاری از حاضران و برخی مدعوین از جمله عبدالرحیم سیاهکارزاده مراسم را به صورت ایستاده دنبال کنند.

  مجتبی آقایی در ابتدای مراسم گفت: امسال بجز این سالن، ۱۵ استان ۱۵ جشنواره استانی را رقم زدند و برخلاف سال‌های پیش که صرفا میزبان بودند، امسال برگزارکننده هم هستند. ۱۰ گالری هم حضور دارند و بخش مفاخر هنرهای تجسمی را هم داریم.

  وی ادامه داد: در فرهنگسرای نیاوران امسال نمایشگاه «ستارگان» ویژه افتخار آفرینان تجسمی در رویدادهای بین المللی خارج از کشور هم برپا می‌شود.
  دبیر دهمین جشنواره تجسمی فجر اظهار داشت: در بخش رقابتی از میان ۱۰ هزار و ۶۰۰ اثر، ۸۸ اثر انتخاب شده و به نمایش در آمده است.
  وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: از همه کسانی که کمک کردند جشن ملی هنرهای تجسمی برگزار شود، تشکر و قدردانی می‌کنم. خوشحالیم که پس از سالیان، شخصی از حوزه هنرهای تجسمی تصدی معاونت هنری وزارت ارشاد را برعهده گرفته است و آغاز آن با جشنواره تجسمی را به فال نیک می‌گیریم.

  ملانوروزی، رئیس شورای سیاست‌گذاری دهمین جشنواره تجسمی فجر هم در ادامه این مراسم اظهار داشت: سال‌ها بود که بسیاری از بینال های ما برگزار نمی‌شد و سعی کردیم این خلاء در فضای تخصصی را پر کنیم و در اکثر رشته‌ها جز نقاشی محقق شد.
  وی ادامه داد: جشنواره فجر بینال نیست و فستیوال است و هنرمندان بینارشته ای و مدرن و خلاقانه را پوشش می‌دهد. همچنین استان‌ها و نگارخانه‌ها به عنوان مهمترین بدنه هنرهای تجسمی را درگیر جشنواره کردیم.

  * تقدیر از حامیان هنرهای تجسمی
  در بخش بعدی مراسم از «محمد علیزاده» مدیر کل ارشاد اسلامی کرمان، «نگار نادری پور» رییس هیأت مدیره انجمن مجسمه‌سازان ایران، «محمدعلی کیانی» رایزن فرهنگی سابق ایران در بلغارستان، «الهام گوران» گزارشگر شبکه خبر، «ندا درزی» بنیانگذار سالانه هنر معاصر پرسبوک، «رضا یساولی» مدیر انتشارات یساولی، «سجاد باغبان ماهر» مدیر گالری ساربان و «حسن واعظی» بنیانگذار طبقه ویژه هنرمندان تجسمی در بازارچه قائم با اهدای نشان طوبی زرین تقدیر به عمل آمد.

  حسینی معاون هنری وزیر ارشاد در ادامه این مراسم و ابتدای سخنان خود گفت: جشن هنرهای تجسمی فجر به میمنت سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برپاست.

  وی افزود: هنرهای تجسمی عرصه رنگارنگ و نقشانقشی است. امروزه این تنوع و تکثر نیازمند وحدت بیش از دوران دیگر است.

  این مقام مسئول به هنرمندان تجسمی توصیه کرد برای ارائه تصویری واحد در یک قاب بیش از پیش با یکدیگر تشریک مساعی داشته باشند.

  وی گفت: هنر تجسمی ما با هنرمندان جوان و پیشکسوتی که دارد، سرمایه بزرگ انسانی است و در کنار تاریخ غنی و عظیم ما، بزرگترین سرمایه و دستمایه است. باید اهتمام ورزیده و جغرافیای تجسمی را به کشور خودمان محدود نکنیم و خودمان را برای عرصه جهانی آماده کنیم.

  معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه سخنان خود تأکید کرد: هنرهای تجسمی حتما می‌تواند نقش‌های پر امیدی برای سرزمین ما رقم بزند.

  در پایان این مراسم، نمایشگاه آثار برگزیده با حضور مدعوین و مهمانان گشایش یافت.

   

  برچسب ها :

  نظرات