آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ , Sunday 25 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96696
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ بهمن, ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۵
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  دستاورد کشور در میزان برداشت از میادین مشترک نفت و گاز چشمگیر است

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به موضوع جلسه و میزان پیشرفت طرح های نفتی توسعه میادین مشترک غرب کارون، اظهار داشت: ما در میزان برداشت از این میادین در مقطعی به دلایل مختلف از عراق عقب افتادیم که در حال حاضر این عقب ماندگی جبران شده و طرح های خوبی برای توسعه در این منطقه در حال انجام است.

  وی با تاکید بر اینکه باید از همه ظرفیت کشور،‌ بویژه توان بخش خصوصی و نهادهای غیر دولتی برای دستیابی به هدف برداشت نفت به میزان یک میلیون و ۲۲۰ هزار بشکه در روز استفاده شود،‌ افزود: همه دستگاه ها اعم از صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد باید در کنار وزارت نفت کمک کنند تا این طرح که نماد واقعی اقتصاد مقاومتی است هرچه بهتر و سریعتر تحقق یابد.

  فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه وزرات نفت باید تمام توان خود را برای فراورش و بازیافت چاه های منطقه بکار گیرد، افزود: هریک درصد بازیافت در این حوزه درآمدی در حدود ۳۳ میلیارد دلار برای کشور ایجاد می کند که نباید از این مساله به سادگی عبور کرد.

  معاون اول رییس جمهور همچنین از وزارت نفت خواست تا با توجه به وجود توان فنی و دانش بومی در کشور،‌ برای جلوگیری از هدر رفت گاز این میادین برنامه ریزی لازم را انجام دهد.

  در این جلسه که وزرای نیرو، دفاع، پشتیبانی و نیروهای مسلح، اقتصاد و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، راه و شهرسازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و رییس اتاق بازرگانی ایران حضور داشتند، مقرر شد به منظور جبران تاخیر پروژه احداث کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ و جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه، وزارت نفت قراردادهای سرمایه گذار موجود را بازنگری کرده بگونه ای که تا نیمه اول سال ۹۸ پروژه NGL3200 به بهره برداری برسد.

  همچنین مقرر شد شرکت ملی نفت ایران برای استفاده حداکثر و بهینه از ظرفیت چاه های تولیدی میادین مشترک غرب کارون، نسبت به تهیه دستگاه های فراورش نفت در میدان آزادگان جنوبی اقدام کند.
  ستاد وزارت نفت را مکلف کرد تمهیدات لازم در خصوص استفاده از ظرفیت و ساز و کار قراردادهای جدید نفتی در توسعه فازهای بعدی میادین مشترک غرب کارون را بعمل آورد.

  در این جلسه نماینده وزارت نفت در گزارشی از توسعه میادین مشترک نفتی غرب کارون در راستای اجرای بند ۱۴ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ، که بر افزایش ذخایر راهبردی نفت و گاز کشور به ویژه در میادین مشترک تاکید دارد،‌ گفت: با برنامه ریزی و اجرای طرح های توسعه ای میزان برداشت ما از میادین مشترک غرب کارون شامل میادین یادآوران، آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یاران جنوبی و یاران شمالی در منطقه مرزی با عراق امسال به ۳۲۰ هزار بشکه در روز رسیده است

  وی با بیان اینکه میزان ذخایر نفت درجا در میادین مشترک غرب کارون ۶۷ میلیارد بشکه است،‌ گفت: تولید از فاز ۱ توسعه میدان مشترک غرب کارون به میزان ۵۳۵ هزار بشکه در روز برنامه ریزی شده است. همچنین پتانسیل نهایی (فاز۲) تولید با ظرفیت یک میلیون و دویست و بیست (۱۲۲۰هزار) بشکه در روز لحاظ گردیده است.

  در این گزارش با اشاره به تأثیر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بر توسعه میادین مشترک غرب کارون تصریح شد: از آثار پیشرفت این طرح ها تجهیز منابع مالی کشور و حداکثر سازی استفاده از ظرفیت ها، توجه به استفاده از توان ساخت داخل ، تاثیر مستقیم بر افزایش اشتغال و تاکید بر دانش بنیانی بوده است.

  نماینده وزارت نفت با بیان اینکه در جهت بکارگیری فناوری های روز دنیا با هدف افزایش ضریب بازیافت از میادین مذکور قراردادهایی با موسسات معتبر داخلی و خارجی منعقد شده است،‌ گفت: برای اجرای توسعه میادین مشترک در غرب کارون بالغ بر ۷۰ درصد از پروژه ها توسط پیمانکاران، مشاوران و سازندگان داخلی اجرا گردیده است.

  همچنین وزارت نفت در راستای مسئولیت های اجتماعی منطقه در قالب طرح کمک در بخش های بیمارستان و درمانگاه، بهداشت، آب و فاضلاب، مدرسه سازی،‌راه و شهرسازی، بیابان زدایی،‌ ورزش و جوانان اعتباراتی بالغ بر ۴۹۰۰ میلیارد ریال لحاظ نموده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات