آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ , Saturday 24 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96668
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  نشانه‌هایی روشن از رونق در بازار مسکن

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ حامد مظاهریان- مسکن نقش بسیار پررنگ و با اهمیتی را در زندگی انسان ها  ایفا می کند.کارکرد  خانه تنها در سرپناه بودن خلاصه نمی شود بلکه در فرهنگ ایرانی خانه به منزله پایه ای استوار برای امنیت عاطفی و اقتصادی محسوب شده  که می تواند فرد و خانواده را در برابر آسیب‎های جسمی‎و روحی مصون بدارد. در قانون اساسی نیز به اهمیت آن تاکید شده تاجاییکه  اصل سی و ‏‎یک قانون اساسی جمهوری اسلامی ‏‎ایران، دسترسی به مسکن مناسب را حق هر خانواده ایرانی دانسته است.

  متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل شرایط مختلف اقتصادی و سیاسی که در یادداشتی جداگانه به آن خواهم پرداخت، مسکن با رکودی بی سابقه روبرو شد و یکی از دغدغه های ما در وزارت راه و شهرسازی بازگرداندن رونق مصرفی و نه سفته بازانه به بازار مسکن بود.

  اکنون گزارش های حاصله حکایت از آن دارد که بازار مسکن  روند بهبود را طی می کند و معاملات در این بخش رشد قابل توجهی دارد. البته برای مشخص شدن روند بازار مسکن نیازمند سنجش فاکتورها و شاخص های  مختلف هستیم، اما اگر تعداد مبایعه نامه ها، حجم معاملات و رشد قیمت مسکن را سنجه رونق بازار مسکن قرار دهیم آمار حکایت از روندی روبه رشد و حرکت به سوی رونق دارد.

  بررسی اطلاعات بازار مسکن حاکی از آن است که در پایان دی ماه سال جاری قیمت و معاملات مسکن همچون ماه قبل دارای رشد نسبتا قابل توجهی است. طی ده ماه ابتدای سال ۱۳۹۶ تعداد معاملات، ۱٫۷ درصد نسبت به ماه قبل و ۱۲٫۸درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش داشته است. با توجه به افزایش حجم تقاضای مسکن در بازار، قیمت‌های معاملاتی هم از رشد نسبی برخوردار بوده است.

  در شهر تهران قیمت یک متر مربع آپارتمان در دی‌ماه امسال نسبت به ماه قبل ۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۵ درصد رشد داشته است.

  متوسط قیمت یک متر مربع آپارتمان معامله شده در این شهر، معادل  ۵۱٫۵ میلیون ریال بوده است که نسبت به ماه قبل ۳ و نسبت به دی ماه سال قبل ۱۵ درصد رشد داشته است. از سوی دیگر در شهر تهران در دی ماه ۱۳۹۶، تعداد معاملات واحدهای مسکونی آپارتمانی به بیش از نوزده هزار واحد رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۲٫۸ درصد افزایش داشته است.

  امیدوارم تلاطم بازارهای موازی همچون ارز و طلا و همچنین تحولات منطقه و جهان به گونه ای رقم نخورد که حرکت منطقی و رشد آرام بازار مسکن تحت تاثیر قرار گیرد.

  *معاون وزیر راه و شهرسازی

  برچسب ها :

  نظرات