آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ , Saturday 24 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96621
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  آمریکا خویشتنداری ترکیه را خواستار شد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ «هیثر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ادامه حملات ترکیه به مواضع کردها در شمال سوریه، بیانیه‌ای صادر کرد.

  ارتش ترکیه از عصر دیروز (شنبه) در مسیر آنچه «دفاع از منافع امنیت ملی خود» خوانده، به مواضع کردهای سوریه در منطقه عفرین حمله کرد. عملیات «شاخه زیتون» در روز اول فقط شامل حملات توپخانه‌ای بود ولی امروز تانک‌های ارتش ترکیه با نقض حاکمیت سوریه، وارد معرکه شدند.

  در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده «همانطور که وزیر تیلرسون در تماس با همتایان ترکیه‌ای و روس خود گفت، ایالات متحده به شدت از شرایط شمال غرب سوریه نگران است.»

  حمله ترکیه چند روز پس از آن آغاز شد که آمریکا به ناگاه از برنامه‌ای برای تشکیل ارتش مرزی ۳۰ هزار نفری کردها در مرز سوریه و ترکیه خبر داد؛ آنکارا همان روزها به شدت اعتراض کرد و روسیه هم دیروز گفت که این حمله، حاصل اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا است.

  در بیانیه هیثر نوئرت، آمریکایی‌ها از «حق مشروع» ترکیه برای حفظ امنیت خود و مبارزه با داعش سخن به میان آمده و در عین حال از ترکیه خواسته شده که «خویشتنداری کند و مطمئن شود که محدوده جغرافیایی و زمان عملیات محدود بماند.»

  در انتهای این بیانیه، آمریکا که باعث حمله ترکیه به گروه‌های دریافت‌کننده تسلیحاتش شده، از هر دو طرف یعنی هم کردهای عفرین و هم آنکارا خواسته که «بر هدف اصلی یعنی شکست داعش متمرکز شوید.»

  حملات ترکیه به عفرین بی‌پاسخ نمانده است.

  در حوزه دیپلماتیک، دمشق این حملات را نقض آشکار حاکمیت دولت مرکزی سوریه و «گام برداشتن در ادامه مسیر سیاست‌های اشغالگرانه آنکارا» دانست است.

  کردها هم امروز با حمله خمپاره‌ای به مناطق مسکونی شهر مرزی «ریحانلی» در ترکیه، ۳ غیر نظامی را کشته و ۳۲ نفر را زخمی کردند.

  آمار رسمی و دقیق از کشته‌های غیرنظامی و شبه‌نظامی کردهای عفرین وجود ندارد.

   

  برچسب ها :

  نظرات