آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ , Saturday 24 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96587
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  تولد سالانه ۵ هزار کودک کم شنوا در کشور/ علل عمده کم شنوایی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ گیتا موللی با اشاره به برگزاری چهارمین سمینار مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا، اظهارداشت: در این سمینار شنوایی شناسان استان خوزستان و استان های مجاور و همچنین گفتار درمانگران، روانشناسان و مربیان مراکز تخصصی کودکان کم شنوا حضور داشتند.

  وی ادامه داد: در این سمینار ۱۵ سخنرانی با موضوعات جنبه های مختلف مداخلات زودهنگام خانواده محور برای کودکان ناشنوا و کم شنوا ارائه شد.و لزوم شروع مداخلات لازم(توانبخشی شنوایی،گفتار ،زبان و خدمات روانشناسی مادر-کودک…) از بدو تولد مورد تاکید قرار گرفت.

  دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی، با عنوان این مطلب که سالانه حداقل ۴۰۰۰کودک کم شنوا در کشور متولد می‌شوند، افزود: از هر ۱۰۰۰ تولد زنده، یک تا سه کودک کم شنوایی عمیق دوطرفه (ناشنوایی) دارند.که در کشور ما عموما به ۴تا ۵ کودک از هر هزار تولد می‌رسد.

  وی گفت: قرن بیست و یکم قرن تحقیقات ارزنده و پیشرفت های شگرف در عرصه ناشنوایی است و اکنون امکان تشخیص کم شنوایی در بدو تولد و در زایشگاه وجود دارد و ضروری است.

  این استاد دانشگاه گفت: اقدامات پس از تشخیص کم شنوایی،ضامن موفقیت کودکان کم شنواست و درصورت عدم مداخله زودهنگام،حتی تشخیص کم شنوایی هم به تنهایی کمکی به کودک کم شنوا نخواهد کرد.
  همچنین لازم است مداخلات بصورت خانواده محورزیر نظر کارشناسان مجربو براساس اصول مورد توافق مجامع علمی جهان صورت گیرد.

  موللی افزود: بر اساس بیانیه های جهانی به ویژه بیانیه غربالگری شنوایی نوزادان که ابتدا در سال ۱۹۹۵ توسط جمعی از دانشمندان جهان نوشته شد و بعدها در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ بخش هایی به آن اضافه شد، همه کودکان لازم است پس از تولد در روزهای نخست زندگی غربالگری شنوایی شوند و در صورت رد شدن در آزمون غربالگری برای تشخیص کامل و شروع مداخلات توانبخشی ارجاع شوند.

  عضو هیات مدیره انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، گفت: کم شنوایی شایع ترین نقص هنگام تولد است و یک تا سه نوزاد در هر ۱۰۰۰ تولد زنده کم شنوا هستند و بعضی انواع کم شنوایی ها پیش رونده اند به این معنا که در ابتدای تولد، کودک کم شنوایی ندارد اما به تدریج کم شنوایی ظاهر می شود و پیشرفت می کند.

  وی بیان داشت: همچنین علل متفاوتی نیز می‌توانند سبب کم شنوایی های اکتسابی شود.در کشور ما یکی از مهمترین عوامل بروز کم شنوایی(حدود ۶۰ درصد کم شنوایی‌ها) ،ازدواج‌های فامیلی است و متاسفانه بیش از ۹۵ درصدکودکان ناشنوا، والدینی شنوا دارند که از ناشنوایی هیچگونه آگاهی ندارند.

  دبیر علمی سمینار اظهار داشت: با همکاری کمیته بین المللی مداخله زودهنگام خانواده محور کم شنوایی( FCEI) و انجمن علمی شنوایی شناسی ایران، تاکنون ۳ سمینار استانی با هدف ارتقاء آگاهی های عمومی و تخصصی در خصوص لزوم شروع مداخلات توانبخشی قبل از سه ماه نخست زندگی کودک کم شنوا برگزار شده و خوزستان چهارمین سمینار بود.

  موللی گفت: تحقیقات دهه های اخیر نشان داده مهمترین عامل موفقیت کودکان کم شنوا، تشخیص زودهنگام در بدو تولد و مداخلات زودهنگام بلافاصله پس از تشخیص است.

   

  برچسب ها :

  نظرات