آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ , Tuesday 27 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96545
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۲
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  حکایت این روزهای روحانی و اصلاح‌طلبان

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ حسن روحانی در این روزها شرایط سختی را می‌گذراند. شرایط شدید اقتصادی کشور در کنار مسائل سیاست خارجی دولت دست به دست هم داده تا روحانی و دولتمردان وی حرف‌های متناقضی بزنند.

  تصویب بودجه و شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که موجب اعتراضات شدیدی در کشور شده است. سیاست‌های متناقض اقتصادی این دولت در حالی است که شعارهای دولت در قبل و بعد از انتخابات در زمینه اقتصادی بسیار متفاوت شده و فشار بسیاری به قشر پایین جامعه وارد کرده است.

  حذف ۲۳ میلیون نفر از دریافت یارانه، افزایش قیمت حامل‌های سوختی، افزایش قیمت کالاهای اساسی مردم و غیره موجب شده تا زمینه ایجاد اغتشاشات در کشور فراهم شود.

  نحوه برخورد با این اغتشاشات توسط دولت زمینه اختلافات بسیاری بین اصلاح‌طلبان و دولتی‌ها شده است. بسیاری از اصلاح‌طلبان تلاش کردند تا با حواله دادن مشکلات اقتصادی که محصول عملکرد دولت بوده است به سایر ارگان‌ها و نهادها، به نحوی از دولت حمایت کنند.

  این امر موجب واکنش‌های بسیاری از سوی مردم شده است. مردم معتقدند که چرا اصلاح‌طلبان که حمایت بسیاری از دولت در زمان انتخابات به عمل آورده‌اند حال از پاسخ دادن به اقدامات دولت طفره می‌روند و نمی‌خواهند در این زمینه پاسخگو باشند.

  این در حالی است که بسیاری از مدیران دولت دوازدهم نیز از بین مدیران اصلاح‌طلب انتخاب شده و آنها در شکل‌گیری این وضعیت نقش به‌سزایی دارند.

  در زمینه سیاست خارجی نیز دولت با بحران‌های بسیاری مواجه شده است. عدم پذیرش برجام توسط آمریکا و فشارهای بسیاری که از سوی این کشور به سایر کشورها به وجود آمده، از مشکلات عمده در این زمینه است.

  هنوز با گذشت دو سال از تصویب برجام، نفع اقتصادی این معاهده به طور کامل نصیب کشور نشده است. هر چند به صورت جسته و گریخته در زمان‌های مختلف نفع‌های اقتصادی جزیی برای کشور ایجاد کرده اما در مقابل بهره‌برداری و اقدامات ایران برای طرف مقابل این نفع اقتصادی قابل مقایسه نیست.

  حمایت‌های بی‌چون و چرای اصلاح‌طلبان از برجام امروز هم دامن‌گیر آنها شده و آنها چاره‌ای ندارند که با این وضعیت کنار بیایند. امیدوار کردن مردم توسط اصلاح‌طلبان، اقدام حمایتی‌ای از سوی آنها برای دولت روحانی بود و مبالغه‌هایی که آنها در این زمینه در رسانه‌ها و مصاحبه‌های خود در سال‌های گذشته انجام داده‌اند زمینه‌ساز بی‌اعتمادی مضاعف مردم به دولت و آنها شده است.

  روحانی هم برای فرار از این وضعیت سعی در بکارگیری روش نخ‌نما شده‌ای مانند حملات به نهادهای انقلابی و ارزشی جامعه زده است تا با این روش زمینه انحراف افکار عمومی را فراهم آورد و بخش‌های ناراضی و طبقات مرفه جامعه را با خود همراه سازد.

  جدا شدن جریان اصلاح‌طلبی و دولت دوازدهم از بدنه مستضعف جامعه، زمینه‌ساز ضربات سنگینی به آنها خواهد بود و اگر این روند ادامه پیدا کند مطمئنا دولت دوازدهم را با مشکلات بسیاری مواجه خواهد کرد.

  برچسب ها :

  نظرات