آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ , Monday 26 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96524
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  روسیه: فهرست شرکت‌کنندگان کنگره ملی سوریه نهایی شد/نیروهای آمریکایی نباید بدون رضایت دمشق در سوریه باشند

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ «الکساندر لاورنتیوف» نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در مذاکرات سوریه اعلام کرد که مسکو با تهران و آنکارا درباره شرکت‌کنندگان در کنگره ملی سوریه در سوچی به توافق رسیده است و دعوتنامه‌های شرکت‌کنندگان به زودی ارسال خواهد شد.

  این دیپلمات روس افزود، مسئله ترغیب معارضان سوری برای شرکت در کنگره سوچی در نشست سه‌جانبه با ایران و ترکیه بررسی شد.

  بنا به گزارش شبکه «راشاتودی»، لاورنتیوف پس از دیدار سه‌جانبه با نمایندگان ایران و ترکیه تأکید کرد که کنگره ملی سوریه قرار است طبق برنامه در تاریخ ۲۹ و ۳۰ ژانویه (نهم و دهم بهمن) در شهر سوچی روسیه برگزار شود.

  نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه گفت: «نشست مسکو، آنکارا و تهران موفقیت آمیز بود، فهرست شرکت‌کنندگان در کنگره ملی سوریه در سوچی در چند روز آینده مشخص خواهد شد…روسیه، ترکیه و ایران هیچ اختلاف نظری درباره برگزاری کنگره ملی سوریه در سوچی ندارند».

  وی افزود، مسکو امیدوار است که «استفان دی‌میستورا» نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه نیر در کنگره ملی سوچی شرکت کند.

  این دیپلمات روس در ادامه گفت: «عملیات ترکیه در عفرین تأثیری بر برگزاری کنگره ملی سوریه در سوچی نخواهد داشت و مسکو انتظار دارد که اوضاع در منطقه تا زمان برگزاری این نشست به حالت عادی بازگردد.»

  نماینده پوتین در امور سوریه در بخش دیگری گفت: «نیروهای آمریکایی نباید بدون اجازه دولت سوریه در خاک این کشور بمانند.»

  وی افزود، «اقدامات آمریکا در سوریه نباید اثر منفی بر برگزاری کنگره ملی سوریه در سوچی داشته باشد…مسکو انتظار دارد که آمریکا به عنوان ناظر در کنگره ملی سوریه در سوچی شرکت کند».

  «حسین جابری انصاری» معاون وزیر خارجه ایران پس از دیدار سه‌جانبه تأکید کرد: «هرگونه عملیات نظامی در خاک سوریه می‌تواند بر روند برگزاری کنگره ملی سوچی اثرگذار باشد».

  «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز اعلام کرده بود که آنکارا عملیات نظامی در منطقه عفرین سوریه را آغاز کرده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات