آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ , Sunday 25 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96414
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ دی, ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  از بازدید سرزده تا توئیت وزیر ارشاد برای جشنواره تئاتر فجر/ استقبال از نمایش‌های محیطی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ نخستین شب سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر در حالی در سالن‌های نمایشی تهران سپری شد که با وجود سرمای زیاد هوا شاهد استقبال خوب مردم از نمایش های محیطی تا سالنی بودیم.

  همزمان با آغاز جشنواره، کتاب و کاتالوگ جشنواره نیز منتشر و در اختیار مردم قرار گرفت اما قرار بر این بود که با آغاز جشنواره، پوسترهای ادوار مختلف تئاتر فجر در گذر فرهنگ و هنر حدفاصل خیابان خارک و رازی در معرض بازدید عموم قرار بگیرد اما در شب ابتدایی شاهد این اتفاق نبودیم؛ حال منتظریم تا در شب‌های آتی پوسترهای طراحانی چون زنده‌یاد مرتضی ممیز، ابراهیم حقیقی، ساعد مشکی، حسین خسروجردی، مرتضی اتابکی، عباس سارنج، انوشیروان میرزایی و … در گذر فرهنگ قرار بگیرد.

  از چند روز گذشته از سوی دبیرخانه جشنواره گفت‌وگوهایی با مضمون دعوت به دیدن تئاتر و مصاحبه با هنرمندان صورت گرفته بود که یک به یک در فضای مجازی پخش می‌شد. شنیده‌ها حاکی از آن است که هشتگ «بیایم با هم تئاتر ببینیم» نیز راه اندازی خواهد شد.

  *از بازدید تا توئییت وزیر ارشاد برای جشنواره تئاتر فجر

  اما از حضور مسئولان جشنواره و مسئولان فرهنگی نیز باید گفت که مهدی شفیعی به همراه پیمان شریعی در حال بازدید از سالن‌های تئاتر شهر دیده شدند. سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با حضور بیش از دو ساعته خود در دبیرخانه با شفیعی و دیگر مسئولان جشنواره به گفت‌وگو نشست و رهنمودهایی نیز برای بهتر برگزار شدن جشنواره مطرح کرد.

  صالحی که به همراه معاون هنری خود سیدمحمد مجتبی حسینی در جمع مدیران قرار گرفته بود، عنوان کرد: حال که زخم زلزله و اتفاقات اجتماعی دیگر هنوز در دل مردم بهبود نیافته، وظیفه ما این است که کاری کنیم نشاط و اعتماد به جامعه تزریق شود. وظیفه ماست که تلاش کنیم ولو اندکی، مردم را با‌نشاط‌تر کنیم و این کاری است که از جشنواره تئاتر بر می‌آید.

  وی از مسئولان جشنواره خواست در همین فرصت باقیمانده تلاش کنند جشنواره برنامه های مشخص و دقیقی با رویکرد و سمت و سو داشته باشد.

  علاوه بر این بازدید سیدعباس صالحی توئییتی نیز در فضای مجازی درباره آغاز جشنواره منتشر و تأکید کرد فرصت زندگی با تئاتر را از دست ندهیم.
  فرهاد مهندس پور دبیر جشنواره فجر نیز شب گذشته با هیئت داوران جلسه ای برگزار کرد و با گروه کارگردانی نمایش محیطی منزل به منزل در لابی تئاتر شهر نیز گفت وگو کرد.

  اما نکته جالب ایموجی عجیب و قریبی است که پشت سر فرهاد مهندس پور روی دیوار قرار گرفته است.

  از بازدیدهای شخصیت های هنری نیز شب گذشته می توان به بازدید سوزان کندی کارگردان صاحب‌سبک آلمانی از رزیدنسی تئاتر محیطی در عمارت روبه‌رو اشاره کرد.

  * نمایش‌های پراستقبال

  از جمله نمایش های پراستقبال شب اول می توان به نمایش «دو دلقک و نصفی» از جلال تهرانی در سالن اصلی تئاتر شهر، «فعل» در سالن چهارسو و «این یک پیپ نیست» در تئاتر مستقل تهران اشاره کرد که علاوه بر اجرای دو سانس این نمایش ها باز هم علاقه مندان برای تماشای کارها روی زمین نشستند.

  سایر نمایش های محیطی نیز از باغ کتاب تهران تا عمارت روبه رو با حضور مسئولان جشنواره و استقبال مردم با وجود هوای سرد تهران جالب توجه بود.

  سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر از ۲۸ دی ماه تا ۹ بهمن ماه در تهران برگزار می شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات