آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ , Wednesday 28 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96330
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ دی, ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  ۶۳ هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی در لایحه بودجه مفقود است/ مهلت ۱۰ روزه وزیر اقتصاد برای پاسخ‌گویی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ با اشاره به جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: در این جلسه برخی از نمایندگان سوالات خود را از وزیر اقتصاد پرسیدند. بنده ۹ سؤال از کرباسیان داشتم که یکی از آنها مربوط به موضوع هدفمندی یارانه‌ها بود.

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: اعتقادمان بر این است که در سال ۹۵ از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی حدود ۸۷ هزار میلیارد تومان درآمد داشتیم و طبق بررسی‌ صورت‌گرفته، بخشی از درآمد از محل اختلاف قیمت فروش روزانه حدود ۷۲ میلیون لیتر بنزین بوده است.

  این نماینده مجلس به درآمدهای هدفمندی در سال ۹۶ اشاره کرد و گفت: فروش بنزین ۸۴٫۵ میلیون لیتر در روز بوده و درآمدی که از محل فروش حامل‌های انرژی کسب می‌شود، ۹۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود. همچنین برای سال ۹۷ با فرض ثابت بودن قیمت حامل‌ها، با توجه به آنکه مصرف سوخت افزایش می‌یابد، حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد وجود خواهد داشت.

  حاجی‌بابایی تأکید کرد: دولت در تبصره ۱۴ لایحه بودجه ۹۷،مبلغ ۳۷ هزار میلیارد تومان از این درآمدها را آورده و معلوم نیست ۶۳ هزار میلیارد تومان باقیمانده چرا به خزانه واحد واریز نمی‌شود و تلاشی برای شفافیت آن وجود ندارد.

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به اصل ۵۳ قانون اساسی اشاره کرد و گفت: ۶۳ هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی باید به حساب خزانه‌داری کل واریز شود.

  وی به پاسخ وزیر اقتصاد اشاره کرد و گفت: مسئولان این وزراتخانه گزارشی تهیه کرده بودند که کامل نبود و قرار شده ۱۰ روز آینده گزارش کاملی از این موضوع ارائه کنند. همچنین در همین راستا کمیته‌ای در کمیسیون اقتصادی تشکیل می‌شود، تا به تنقیح گزارش و سوالات و ابهامات بپردازد و پس‌ازآن گزارش هدفمندی به صحن مجلس ارائه شود.

  حاجی‌بابایی با ابراز تأسف از اینکه کمیسیون تلفیق ۶۳ هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی را در لایحه بودجه ۹۷ لحاظ نکرده است، گفت: طبق ماده ۳۹ قانون برنامه ششم باید منابع و مصارف هدفمندی به صورت یک جدول شفاف در بودجه سالانه آورده شود، اما تاکنون نمایندگان چیزی ندیده‌اند و اگر چنین رویکردی ادامه یابد مجبور هستیم، در صحن مجلس آن را به صورت شفاف و روشن بیان کرده و به سمع و نظر مردم برسانیم.

  به گزارش فارس سوالات حاجی بابایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از وزیر اقتصاد بدین شرح است:

  ۱-کل درآمد ۹ قلم حاملهای انرژی با لحاظ صادرات چقدر است؟

  ۲-کل ما به التفاوت حاصل از قانون هدفمندی_یارانه ها چقدر است؟

  ۳-میزان ۹ حامل انرژی و قیمت و درآمد_حاصل از هرکدام چقدر است؟

  ۴-چه مقدار از این که از مردم دریافت می کنند،به آنها تحت عنوان یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی می‌پردازیم؟

  ۵-مبلغ ۴۴۵۰۰ تومان به نرخ ثابت ۱۳۸۹ و درسال ۱۳۹۶ چقدر ارزش دارد؟

  ۶-چه مقدار از این درآمد به تولیدکنندگان بخش خصوصی پرداخت می‌شود؟

  ۷ -آیا ۲۰ درصد پیش بینی شده، برای ارتقای حقوق کارمندان پرداخت می شود؟

  ۸-آیا ماده ۳۹ برنامه ششم توسعه در مورد لحاظ نمودن کل درآمدها در بودجه ۱۳۹۶ اعمال شده است؟

  ۹-آیا کل درآمدهای هدفمندی به حساب واحد خزانه واریز می‌شود؟

   

  برچسب ها :

  نظرات