آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ , Tuesday 27 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96316
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ دی, ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
 • شما اینجا هستید :اخبار محمودآباد > یادداشت مخاطبین
 •   

  یادداشت/ شاهین دهستانی

  هوای پاک مازندران در آستانه تهدید/ سازه‌های بتنی جایگزین سرسبزی استان شده است

  به گزارش آوای شمال؛

  هوای پاک افلاک تو دارم
  ز مستی پیچش تاک تو دارم
  شوم همزاد با نیلوفر آب
  گیاهم ریشه در خاک تو دارم

  آوای شمال/ استان مازندران سرزمینی سبز و روح انگیز با دارا بودن نعمت‌های بیشمارش از مناطق خوش آب و هوای ایران بشمار می‌آید.
  کوه‌های بلند و سر به فلک کشیده‌اش و دریای نیلگون و جنگل‌های آن سه الماس طبیعی و درخشان این استان می‌باشد که سبب هوایی پاک و دلنشین و روح نواز شده است.

  حال باید نگریست و اندیشید که انسان برای حفظ این الماس درخشان و گرانقیمت چه رویکردی باید داشته باشد؟
  متاسفانه این‌روزها برخلاف رفناری که با یک جنس گرانقیمت می‌شود با مازندران اینگونه رفتار نمی‌شود و آن را مانند کودکی یتیم و همانند سربازی اسیر گرفتار شکنجه‌های بیشمار کرده‌ایم.
  میزان رشد ساخت و سازها و ویلاهای لوکس و به فراموشی سپردن صنعت کشاورزی، عدم استفاده‌ی صحیح از جنگل‌ها و بهره برداری غیر قابل کنترل شده و مدیریت غلط در عرصه‌های منابع طبیعی، عدم تدبیر و تفکر و مدیریت در خصوص حل معضل بزرگی به نام زباله، فعالیت کارگاه و کارخانه‌های غیر استاندارد، انتقال آب دریا به کویر و رهاسازی فاضلاب و پساب به قلب و رگ‌های دریا و خیلی از موارد دیگر هر کدام به‌نحوی دشمنانی هستند که بی رحمانه بر پیکره‌ی سبز مازندران ضربه‌های دهشتناک وارد می‌آورند و ما همچنان از دور به آن نگاه می‌کنیم.
  غافل هستیم از آن روزی که مازندران دیگر مازندران نباشد و آن همه سرسبزی، شادابی و طراون جایش را به جنگل‌های مصنوعی و ویلاهای بتنی بدهد و کشاورزی تبدیل شود به ویلاسازی برای عده‌ای خوش نشین.

  حال این روزهای تهران و خوزستان را می‌بینیم و در فضای مجازی شخصی خود فریاد وا مصیبتا سر می‌دهیم اما بی‌خبریم از غفلت‌هایی که در حق مازندارن زیبا کردیم و با چراغ سبز نشان دادن به خطرات پیش‌رو این استان که به معنای واقعی گوشه‌ای از بهشت است را به جهنمی برای آیندگان تبدیل می‌کنیم.

  این روزها هوای پاک قیمتش بسیار است…
  هوای پاک قیمتی دارد برابر با جان یک انسان و باید مطمئن باشیم اگر با همین چراغ راه پیش برویم راه را به بیراهه خواهیم رفت و روزی اثری از مازندران سبز نخواهیم یافت.
  بیست‌ونهم دی را روز هوای پاک نام نهادند و این روز نباید بستری باشد برای شعارها و عکس‌های دسته جمعی.
  بیست‌ونهمین روز از ماه دی را باید فکر کرد و اندیشمندانه در اصلیت موضوع فرو رفت.
  باید اندیشید که چگونه می‌شود در مازندران هر روز را روز هوای پاک تا ابد نام نهاد.

  اجرای طرح‌های فرهنگی بدور از هر گونه شعار زدگی و ژست‌های تبلیغاتی، حمایت از سازمان‌ها و تشکل‌های مردمی حامی محیط زیست، جدی گرفتن طرح‌های توسعه پایدار، حفظ اراضی کشاورزی و جنگلی و رعایت اصول استاندارد ساخت و ساز در منطقه، مدیریت صحیح پساب و زباله‌ها و اقداماتی نظیر این‌ها می‌تواند راهگشایی باشد برای خروج مازندران از این بحران که این‌روزها گرفتار آن است.

   

  که مازندران شهر ما یاد باد
  همیشه بر و بومش آباد باد
  که در بوستانش همیشه گل است
  به کوه اندرون لاله و سنبل است

  ” روز هوای پاک بر همه ی دلسوزان سرزمین سبز مازندران گرامی باد ”

   

  شاهین دهستانی

  فعال محیط زیست

  برچسب ها :

  نظرات