آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ , Tuesday 27 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96315
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ دی, ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > اخبار برگزیده
 •   

  آوای‌شمال گزارش می‌دهد

  توانمندی‌ زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گیرد/ صنایع‌دستی چشم‌به راه گوشه‌چشمی از مسؤولان

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ امروزه باتوجه به مشکل روزافزون اشتغال‌و افزایش بیکاری در کشور، پیشرفت اقتصادی‌و ایجاد اشتغال از مهم‌ترین دغدغه مسئولان به ویژه مقام معظم رهبری است.
    
  در این بین صنایع‌دستی به دلیل خصوصیات ممتازی مانند ایجاد سرمایه، مشارکت دادن زنان، استفاده از منابع داخلی‌و بسیاری دیگر از پارامترهای اقتصادی‌و فرهنگی، می‌تواند یکی از عوامل و راه‌های مبارزه با بیکاری در کشور باشد و تاثیرات بلندمدتی بر پیشرفت اقتصادی، اجتماعی‌ و فرهنگی بگذارد.
     
  بدون تردید اشتغال‌زایی از مهم‌ترین دلایل توجیه اقتصادی صنایع‌دستی است؛ از این‌رو مطالعه پیرامون برنامه‌ریزی، نقش و اهمیت پیشرفت صنایع‌دستی، شناسایی‌ و ایجاد ظرفیت‌های جدید، ایجاد اشتغال مولد، ارتقاو بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی، ارتقا سطح درآمد، معیشت و رفاه هزاران خانه‌دار روستایی و شهری فعال در این صنعت ضرورت دارد.

     
  با گذشت سال‌ها از هشدارهای هوشمندانه رهبری در مسئله اقتصاد مقاومتی، متاسفانه هنور این بیماری درمان نشد و عدم عمل مسئولان به دستورات رهبری، دیگر نایی برای اقتصاد ایران باقی نگذاشت، اما ما برآنیم تا با مرور راهکارهای ارائه شده از سوی رهبری این درد را هر چند کم درمان کنیم.

      

  نقش فراموش‌شده زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی

  از زمانی که مبحث اقتصاد مقاومتی در جامعه مطرح شد و لزوم توجه به داشته‌های وطنی مدنظر قرار گرفت، هر کدام از نهادها و سازمان‌ها به فراخور حال خود شرح وظایفی را در دستور کار قرار دادند، اما به‌نظر می‌رسد در میان هیاهوی به‌وجود آمده، نقش نهادهای اجتماعی کوچک‌تر مانند خانواده و از آن مهم‌تر زنان جامعه در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی چندان مورد توجه قرار نگرفت، از این‌رو در این گزارش به لزوم استفاده از ظرفیت بانوان فعال در حوزه صنایع‌دستی می‌پردازیم، زیرا مدیریت اقتصادی بسیاری از خانواده‌ها به دست زنان صورت می‌گیرد و از این نظر باید نقش این قشر از اجتماع را بیشتر مورد توجه قرار داد.
         
  مشاغل در این حوزه بسیار در خور توجه است و اگر گفته شود بالغ بر ۷۵ رشته صنایع‌دستی کشور از طرف زنان فعال است، سخن گزافی نیست.
     
  زنان همواره در عرصه‌های مختلف به‌ویژه کارهای دستی، که از ذوق، سلیقه و ظرافت ذاتی‌شان سرچشمه می‌گیرد پیشتاز بودند، این پیشتازی باید سبب خودباوری آنان در ایجاد اشتغال‌ و کسب درآمد شود.

  صنایع‌دستی چشم‌به راه گوشه‌چشمی از مسئولان

  صنایع‌دستی به دلیل سابقه چندین هزارساله در ایران‌ و تنوع رشته‌های مختلف، یکی از حرفه‌های مهم ایرانیان به‌شمار می‌رود اما متاسفانه سال‌هاست به دلیل عدم‌حمایت کافی از این عرصه، مورد فراموشی قرار گرفته است.
    
  آمارهای منتشر شده در حوزه اقتصاد نشان می‌دهد علی‌رغم کم‌توجهی مسئولان به تقویت‌ و حمایت از این رشته، هنوز دومین رتبه تولید ناخالص ملی کشور را به خود اختصاص داده است و چنانچه این رشته در کنار صنعت گردشگری قرار گیرد، جایگاه آن افزایش خواهد یافت.
      
  از آنجا که صنایع‌دستی متکی به منابع داخلی است به‌طور معمول بیش از ۹۰ درصد ارزش داده‌ها در این رشته‌ها، که بیشتر شامل نیروی کار، مواد اولیه مصرفی و ابزار کار است را می‌توان در داخل کشور فراهم کرد، طبعاً هرگونه افزایش‌ و میزان تولید و فروش صنایع‌دستی اثر مستقیمی در ازدیاد تولید ناخالص ملی دارد.
      
  توسعه صنایع‌دستی به اتخاذ تصمیمات مناسب از سوی مسئولان بسیار نیازمند است، همه دستگاه‌های مربوطه باید خود را موظف به هنر و زحمت هنرمندان ایرانی بدانند و مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی‌و گردشگری برای برون‌رفت از این وضعیت نابسامان باید تحولی را در برنامه‌ها و سیاست‌های خود ایجاد کند.


  راهکارهای رونق حوزه صنایع‌دستی
  در این بخش به برخی از راهکارهای نجات صنایع‌دستی‌و تولیدات زنان هنرمندان ایرانی به ویژه شهرستان بابل  که از مقالات و سخنان کارشناسان اتخاذ شد، اشاره می‌کنیم:
  ۱- استفاده از شیوه‌های نوین تبلیغاتی در معرفی صنایع‌دستی.
  ۲- استفاده از فناوری روز در تولیدات صنایع‌دستی.
  ۳- حمایت و تشویق بخش خصوصی به‌منظور سرمایه‌گذاری‌و جذب صنایع‌دستی زنان فعال.
  ۴- ایجاد بازرچه‌های دائمی صنایع‌دستی.
  ۵- سیاست‌گذاری در راستای فروش و صادرات کالاها و شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی.

  به گزارش آوای‌شمال،  آنچه مسلم است عرصه صنایع‌‌دستی‌ و هنرهای سنتی ایران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که مصداق بارز این اهمیت را می‌توان در توجه و تاکید مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه مشاهده کرد و در بند ۵۱ این سیاست‌ها به طور مشخص و محرز بر حمایت از صنایع‌‌دستی تاکید و توصیه شده است.
    
  در این شرایط باید دولتمردان‌ و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، توجه ویژه‌‌ای به وضعیت صنایع‌‌دستی ایران، مشکلات و چالش‌‌های پیش‌روی آن داشته باشند تا از صنایع‌دستی به عنوان ابزاری برای رشد اقتصادی و دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی نیز بهره‌مند شویم، با وجود اتخاذ چنین رویکردی است که می‌توان گام‌‌های اولیه و استواری برای رساندن این عرصه فرهنگی و اقتصادی مهم به توسعه پایدار برداشت. 
     
  به‌خاطر داشته باشیم در اقتصاد مقاومتی استفاده از تمام ظرفیت‌های تولیدی کشور مهم است و اگر ما در برخی از صنایع بزرگ با موانعی جدی مواجه‌و یا نیازمند تکنولوژی خارجی هستیم، باید از ظرفیت‌های درونی خود از جمله صنایع‌دستی که ریشه در فرهنگ و سنن مردم ایران دارد و زنان به عنوان نیروی تاثیرگذار جامعه بهره‌مند شویم.

  برچسب ها :

  نظرات