آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ , Tuesday 27 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96305
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ دی, ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
 • شما اینجا هستید :ورزشی
 •   

  لشگر پارسی در سرزمین جومونگ؛ هندبالیست‌های ایران را بیشتر بشناسید + تصاویر

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ تیم ملی هندبال کشورمان درحالی در روز جمعه در نخستین دیدار خود در هجدهمین دوره مسابقات هندبال قهرمانی آسیا به مصاف ازبکستان می‌رود که ۱۱ بار سابقه حضور در این مسابقات را در کارنامه دارد.

  نخستین حضور ایران در مسابقات قهرمانی آسیا به سال ۱۹۸۹ بازمی‌گردد که ایران در این بازی‌ها هشتم شد. تیم ملی هندبال کشورمان در دو دوره بعدی در جایگاه یازدهم و نهم ایستاد اما در سال ۱۹۹۵ غایب مسابقات قهرمانی آسیا بود. در ادامه این رقابت‌ها و در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۲ هندبالیست‌های کشورمان موفق شدند در رده ۵ آسیا قرار بگیرند اما در سال ۲۰۰۴ نه تنها جایگاه ایران ارتقا نیافت بلکه به رده هفتم آسیا رسید.

  در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۸ ایران توانست با عنوان چهارمی به کار خود در مسابقات قهرمانی آسیا پایان دهد اما با ادامه نوسانات در هندبال ایران در سال ۲۰۱۰ جایگاهی بهتر از هفتمی به ایران نرسید. در دوره بعد یعنی در مسابقات ۲۰۱۲ عربستان تیم ملی هندبال کشورمان به مقام پنجم رسید اما در سال ۲۰۱۴ و در مسابقات بحرین ایران بهترین عملکرد خود را در این کلیه ادوار داشت و توانست علاوه کسب جایگاه سوم آسیا جواز حضور در مسابقات جهانی  قطر را نیز کسب کند و تنها حضور ایران در مسابقات قهرمانی جهان رقم بخورد.

  در دوره گذشته مسابقات قهرمانی آسیا و در شرایطی که همگان انتظار تکرار و حتی ارتقای جایگاه ایران در آسیا را داشتند تیم ایران نه تنها جواز حضور در مسابقات قهرمانی آسیا را کسب نکرد بلکه در جایگاهی بهتر از پنجمی قرار نگرفت. اما این دوره از مسابقات برای ایران و تیمی با لشگری از لژیونرها کاملا متفاوت است و با بازگشت دوباره علیرضا رحیمی به فدراسیون هندبال و انسجام و همدلی موجود در تیم ملی ملی و البته ارتباط نزدیک ماچک، سرمربی تیم ملی ایران و آسنایی وی با بازیکنان همگان انتظار دارند تا تیم ملی هندبال ایران بعد از چند سال ناکامی، جایگاهی در خور نام ایران کسب کرده و بهترین تیم هندبال ایران بهترین نتیجه را بگیرد.

  در ادامه این گزارش به معرفی بازیکنان حاضر در تیم ملی ایران و سوابق هر یک از بازیکنان ایران خواهیم پرداخت تا عیار  تیم ملی ایران در این دوره از مسابقات بهتر مشخص شود.

  الله‌کرم استکی متولد ۳۰ اسفند ۱۳۶۶ در اصفهان و بازیکن هندبال ایرانی است که در پست پخش برای تیم ملی هندبال ایران بازی می‌کند وی هندبال را از ۱۱ سالگی آغاز کرد و در رشته‌هایی مانند فوتبال و بسکتبال هم فعالیت داشت.

  استکی علاوه بر حضور در تیم‌های نوجوانان و جوانان و حضور در مسابقات آسیایی در این رده سنی، در دو دوره بازی‌های آسیایی در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ با تیم ملی هندبال ایران یک مدال برنز و یک مدال نقره را به دست آورد. هم‌چنین در قهرمانی مردان آسیا در سال ۲۰۱۴ مدال برنز را به همراه تیم ایران کسب کرد و همراه تیم ملی در مسابقات جهانی قطر حاضر شد. وی همراه تیم ملی جایگاه سوم و دوم مسابقات انتخابی المپیک لندن و ریو را نیز در کارنامه دارد.وی هندبال را از دوران دبستان آغاز کرد و تاکنون در باشگاه‌های ذوب‌آهن، سپاهان، السد قطر، ثامن سبزوار بازی کرده و همراه این تیم‌ها به عناوین زیادی در لیگ دست یافته است. وی این روزها در تیم دیناموبخارست رومانی توپ می‌زند و سابقه بازی در تیم مونتپلیه فرانسه را نیز در کارنامه خود دارد.

  سجاد استکی، لژیونر هندبال ایران متولد سال ۱۳۶۹ در اصفهان است. وی مدال نقره بازی‌های آسیایی، سومی مقدماتی جام جهانی، سومی انتخابی المپیک لندن، دومی انتخابی المپیک ریو بخشی از عناوین استکی در تیم ملی هندبال ایران است.استکی در مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۵ و مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۶ نیز عضو تیم ملی بود.

  مرد سال هندبال ایران ۱۳۹۴،پدیده هندبال اروپا ۲۰۱۶، قهرمان لیگ باشگاه‌های رومانی در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶، قهرمان جام حذفی رومانی در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶، قهرمان ناسیونال لیگ رومانی در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ و نایب قهرمانی کاپ امید قطر بخش دیگری از افتخارات فردی استکی است.به رزومه پربار استکی می توان عنوان آقای گل اروپا قبل از پایان مسابقات قهرمانی این قاره و قرار گرفتن در لیست ۵ بغل زن برتر لیگ اروپا در سال ۲۰۱۶- ۲۰۱۷ را نیز اضافه کرد.وی در تیم‌های سپاهان، TVB اشتوتگارت، الغرافه و ثامن الحجج بازی کرده و در حال حاضر نیز پیراهن دیناموبخارست رومانی را بر تن دارد.

  مهرداد صمصامی، ملی‌پوش هندبال ایران و متولد ۷ اسفند سال ۱۳۶۹ در مراغه است وی  ۱۲ سال پیش در زادگاهش با رشته هندبال آشنا شد و فعالیت خود را در این رشته آغاز کرد. صمصامی در همان ابتدای راه با تیم‌های پایه پیراهن تیم ملی را بر تن کرد و با تیم ملی جوانان نایب قهرمان آسیا شد و همراه هم تیمی هایش برای نخستین بار سهمیه جوانان جهان را به دست آورد. وی از سال ۲۰۱۰ و در بازی‌های آسیایی  چین به تیم ملی بزرگسالان دعوت شد و همچنان پیراهن این تیم را بر تن می‌کند. مقام دومی بازی‌های آسیایی گوانگجو، سومی بازی‌های انتخابی المپیک در کره، سومی جام ملت‌های آسیا در بحرین و دومی در انتخابی المپیک در قطر بخشی از نتایجی است که صمصامی با تیم ملی هندبال ایران به دست آورده است.وی در باشگاه‌های بهبهان، شهرداری کرمان، ثامن الحجج مشهد، منیزیم فردوس، مس کرمان، شهرداری کاشان، نفت و گاز گچساران بازی کرده و مقام قهرمانی با تیم‌های ثامن، منیزیم و شهرداری کاشان را در کارنامه خود دارد.

  میلاد مسائلی متولد خرداد ۱۳۶۷ در  اصفهان و بازیکن چپ‌دست تیم ملی هندبال ایران است که در گوش راست بازی می‌کند. وی از ۹ سالگی فعالیت خود را در هندبال آغاز کرد.وی در تمام رده‌های تیم ملی از سال ٨٣ تا کنون حضور داشته و  ٣ بار حضور در جام جهانی رده نوجوانان و جوانان و کسب مقام اولی و دومی نوجوانان آسیا، دومی جوانان آسیا و نایب قهرمانی بازی‌های آسیایی گوانگجو، سومی آسیا انتخابی المپیک لندن، سومی جام ملت‌های آسیا و  انتخابی جهانی، حضور در جام جهانی ۲۰۱۵ و نایب قهرمانی آسیا و انتخابی المپیک برزیل را در کارنامه دارد.

  مهدی بیجاری، متولد ١٣۶٢ است وی از  سال ۱۳۷۹ به عضویت تیم ملی جوانان ایران در آمد. بیجاری با ادامه روند رو به رشدی که داشت به تیم ملی  بزرگسالان هم دعوت شد.نایب قهرمانی بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ ، مقام سوم انتخابی المپیک کره جنوبی، مقام سوم جام ملت‌های آسیا بحرین را در کارنامه دارد. وی همچنین در جام جهانی ۲۰۱۵ قطر پیراهن تیم ملی را بر تن کرد. وی همچنین در دو دوره بازیکن برتر لیگ هندبال ایران در پست خط زن شد. بیجاری همراه تیم‌های باشگاهی ایران ۴ قهرمانی و ۴ نایب قهرمانی لیگ برتر را به دست آورد و تا کنون هم چند پیشنهاد خوب خارجی از اروپا و تیم الوکر قطر داشت که به خاطر مشکلات روادید و همچنین به خاطر  خانواده‌اش این پیشنهادات را نپذیرفت.

  سلامان بربط، متولد ١٣۶٨ در کرمان است و در همین شهر نیز هندبال را آغاز کرد و از سال ١٣٨۶ با ورود به تیم ملی نوجوانان  هندبال رادر سطح ملی آغاز کرد. باشگاه شهرداری کرمان نخستین تیم بربط بود وی همچنین در تیم‌های مس کرمان، منیزیم فردوس،  بافق یزد و هیئت هندبال شهرداری زرند بازی کرد و توانست همراه این تیم‌ها به مقام‌های مختلفی دست یابد. خط زن تیم ملی هندبال کشورمان بیش از ۳ عنوان آسیایی در تیم ملی جوانان و ۲ عنوان نیز در رده جوانان دارد که باید به این عناوین مقام هایی آسیایی با تیم بزرگسالان را نیز افزود.سلامان بربط که از توانایی بدنی بالایی نیز برخوردار است، علاوه بر اینکه یک هندبالیست شناخته شده است، به حرفه آتش نشانی نیز مشغول است.

  علی رحیمی، متولد دی ماه ۱۳۷۰ در کازرون است و چهارم ابتدایی هندبال را از مدرسه و از مسابقات مدارس  شروع کرده است. وی از ۱۶ سالگی در رده‌های سنی نوجوانان و جوانان پیراهن تیم ملی را بر تن کرده و همراه این تیم‌ها در چند دوره مسابقات آسیایی نوجوانان و جوانان شرکت کرده و حضور در یک دوره مسابقات جام جهانی نوجوان را تجربه کرده است.
  ملی پوش هندبال کشورمان در سه سال اول شروع لیگ در  تیم کازرون بازی کرد، سه سال همراه تیم ثامن الحجج مشهد در لیگ بود و  مقام‌های اول،دوم و سوم لیگ را همراه این تیم به دست آورد. وی همچنین در یک دوره از لیگ در تیم منیزیم فردوس حضور داشت و در همان فصل نیز تیم فردوس به مقام قهرمانی دست یافت. رحیمی سال گذشته در تیم صنعت مس کرمان بازی کرد و در این فصل نیز درخدمت نفت و گاز گچسار است و همراه این تیم به عنوان اولین تیم ایرانی در مسابقات جام باشگاهای جهان شرکت کرد.

  محسن باباصفری، متولد ٧ تیر١٣۶۶ از شهر اصفهان است وی  هندبال را از سال ١٣٧٩ و از نونهالان هندبال باشکاه فولاد مبارکه سپاهان شروع کرد.بابا صفری تا کنون ۸۹ بار پیراهن تیم ملی ایران را در رده‌های مختلف بر تن کرده است. این دروازه‌بان کشورمان در لیگ ایران سال‌ها  با پیراهن فولاد مبارکه سپاهان به میدان رفت و همراه این تیم عنواین زیادی را در لیگ داخلی و جام باشگاه‌های آسیا کسب کرد وی برای یک فصل هم به ثامن الحجج پیوست و با این تیم نایب قهرمان شد.وی که به عنوان لژیونر هندبال ایران حضور در اروپا را در کارنامه دارد، با باشگاه تاتابانیا مجارستان مقام سوم لیگ مجارستان را کسب کرد و همراه این تیم در کاپ اروپا حضور داشت. وی همچنین در سال گذشته با تیم گزتپه ترکیه به مقام سوم رسید و با پیراهن این تیم در مسابقات چلنج کاپ اروپا شرکت کرد.دروازه‌بان کشورمان در این فصل در تیم استوا بخارست رومانی حضور دارد.جایگاه سوم و دوم تیمی در مسابقات انتخابی المپیک لندن و ریو، حضور در مسابقات جهانی قطر در سال ۲۰۱۵ و حضور در مسابقات جهانی نوجوانان سال ۲۰۰۶ و حضور در بازی‌های آسیایی و مسابقات قهرمانی آسیا بخشی از کارنامه بین المللی این دروازه‌بان است.

  جلال کیانی ۲۸ ساله و متولد فلاورجان اصفهان است. وی از ۱۲ سال پیش و در سطح مدارس با هندبال آشنا شد و خیلی زود وارد تیم ملی هندبال نوجوانان و حوانان شد و همراه این تیم‌ها در دو دوره مسابقات جوانان آسیا و یک دوره نوجوانان آسیا حاضر شد.کیانی در سال ۲۰۱۰ و در بازی‌های آسیایی گوانگژو پیراهن تیم ملی را برتن کرد؛ جایی که ایران به مقام نایب قهرمانی دست یافت. وی همچنین با پیراهن تیم ملی به مقام سوم مسابقات انتخابی المپیک لندن در سال ۲۰۱۱، پنجمی در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۲ رسید و در سال ۲۰۱۵ نیز همراه این تیم راهب مسابقات جهانی قطر شد.از حضور وی در لیگ برتر می‌توان به کسب عنوان قهرمانی با تیم سپاهان اشاره کرد. وی ۴ سال پیراهن سپاهان را پوشید سپس در تیم‌های ثامن الحجج مشهد، سنگ آهن بافی و منیزیم حضور یافت و با این تیم‌ها یک عنوان قهرمانی، سومی و نایب قهرمانی در کارنامه خود ثبت کرد.

   سعید حیدری‌راد متولد ۳۱ شهریور ۱۳۶۹ در الشتر لرستان است. وی هندبال را از ۱۶ سالگی و از مدارس این شهر آغاز کرد و در رده‌های نوجوانان  و جوانان و بزرگسالان پیراهن تیم ملی را بر تن کرد.دروازه‌بان تیم ملی هندبال کشورمان مقام دوم انتخابی المپیک قطر، سومی جوانان آسیا و سومی مسابقات قهرمانی آسیا در بحرین را در کارنامه خود دارد. وی در لیگ برتر در تیم‌های بافق یزد، مس کرمان ، پارسیان تهران و سپاهان حضور داشته و دو مقام سومی را در کارنامه دارد. وی در حال حاضر یکی از لژیونرهای هندبال ایران است و در این فصل در تیم دینامو بخارست رومانی به میدان می‌رود.

   مجتبی حیدرپور متولد شهریور ۱۳۶۷، در سرخس است وی که در پست گوش چپ برای تیم ملی هندبال ایران به میدان می‌رود، هندبال را از ۹ سالگی  و از مدارس مشهد آغاز کرده است.وی از نوجوان و جوانان به اردوی تیم ملی دعوت شد اما همراه این تیم‌ها در مسابقات شرکت نکرد و بالاخره از رده بزرگسالان به عضویت تیم ملی درآمد. وی همراه تیم ملی کشورمان در سال ۲۰۱۴ مقام سوم جام ملت‌های آسیا را به دست آورد اما به دلیل مصدومیت از حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۶ باز ماند. وی پیراهن تیم ملی را در جام جهانی قطر بر تن کرد و در مسابقات انتخابی المپیک ریو نیز به مقام دوم رسید.وی در رده باشگاهی هم پنج قهرمانی پیاپی را در کارنامه دارد که سه قهرمانی آن با ثامن الحجج سبزوار رقم خورده است و یک  فصل با منیزیم فردوس و یک فصل با شهرداری کاشان بر سکوی نخست ایستاده است.وی در فصل جاری نیز در تیم نفت گاز گچساران بازی می‌کند که صدر جدول لیگ برتر را در اختیار دارد.

  امین کاظمی متولد ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۶۷ در فلاورجان اصفهان است اما اصالتی بختیاری دارد. وی از ۱۵ سالگی هندبال را آغاز کرد و بارها پیراهن تیم ملی نوجوانان و جوانان را بر تن کرد و  نایب قهرمان مسابقات نوجوانان آسیا شد و همراه این تیم مجوز حضور در مسابقات جهانی را کسب کرد. کاظمی در رده جوانان نیز با پیراهن تیم ملی به مقام دوم آسیا رسید وی سومى باشگاه‌هاى آسیا با تیم سپاهان را در بخش باشگاهی در کارنامه دارد. همچنین در بخش ملی بارها پیراهن تیم ملی را در بخش نونهالان، نوجوانان و بزرگسالان در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ در رده چهارم ایستاد.

  محمد قاسمی،  متولد ۱۳۷۰ در کازرون است. وی از ۱۲ سال پیش هندبال را به صورت حرفه‌ای آغاز کرد و در این دوره از مسابقات هندبال آسیا نخستین حضور آسیایی‌اش را تجربه می‌کند.وی در لیگ برتر و با باشگاه نفت و گاز گچساران دوبار نایب قهرمان لیگ شد و همراه این تیم چهارمی آسیا و هفتمی جهان را در کارنامه هندبالی خود دارد.محمد قاسمی که در این فصل با تیم نفت و گاز گچساران بازی می کند، کسب سکوی آسیا و سهمیه جهانی را نشانه رفته است.

   

  امین یوسف‌نژاد متولد ۲۱ دی ماه سال ۱۳۷۴، از ۱۰ سالگی و در مدرسه شهر نوشهر با هندبال آشنا شد و این ورزش را به صورت حرفه ای آغاز کرد. ملی‌پوش هندبال کشورمان در تمام رده‌های سنی پیراهن تیم ملی را بر تن کرده و در دو دوره از مسابقات نوجوانان و جوانان آسیا بازوبند کاپیتانی را بر بازو بست.یوسف‌نژاد بارها پیراهن تیم ملی بزرگسالان را در مسابقات مختلف بر تن کرد و برای ایران به میدان رفت. وی یکی دیگر از لژیونرهای هندبال ایران بود و همراه تیم متالورگ در لیگ مقدونیه نایب قهرمان شد و با تیم اسپرانس تونس در جام باشگاه‌های آفریقا دوم شد.

   شاهو نصرتی متولد ۲۶ دی ۱۳۶۷ در کردستان، یکی از لژیونرهای هندبال ایران است که تیم ملی هندبال ایران را در مسابقات هندبال قهرمانی آسیا کره جنوبی همراهی می‌کند. وی در لیگ برتر ایران در تیم‌های دانشگاه آزاد، شهرداری کرمان، مس کرمان، نیرو زمینی و سنگ آهن بافق به میدان رفت.جایگاه سوم در مسابقات قهرمانی آسیا و بازی‌های آسیایی۲۰۱۴، سومی و دومی در مسابقات انتخابی المپیک لندن و ریو، پنجمی در مسابقات قهرمانی آسیای بحرین و انتخابی جام جهانی و حضور در جام جهانی قطر مهم ترین عناوین ورزشی در کارنامه اوست.

  پویا نوروزی‌نژاد متولدتیر ۱۳۷۳ در اردبیل است و از ۱۱ سالگی هندبال را آغاز کرد و در تمام رده سنی تیم های ملی ایران را همراهی کرده است حتی گاهی همزمان در دو رده سنی پیراهن تیم ملی را بر تن کرده است. وی در مسابقات قهرمانی آسیا در بحرین همراه تیم ملی سوم شد و در مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۵ عضو تیم ملی هندبال ایران بود. هم‌چنین در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۶ شرکت کرد اما در میانه مسابقات به دلیل شکستگی دست، از همراهی تیم بازماند. وی در لیگ برتر ایران با ثامن الحجج سبزوار و منیزیم فردوس به مقام قهرمانی رسید و یک بار هم با منیزیم نایب قهرمان شد. نوروزی فصل گذشته در تیم بوندس‌لیگایی برگیشر حضور داشت و در پایان فصل با پیشنهاد شافهازن سوئیس روبه‌رو شد و در فصل جدید به این باشگاه پیوست.

  برچسب ها :

  نظرات