آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ , Tuesday 27 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96300
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ دی, ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  آنکارا: عملیات ترکیه در سوریه محدود به «عفرین» نخواهد شد

  به گزارش آوای شمال؛

  H,hd alhg/ مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز سه شنبه در اظهاراتی تاکید کرد: ترکیه احتمالا عملیات نظامی اش در شمال سوریه را محدود به عفرین نخواهد کرد و این عملیات به شهر منبیج و شرق روخانه فرات نیز گسترش خواهد یافت.

  وی پس از دیدار و گفتگو با رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در ونکوور کانادا تصریح کرد: اقدامات پیشگیرانه و محتاطانه ترکیه علیه کردهای پی وای دی و پ ک ک نمی تواند تنها به عفرین محدود شود. شهر منبیج در شرق فرات نیز وجود دارد.

  وزیر خارجه ترکیه افزود: تصمیم آمریکا برای تشکیل ارتش مرزی در شمال غرب سوریه به طور برگشت ناپذیری به ضرر روابط آمریکا و ترکیه خواهد بود.

  روز شنبه وبگاه “دیفنس پست” مطلبی را منتشر کرد که بر اساس آن سخنگوی ائتلاف آمریکایی موسوم به ضد داعش اعلام کرد که این ائتلاف در آموزش یک نیروی ۳۰ هزار نفری در خاک سوریه مشارکت خواهد کرد. این نیروها قرار است در مناطقی که کنترل آن در اختیار نیروهای دموکراتیک سوریه است مستقر شوند و امنیت در طول مرزهای سوریه و ترکیه را بر عهده داشته باشند.

  چاوش اوغلو گفت: وجود دیدگاه های مختلف بین وزارت دفاع و فرماندهی مرکزی آمریکا و سایر نهادها و وزارتخانه ها در زمینه حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه و کردهای پی وای دی و پ ک ک موجب ایجاد این مشکل شده است.

  وزیر خارجه ترکیه ضمن اشاره به رفتار گذشته آمریکا در منبیج و رقه و حمایت از کردهای پی وای دی و پ ک ک از آمریکا خواست تا به تعهدات و وعده هایش عمل کند.

  وی اظهار داشت: آمریکا هنوز به قول و وعده های خود در قبال منبیج و رقه عمل نکرده است.

  آمریکا پیش از این وعده داده بود تا در صورت آزادی این شهرها، شوراهای محلی کنترل و اداره امور آن را بر عهده داشته باشند ولی اکنون کنترل این شهرها در اختیار کردهای مخالف ترکیه است.

  وی افزود: آمریکا قبلا گفته بود که کردهای پی وای دی و پ ک ک، شریک راهبردی آنها به شمار نمی روند و آنها تنها در حال همکاری با کردها برای شکست داعش هستند. امریکا باید دست از حمایت کردهای سوری بردارد و مانع از ارسال سلاح برای انها شود.

  وزارت دفاع آمریکا نیز پیش از این اعلام کرده است که واشنگتن نگرانی های ترکیه درباره طرح تشکیل نیروی امنیتی مرزی در شمال سوریه را درک می کند و ارتباط نزدیک با ترکیه ادامه خواهد یافت.

  برچسب ها :

  نظرات