آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ , Tuesday 27 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96262
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ دی, ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  ایندیپندنت: تهدیدات ترامپ علیه ایران، خاورمیانه را بی‌ثبات می‌کند

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» در گزارشی تحت عنوان تهدیدات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران، خطر بی‌ثبات کردن خاورمیانه را به همراه دارد، نوشت که تقابل میان واشنگتن و تهران از زمانیکه رئیس‌جمهور آمریکا، آخرین «معافیت تحریمی ایران» را به امضا درآورد، بدتر شده است.

  این گزارش ادامه داد، ترامپ و فرماندهان نظامی وی خود را متقاعد کرده‌اند که می‌بایست، نظام ایران را از بین ببرند و اینکه نظام ایران سقوط خواهد کرد.

  طبق این گزارش، یکی از وزرای سابق عراق که خواست نامش فاش نشود گفته است مقامات ارشد آمریکایی به ویژه آنهایی که پیشینه نظامی دارند، هر اقدام بدون جنگی را علیه ایران انجام می‌دهند.

  این مقام عراقی درباره تفکر این مقامات آمریکایی درباره ایران اینگونه گفت: «آنها معتقدند که باید این نظام را از بین ببرند و این نظام سقوط خواهد کرد».

  روزنامه انگلیسی ایندپندنت اینگونه نوشت که این تفکرات واهی با آشوب‌های اخیر در برخی شهرهای ایران قوت گرفته است.

  بنا بر این گزارش، تنش‌های میان ایران و آمریکا جمعه هفته گذشته بعد از آن تشدید شد که ترامپ تعلیق تحریم‌های ایران را برای آخرین بار امضا کرد و تأکید کرد که بعد از ۱۲۰ روز که این تعلیق تحریم‌های ایران منقضی می‌شود، دیگر آن را تمدید نمی‌کند، مگر آنکه برجام اصلاح شود که چنین چیزی بعید به نظر می‌رسد.

  طبق این گزارش، روابط آمریکا و ایران در عراق برای مدت‌ها ترکیب بی‌ثباتی از دشمنی و خصومت آشکار بوده است.

  این روزنامه انگلیسی نوشت که آمریکا امیدوار است که بتواند یک دولت طرفدار آمریکا در بغداد برقرار کند اما وزیر سابق عراق که خواسته است نامش فاش نشود، می‌گوید که در شرایط کنونی که واشنگتن تهدیدات خود علیه ایران را افزایش داده است، تهران مصمم‌تر از همیشه است تا مانع چنین اقدامی شود.

  در بخشی از این گزارش توضیح داده شده است که اگر آمریکا به دنبال وضع مجدد تحریم های شدید اقتصادی علیه ایران باشد، وضعیت بغرنج بیشتری به وجود می‌آید.

  این گزارش به ائتلاف آمریکا با کردهای سوریه اشاره کرد و نوشت که آمریکا از این طریق نمی‌تواند با نفوذ ایران در سوریه مقابله کند زیرا ائتلاف با کردهای سوریه به مفهوم تیرگی روابط واشنگتن با ترکیه خواهد بود.

  بنا بر این گزارش، ظاهراً آمریکا هنوز تصمیمی درباره سیاست بلند مدت خود در سوریه اتخاذ نکرده است. ممکن است از دارایی‌های محلی خود برای تلاش برای تضعیف «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه استفاده کند اما این کار می‌تواند به قیمت هرج و مرج در بخشی از سوریه تمام شود.

  برخی ناظران می‌گویند که لفاظی‌های تهاجمی ترامپ با اقدامات محتاطانه همراه هست و اغلب هیچ اقدام عملی صورت نمی‌‌دهد اما خاورمیانه این تهدیدات را حتی اگر پوچ باشد، جدی می‌گیرد و ممکن است واکنش متقابل خصمانه‌ای را به همراه داشته باشد.

  ایندیپندنت در پایان نوشت، اگر ترامپ در از بین بردن برجام موفق شود، احتمالاً آمریکا از دامن زدن به یک سری از تنش‌ها که در نهایت برای واشنگتن بد تمام می‌شود، پشیمان خواهد شد.

   

  برچسب ها :

  نظرات