آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ , Sunday 25 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96210
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ دی, ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۹
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > اخبار محمودآباد > سرخ‌رود
 •   

  مدیر اداره حیات وحش محیط زیست مازندران خبر داد

  یک‌هزار قو میهمان سواحل و تالاب‌های سرخ‌رود و میانکاله/ کاهش جمعیت قوها در سرخ‌رود

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ کوروس ربیعی امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره سرشماری از پرندگان زمستان‌گذران در مازندران اظهار کرد: پایش منطقه‌ای از میانکاله تا بابلسر انجام شده است و از ساحل بابلسر تا رامسر باقی مانده است.

  وی افزود: به‎دلیل وضعیت جوی، چند روزی است که پایش از سواحل صورت نگرفته است و در حال حاضر نمی‌توانیم آماری از سرشماری کلی پرندگان مهاجر را ارائه بدهیم.

  مدیر اداره حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران درباره سرشماری جمعیت قوها گفت: امسال به‌دلیل وضعیت آب و هوایی که سرمای دیررس را در پاییز و زمستان داریم، به‌طور طبیعی تاکنون براساس بررسی‌های انجام‌شده جمعیت پرندگان مهاجر ازجمله قوها کمتر از سال قبل بوده است.

  این مسؤول تصریح کرد: قوها پرندگان نیمه‎مهاجر هستند و قوهای حوزه خزر نیز تا شرایط یخ و یخبندان را نبینند به عرض‌های پایین‌تر نمی‎آیند، البته چنین شرایطی را در ۱۰ سال پیش تجربه کردیم و امسال نیز مهاجرت آنها از آذرماه شروع شد.

  ربیعی بیان کرد: در حال حاضر حدود ۷۰۰ قوی فریادکش را در وزار محله سرخرود و بیش از ۳۰۰ قوی گنگ را در میانکاله داریم.

  وی ادامه داد: ۹۹ درصد قوهای سرخرود فریادکش هستند و به‌ندرت در بین آنها قوی کوچک نیز دیده می‎شود، اما در میانکاله ۹۵ درصد قوها از گونه گنگ هستند و در بین آنها قوی کوچک و به‌ندرت قوی فریادکش نیز دیده می‌شود.

  ربیعی گفت: کاهش یا افزایش جمعیت قوها را در میانکاله نداشتیم اما در سرخرود کاهش داشتیم؛ سال گذشته جمعیت قوها در سرخرود به ۲ هزار و ۵۰۰ می‌رسید اما در سال‌جاری تاکنون ۷۰۰ فرد از آن مشاهده شده که این کاهش جمعیت به‌دلیل شرایط جوی است زیرا شرایط زیستگاهی(آب و امنیت) تفاوتی با گذشته نداشته است.

  مدیر اداره حیات وحش اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران اظهار کرد: در آببندان‌ها پرندگان خاصی در زیستگاه‌ها حضور نداشتند که هم به‌دلیل اختلال شکار و هم تغییرات در آببندان‌ها به جهت لایروبی بود.

  ربیعی درباره وضعیت تک درنای سیبری که در آببندان‌های فریدونکنار زمستان‌گذرانی می‌کند، گفت: «امید» که نام محلی این درنا است در شرایط خوبی قرار دارد و حداکثر تا یک و نیم ماه آینده در مازندران میهمان است.

  برچسب ها :

  نظرات