آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ , Tuesday 27 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96205
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ دی, ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  جوجه یکروزه در مدار گرانی می‌چرخد/ افزایش قیمت جوجه و زیان‌دهی مرغداران

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ در روزهای اخیر قیمت هر قطعه جوجه یکروزه بدون حساب و کتاب؛ به ۲ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت که کارشناسان علل مختلفی نظیر عرضه و تقاضا، نحوه فروش ، وجود واسطه ها و… را عامل اصلی گرانی های اخیر می دانند.

  البته همه ساله قیمت جوجه یکروزه از اواسط دی تا پایان بهمن به سبب افزایش تقاضای مرغداران برای تامین مرغ شب عید با نوساناتی روبرو است، به طوریکه سال گذشته هر قطعه جوجه یکروزه بالای ۳ هزارتومان در بازار عرضه شد.

  رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی معتقد است؛ علی رغم افزایش قیمت جوجه یکروزه و سایر نهاده های تولید، قیمت مرغ نه تنها افزایشی نداشته، بلکه روند کاهشی به خود گرفته است که با ادامه این روند مرغداران قادر به تولید نخواهند بود.

  حال جای سوال است که با وجود افزایش هزینه تولید، گرانی به بازار مرغ شب عید می رسد؟

  محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  با اشاره به اینکه قیمت جوجه یکروزه روند افزایشی به خود گرفته است، اظهار کرد: هم اکنون هر قطعه جوجه یکروزه با نرخ ۲ هزار و ۲۰۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ تومان به مرغداران گوشتی عرضه می شود که با افزایش تقاضا در روزهای آتی احتمال افزایش مجدد نرخ به ۲۷۰۰ تومان دور از انتظار نیست.

  وی با اشاره به اینکه همه ساله با نزدیک شدن به ایام نوروز قیمت جوجه یکروزه در بازار افزایش می یابد، افزود: با توجه به آنکه تمهیداتی برای کنترل قیمت جوجه در بازار نشده است، تولیدکنندگان باید از تقاضای خود برای خرید جوجه یکروزه بکاهند تا قیمت بیش از پیش بالا نرود.

  به گفته یوسفی؛نرخ دو هفته اخیر هر قطعه جوجه یکروزه در بازار هزار و ۴۰۰ تومان بود که به یکباره با نوسان چشمگیری در بازار روبرو شد.

  رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی ادامه داد: با توجه به نوسان قیمت جوجه یکروزه، افزایش قیمت مرغ برحسب نرخ تمام شده امری ضروری است، چرا که مرغداران گوشتی با ادامه روند کنونی قادر به ادامه تولید نخواهند بود.

  وی با اشاره به اینکه بهای عرضه مرغ به نرخ پایین نباید از جیب مرغدار پرداخت شود، تصریح کرد: اگر دولت نسبت به عرضه مرغ ارزان تمایل دارد، یارانه آن را از جیب خود باید به مصرف کنندگان پرداخت کند.

   تولید جوجه یکروزه ۳ درصد افزایش یافت

  غلامرضا فارغی دبیر انجمن جوجه یکروزه در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  با اشاره به اینکه نرخ جوجه یکروزه متعادل است، اظهار کرد: هم اکنون نرخ هر قطعه جوجه یکروزه هزار و ۷۰۰ تا هزار و ۹۵۰ تومان است که انتظار می رود در روزهای آتی این تعادل حفظ شود.

  وی در پاسخ به این سوال که مرغداران نسبت به قیمت کنونی جوجه یکروزه معترض هستند، افزود: همه ساله با نزدیک شدن به ایام نوروز قیمت جوجه یکروزه با افزایش تقاضا روند روبه رشدی به خود می‌گیرد ، بنابراین نوسان قیمت جوجه نسبت به روزهای اخیر، امری طبیعی است.

  فارغی ادامه داد: در دو ماه گذشته قیمت هر قطعه جوجه یکروزه ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ تومان بود که این نرخ کمتر از قیمت تمام شده جوجه برای تولیدکنندگان است، در حالیکه مرغداران به سبب منفعت بیشتر هیچ‌گونه اعتراضی نسبت به نرخ جوجه در این برهه زمانی نداشته اند.

  دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه ادامه داد: با توجه به افزایش تقاضا در ماه های پایانی سال به منظور تامین مرغ شب عید، برخی واسطه ها درصدد التهاب بازار هستند.

  به گفته وی؛ ارتباط مستقیم مرغداران با تولیدکنندگان جوجه یکروزه امری مهم در حذف واسطه ها و تعادل قیمت در بازار به شمار می رود.

  فارغی از افزایش تولید ۳ درصدی جوجه یکروزه نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: علی رغم حذف گله‌های مولد ناشی از آنفولانزا حاد پرندگان، تولید جوجه یکروزه نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند افزایشی داشته است، به همین خاطر انتظار می رود که قیمت جوجه یکروزه به دلیل بالارفتن تقاضا افزایش غیرمنطقی در بازار نداشته باشد.

  برچسب ها :

  نظرات