آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ , Sunday 25 July 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 96178
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۶ دی, ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  نوع بیان اخبار بر روی سلامت روانی تاثیر می گذارد/ برای رشد عاطفی جامعه به تولید اخبار مثبت بپردازیم

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ ولایت‌الله درویشی روانشناس تربیتی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، در خصوص تأثیر اخبار بر روی افراد جامعه، گفت: تمام اخبار و واژگان پیام‌هایی که به ما می‌رسند به دو دسته تقسیم می‌شوند که یک دسته این پیام‌ها بر روی بیوشیمی مغزمان اثر منفی داشته و ترکیبات بیوشیمی مغز را در جهت سستی و انزوای روانی تحریک می‌کنند اما برخی از اخبار موجب شعف و شادمانی و ایجاد ترکیبات مثبت بر روی بیوشیمی مغز می‌شود که مغز تولید مواد آرامش‌بخش کرده و یکی از بهترین راه‌های تأمین بهداشت روانی است.

  این روانشناس با اشاره به اینکه شنیدن خبرهای خوب باعث تلقین مثبت در افراد می‌شود، اظهار داشت: خبر خوب خبری است که موجب انبساط روانی شود و این مسأله باعث تقویت اعتماد اجتماعی و اعتماد بین فردی شده و بر روی ضمیر افراد تأثیر می‌گذارد.

  وی با بیان اینکه تولید خبرهای ناخوشایند از سوی رسانه‌ها و افراد دارای تریبون اگر به صورت منفی باشد موجب یأس روانی می‌شود، گفت: این مسأله برای بهداشت روانی جامعه مضر است.

  درویشی با ذکر یک مثال از یک حادثه منفی تصریح کرد: می‌توان خبر بدی مثل آتش گرفتن اتوبوس و کشته شدن عده‌ای در این حادثه را به نحوی شرح داد که به جامعه تزریق ناامیدی نشود. به این صورت که بر اثر سانحه‌ای برای یک اتوبوس تعدادی از افراد جان سالم به در بردند. همچنین به کار بردن واژگانی از مهر پروردگار و به میان آوردن مسائلی مثل امتحان الهی برای نرم‌تر کردن خبر سودبخش است.

  این روانشناس اظهار داشت: نوع بیان خبر هم می‌تواند اثرگذار باشد چرا که در مغز ما منطقه‌ای با نام ALS وجود دارد که تحت تأثیر واژگان و اخبار قرار می‌گیرد و همانندسازی می‌کند. این منطقه ترکیبات بیوشیمی مغز را جهت می‌دهد.

  وی تصریح کرد: اگر به دنبال افزایش نوع‌دوستی و رشد عواطف مثبت در جامعه هستیم باید از طریق تولید خبرهای مثبت در رسانه‌ها به تلقین مثبت به جامعه بپردازیم.

  درویشی تلقین را یک علم عنوان کرد و گفت: این علم عبارت است از جملات تأکیدی مثبت که از مرکز سلسله اعصاب ارادی و از ضمیر خودآگاه به ضمیر ناخودآگاه منتقل می‌شود.

  به گفته این روانشناس، دانشی در دنیا به نام برنامه‌ریزی عصبی کلامی وجود دارد که تمام سعادت، شادمانی، نشاط و انرژی فرد را تحت تأثیر کلمات مثبت می‌داند. به همین دلیل هم در آموزه‌های اسلامی می‌بینیم که به ما توصیه شده نام‌های اعظم خداوند را تکرار کنیم.

  درویشی ادامه داد: این کلمات مثبت بر مغز، سیستم عصبی و ضمیر ناخودآگاه تأثیر می‌گذارد و باعث آرامش فرد می‌شود و خاصیت تقویت‌کننده عصب و در نهایت شفادهندگی دارد.

   

  برچسب ها :

  نظرات