آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ , Sunday 18 April 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88984
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  جهانگیری: ترامپ می‌خواست به مردم ایران شوک رفتاری بدهد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مراسم معارفه منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وزارت علوم دارای جایگاه مهمی نزد دولت دارد، اظهار داشت: مهمترین دلیل این مسئله وجود مدیران مختلفی است که رئیس جمهور زیر احکام آنها را برای حضور در وزارت علوم امضاء کرده است.

  وی افزود: رئیس جمهور طی دولت گذشته برای حضور در این وزارتخانه معرفی کردند که برخی از مجلس رای نیاوردند و برخی به عنوان سرپرست در این وزارتخانه مسئولیت گرفتند؛ از دکتر توفیقی، فرجی‌دانا، دانش آشتیانی، نیلی احمد‌آبادی، نجفی گرفته تا دکتر فرهادی، هاشمی و غلامی که در نهایت مدیریت این وزارتخانه امروز به دکتر غلامی سپرده شده است.

  جهانگیری گفت: دولت معتقد است وزارت علوم جای مهم و حساسی است و باید فردی برای تصدی‌گری این وزارتخانه انتخاب شود که از همه جهات مورد قبول قرار گیرد و بتواند نقش ایفا کند.

  معاون اول رئیس جمهور با اشاره به سرپرستی ضیاء هاشمی در وزارت علوم یادآور شد: آقای هاشمی در مقطع مهمی کار را در این وزارتخانه برعهده گرفتند. این مسئله همزمان با شروع آغاز سال تحصیلی بود که کار ماندگاری انجام گرفت و از طرف خودم، رئیس جمهور و هیئت دولت از خدمات ایشان تقدیر می‌کنم.

  وی همچنین به شخصیت وزیرسابق علوم اشاره کرد و گفت: دکتر فرهادی فردی خدوم، صادق،‌ باتجربه و علمی هستند که در دولت‌های مختلف و در مواقعی که لازم بوده گره‌ای باز شود با حضور خود گره‌های مختلفی را باز کردند؛ چه در دوران جنگ و چه در زمان اصلاحات با حضور در جایگاههای مختلفی ایفای نقش کردند که از ایشان نیز قدردانی می‌کنیم.

  جهانگیری در ادامه با اشاره به شخصیت غلامی وزیر جدید علوم تصریح کرد: دکتر غلامی چهره‌ای بی‌ادعا، متواضع، بامتنانتی دارند و از مدیران مثال‌زدنی به شمار می‌روند. شخصیت علمی و اجرایی ایشان در مدیریت یکی از دانشگاههای کشور به خوبی گویای این مسئله است و امیدواریم به فضل الهی توفیقات خوبی در این جایگاه به دست آورند.

  معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: امیدواریم با حضور دکتر غلامی وزارت علوم دوران ثبات مدیریت خوبی را تجربه کند و برنامه‌های مناسب و مهمی را در این بخش مشاهده کنیم.

  وی تاکید کرد: از دانشگاه انتظارات مختلفی وجود دارد. دانشگاه نقطه شناسایی مسائل مختلف کشور و ارائه راهکار برای حل آن مسائل است. این انتظار، انتظار بزرگی است اما با شناختی که از توانمندی علمی کشور و مدیران علمی داریم، این انتظار، انتظاری دور از توان نیست و قطعا دانشگاهها می‌توانند پاسخگوی این نیاز باشند.

  جهانگیری در ادامه با بیان اینکه  نظام علمی کشور با شرایط مساعدی در حال حاضر روبروست اما دارای مشکلاتی نیز هست، گفت: توسعه کشور جز از طریق توسعه علمی امکانپذیر نیست. توسعه پایدار کشور جز با توسعه دانشگاهها فراهم نمی‌شود.توسعه یافتگی کشور نیازمند توسعه و رشد علمی است که کانون اصلی آنها دانشگاهها هستند.

  معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری به توسعه علمی کشور افزود: تاکیدات رهبری به اهمیت توسعه علمی کشور در این راستاست که این مسئله به یک گفتمان عمومی در کشور تبدیل شود. امام، دانشگاه را مبدا تحولات می‌دانستند و رهبر انقلاب اقتدار کشور را در گرو اقتدار  علمی می‌دانند. اقتدار دانشگاهها و توسعه علمی کشور نقطه اشتراکی است که همه مدیران و مسئولان کشور به آن تاکید دارند.

  وی در ادامه به برخی مشکلات آموزش عالی کشور نیز اشاره کرد و گفت: یکی از این مشکلات چند پارگی آموزش عالی است .البته بنده در این خصوص معتقدم درباره دانشگاههایی که به وابسته به نهاد دیگرو در حال حاضر در وزارت علوم هستند می‌توان تصمیم‌گیری درستی کرد اما منظور از چند پارگی مدیریت دانشگاه است و باید انسجام و استقلال دانشگاه را حفظ کرد.

  جهانگیری افزود: بحث هیئت امنایی شدن دانشگاهها در دولت یازدهم به صورت جدی مطرح شد و دلیل آن این بود که دانشگاهها باید دارای استقلال در بودجه، عمل در جذب اعضای هیئت علمی، فعالیت تشکل‌های علمی و سیاسی باشند و باید تلاش کرد اگر در این زمینه آسیب‌هایی به دانشگاه رسیده است آن را جبران کنیم. در دولت یازدهم تلاش خوبی در این زمینه صورت گرفت با شخصیتی که از دکتر غلامی سراغ داریم  و با توجه به تجربه و رویکردشان می‌توانند ظرفیت بیشتری را به این مقوله اضافه کنند و می‌توانیم از یک ظرفیت اخلاقی و علمی خوبی در این بخش بهره‌‌مند شویم.

  معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: غیر از استقلال دانشگاهها به قدرت دانشگاهها نیز به عنوان یک برنامه جدی نیاز داریم که این مسئله در حوزه توسعه علمی دنبال می‌شود. در دوره قبل برخی مسائلی چون عدم ارتباط با نشریه‌ها و مجله‌های خارجی را به دلیل بی‌پولی دلیل کم‌رونق بودن توسعه علمی بین‌المللی کشور اعلام می‌کردند. در حالیکه بنده این مسئله اعتقاد ندارم. نه اینکه پول نداشتیم چون ما کشور پولداری هستیم؛ ممکن است پولمان را به خوبی مدیریت و اداره نکنیم. مانند بچه‌ پولداری که در حالیکه پول دارند خوب عمل نمی‌کنند و گاهی وقت‌ها گرسنه می‌مانند.

  وی در ادامه با اشاره به نقش پارک‌های علم و فناوری در توسعه کشور گفت: ما در دولت به این پارک‌ها امید زیادی بسته‌ایم زیرا افزایش این پارک‌ها در کنار توسعه علمی به اشتغال جوانان ما کمک می‌کند.در دانشگاههای ما اتفاقات خوبی در این بخش رخ داده است که متاسفانه هنوز مردم نسبت به آن آشنایی ندارند.

  جهانگیری با اشاره به ارتباط خوب وزارت علوم و معاونت علمی در این دوره خاطرنشان کرد: ارتباط صنعت و دانشگاه که از تاکیدات مهم رهبری است از طریق توسعه پارک‌های علم و فناوری و ارتباط خوب دانشگاه با بخش‌های صنعتی صورت خواهد گرفت. اقدام خوبی که در عقد قرارداد با وزارت نفت از سوی برخی دانشگاهها صورت گرفت اقدام خوبی بود که با بهره‌برداری از آن و دست یافتن به نتایج آن می‌توان این ارتباط را به بخش‌های دیگر منتقل کرد.

  معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه دانشگاهها از مراکزی هستند که می‌توانند به ما کمک کنند اقتصاد کشور را از نفت جدا کنیم، یادآور شد: برخی جایگزین اقتصاد نفتی را معادن و یا سایر محصولات کشور می‌دانند در حالیکه به گفته رهبری تکیه‌گاه اصلی ما در اقتصاد فکر جوانان است که ایشان به اقتصاد دانش‌بنیان تعبیر کرده‌اند. دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، کانون اصلی این دیدگاه هستند و با اقدامات مناسب می‌توانیم از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.

  وی با اشاره به نقش دانشگاهها در مقوله اقتصاد مقاومتی نیز گفت: در اقتصاد مقاومتی انتظار از دانشگاه بیشتر از سایر مراکز است. اقتصاد مقاومتی فقط برای تحریم نیست بلکه بنیان اقتصاد ما را از خطرات و آسیب‌های احتمالی مصون می‌دارد. دانشگاه باید در این زمینه وارد شود و با ارائه طرح‌ها و راهکارهایی دولت را در این زمینه کمک دهد. اقتصاد مقوله مهمی برای کشور است اگر امید مردم از آینده کشور از دست رود، بهترین سیاست‌ها و جهت‌گیری‌ها نیز موثر نخواهد بود.

  جهانگیری در همین زمینه به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد و گفت: سخنرانی ترامپ با هدف، شوک رفتاری به مردم ما صورت گرفت. می‌خواستند با این اظهارات مردم را در شوک اقتصادی قرار دهند تا به سمت خرید دلار، ارز و بخش‌های دیگر بروند اما دیدیم مردم اسیر این جو نشدند و شوک سیاسی که آنها به دنبال آن بودند، حاصل نشد. ما در دولت یازدهم از نفت ۱۲۰ دلار به ۳۰ دلار رسیدیم اما مردم کاهش قیمت نفت را در زندگی خود احساس نکردند زیرا دیدند تیم اقتصادی بر سر کار است که می‌تواند چارچوب‌های اقتصادی را حفظ کند و جهت‌گیری‌های درستی را در پیش گیرد.

  معاون اول رئیس‌جمهور در پایان سخنان خود ضمن آرزوی توفیق و موفقیت برای وزیر جدید علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سیاست دولت همواره حمایت از دانشگاهها و فضای شور و نشاط در آن است. دولت به دنبال آن است که دانشگاهها برای همه گروه‌ها و کسانی که به نظام علاقه‌مندند محیطی سرشار از نشاط، امید و فضای باز و آزاداندیشی باشد و در این مسیر به انتظارات دانشگاهیان پایبند خواهد بود.

  برچسب ها :

  نظرات