آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ , Wednesday 14 April 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88889
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  قرآن در سبک زندگی‌مان مهجور است/ زندگی قرآنی یعنی مرگ آسیب‌های اجتماعی و تعالی اخلاق و معنویت در جامعه

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ سعید قربانی رئیس سازمان دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی مازندران و عضو کارگروه شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی استان با حضور در دفتر بلاغ ضمن تأکید بر نقش قرآن در تعالی سبک زندگی، گفت: نزدیک به نیم دهه است که فعالیت‌های قرآنی این مجموعه، متفاوت با سالیان پیشین، با محوریت سبک زندگی با محوریت قرآن در حال پیگیری است.

  غفلت نهادهای قرآنی بر ترویج سبک زندگی قرآنی

  وی با بیان اینکه بخشی از عدم نهادینه‌شدن سبک زندگی قرآنی در زندگی مردم متوجه غفلت نهادهای قرآنی به این موضوع است، افزود: بالای ۳۰ میلیون از افرادی که مخاطب قرآن بودند، به‌نحوی در نهادهای قرآنی قرار گرفته‌اند، اما از این میزان، چند درصد آن‌ها سبک زندگی‌شان بر اساس الگو و آموزه‌های قرآنی است؟

  رئیس سازمان دارالقرآن مازندران با بیان اینکه تاکنون موفق به برگزاری ۱۴ نوبت، دوره کارگاه‌های تربیت مربی قرآن و سبک زندگی در استان شدیم، اظهار کرد: نزدیک به نیم دهه است که بخش زیادی از فعالیت‌های ما به سمت سبک زندگی قرآنی است و از این حیث، به نسبت کشور، رتبه نخست را داریم.

  نقش ترویج سبک زندگی قرآنی بر کاهش آسیب‌های اجتماعی

  قربانی با بیان اینکه ترویج سبک زندگی قرآنی بسیاری از نابسامانی‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی کشور را مرتفع خواهد کرد، اضافه کرد: ایران در کنار کشور مالزی از جمله شاخص‌ترین کشورهای دنیا در برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم است و به همین نسبت هم باید در حوزه سبک زندگی قرآنی، حضور و بروز داشته باشیم.

  http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000319/nf00319276-1.jpg

  وی ادامه داد: در بحث سبک زندگی قرآنی باید قرآن روزانه، سهیم زندگی مردم باشد، حتی به اندازه نگاه به خطوط قرآن، حتی به اندازه قرائت یک سطر از آیه‌های قرآن.

  رئیس سازمان دارالقرآن مازندران در ادامه ضمن اشاره به توصیه امام خمینی(ره) به فرزندش که فرمود: “قرآن، نامه محبوب است. نامه محبوب، محبوب است برای همه افراد جامعه، اگر چه مفاد آن‌را ندانند”، خاطرنشان کرد: نباید تصور کرد قرائت قران بدون دانستن معنای آن ثمری ندارد و این وسوسه شیطان است و می‌بینیم که امام(ره) در همه احوال حتی در بستر بیماری هم در حال قرائت قرآن است.

  لزوم عزم جدی نهادهای قرآنی نسبت به ترویج سبک زندگی قرآنی

  قربانی با تأکید بر لزوم همت و عزم جدی نهادهای قرآنی نسبت به ترویج سبک زندگی قرآنی، تصریح کرد: این فرهنگ را نهادهای قرآنی نتوانستند به‌طور مطلوب نهادینه کنند و باید برای تحقق این امر، نهضتی صورت گیرد، برای حل ناملایمات اجتماعی باید از قرآن بهره برد و باید قیامی از سوی نهادهای قرآنی صورت گیرد که خدا نصرت می‌دهد.

  فعالیت ۸۵۰ موسسه و نهاد قرآنی در مازندران

  وی در خصوص تعداد نهادهای قرآنی فعال در استان مازندران عنوان کرد: در استان مازندران ۴۰۰ خانه قرآن روستایی، ۱۵۰ خانه قرآن شهری با قدمت کمتر از دو سال، ۳۰۰ موسسه قرآنی تحت پوشش سازمان تبلیغات اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد مشغول فعالیت هستند که بنظر می‌رسد استان مازندران دارای بالاترین میزان موسسات قرآنی دارای پروانه در سطح کشور است.

  http://www.bloghnews.com/images/docs/000319/n00319276-t.jpg

  تربیت ۲۰۰ مشاور قرآنی خانواده در طرح چهار ساله

  عضو شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی استان مازندران ضمن اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی این مجموعه در ترویج سبک زندگی قرآنی، بیان کرد: تاکنون یک‌سال از دوره چهارساله آموزش ۲۰۰ نفر از مشاوران قرآنی خانواده را پشت سر گذاشته‌ایم که پس از پایان این طرح، این افراد در بدنه موسسات قرآنی استان، به‌عنوان مشاور خانوادگی مشغول فعالیت می‌شوند.

  قربانی افزود: گرچه دوره‌های برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تربیتی قرانی در استان کم است، اما بی‌تأثیر نیست. چه بسا که زوجین حتی از تصمیم طلاق خود پس از حضور در کارگاه‌های تربیتی قرآنی، منصرف شده‌اند.

  وظایف اتحادیه‌های قرآنی

  وی در ادامه در خصوص وظایف اتحادیه‌های قرآنی پاسخ داد: این اتحادیه‌ها وظایف گوناگونی دارند، همانند رایزنی با سایر ارگان‌ها برای حل مشکلات موسسات، حل‌وفصل مشکلات موسسات نظیر مالیات و غیره، بروزرسانی تجهیزات، ظرفیت‌سازی، حمایت‌های معنوی و در حد بضاعت حمایت مالی هم از دیگر وظایف اتحادیه‌های قرآنی است.

  تنظیم سند چشم‌انداز برنامه ۵ ساله فعالیت‌های قرآنی مازندران تا پایان سال‌جاری

  عضو شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی استان با بیان اینکه با تنظیم سند چشم‌انداز برنامه ۵ ساله که در دست اقدام است، توانمندسازی موسسات قرآنی را در بر خواهد داشت، گفت: شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی استان با ۱۴ عضو به ریاست نماینده ولی فقیه و نایب رئیسی استاندار، در صدد تنظیم این سند چشم‌انداز است که قرار است در چند گام و مرحله تنظیم و تبیین شود.

  قربانی ضمن اشاره به تنظیم گام اول این سند با موضوعیت بحث راهبردها و گام‌ها که شامل محورهایی نظیر: آموزش عمومی، تبلیغ و ترویج و پژوهش است، افزود: جلسه بعدی این شورا، ۲۰ آبان سال‌جاری است که در خصوص گام دوم این سند بحث و تبادل نظر خواهد شد.

  وی خاطرنشان کرد: امیدواریم تا پایان سال‌جاری، سند چشم انداز ۵ ساله فعالیت‌های قرآنی، تنظیم شود و ان‌شاءالله برای سال آتی، اجرایی شود.

  عدم تحقق تخصیص اعتبارات مالی موسسات قرآنی و مشکلات پیش‌رو

  رئیس سازمان دارالقرآن استان مازندران ضمن گلایه از عدم تحقق تخصیص اعتبارات مالی موسسات قرآنی، متذکر شد: بنا بر مصوبه شورای توسعه کشور، بنا شد ۵ درصد از کل بودجه استان‌ها که این موضوع هم با رایزنی‌هایی در حال افزایش است، به موسسات تخصیص یابد که علی‌رغم تصویب آن، تاکنون شاهد تخصیص و تحقق اجرایی آن نبوده‌ایم.

  فعالیت ۲۲ دفتر دارالقرآن در سطح استان

  قربانی در ادامه در پاسخ به سوالی در زمینه نقش سازمان دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی مازندران در فعالیت‌های قرآنی استان، عنوان کرد: این سازمان، ۲۲ دفتر در سطح استان دارد که مشتمل بر ۸۰۰ موسسه و خانه قرآن و ۷۰ مجموعه در قالب هیئات قرآنی است که نزدیک به ۳ هزار معلم قرآنی در این موسسات فعال‌اند که در برخی از این موسسات، بالای ۲۰ نفر از معلمان، مشغول کار هستند.

  http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000319/nf00319276-2.jpg

  وی یادآور شد: از تعداد ۳ هزار معلم قرآنی این موسسات، تنها ۸۰۰ نفر از آن‌ها بیمه شده‌اند و مابقی یا بیمه نشده‌اند و یا بیمه آن‌ها قطع شده است.

  عضو شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی مازندران با بیان اینکه در حوزه پیش دبستانی، نزدیک به ۱۰ هزار نفر در موسسات و نهادهای قرآنی مشغول دریافت خدمات قرانی هستند، اظهار کرد: دارالقرآن استان مازندران، نزدیک به ۱۵ سال است که دائماً رتبه نخست کشور را کسب می‌کند که فعالیت تشکیلاتی نیروهای مخلص و ساعی این مجموعه، عامل اصلی این موفقیت است.

  راه‌اندازی هیئت مدیره استانی انجمن خیرین قرآنی مازندران

  قربانی با بیان اینکه در تمامی ۲۲ شهرستانی که دفتر دارالقرآن فعالیت دارد، انجمن خیرین قرآنی راه‌اندازی شده است، عنوان کرد: در هر شهرستان این انجمن، ۱۹ نفر هیئت امنا دارد که از این میان، ۷ نفر به‌عنوان هیئت مدیره انتخاب می‌شوند.

  وی در پایان این گفت‌وگو ضمن اشاره به راه‌اندازی هیئت مدیره استانی انجمن خیرین قرآنی، اذعان کرد: در آینده‌ای نزدیک، همایش استانی هیئت امنا و هیئت مدیره انجمن‌های خیرین قرآنی مازندران با حضور کلیه اعضاء، جهت تبادل‌نظر و بهره‌مندی از تجربیات یکدیگر، برگزار می‌شود.

  امیدواریم با حمایت مسئولان استانی از موسسات و نهادهای قرآنی، بیشتر از گذشته شاهد ترویج سبک زندگی قرآنی در بین شهروندان استان باشیم.

  برچسب ها :

  نظرات