آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ , Wednesday 14 April 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 88871
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  جروزالم‌پست گزارش داد: دوئل نتانیاهو و روحانی بر سر موشک‌های بالستیک ایران

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ روزنامه صهیونیستی جروزالم پست در گزارشی با عنوان «دوئل نتانیاهو و روحانی بر سر موشک‌های بالستیک ایران» نوشت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفته است ایران به تولید موشک ادامه می‌دهد.

  در این گزارش آمده است: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه همزمان با وعده رئیس جمهور ایران مبنی بر ادامه تولید موشک‌های بالستیک این کشور گفت، توافق هسته‌ای ایران باید به منظور جلوگیری از توسعه سلاح‌های بالستیک در ایران اصلاح شود.

  حسن روحانی که در مجلس ایران سخنرانی می‌کرد، گفت این کشور به تولید موشک برای دفاع از خود ادامه می‌دهد. او در سخنرانی قاطع در مجلس ایران گفت: «ما موشک تولید کرده‌ایم و می‌کنیم و این اقدام هیچ توافق بین‌المللی را نقض نمی‌کند.»

  جروزالم پست نوشت: اظهارات روحانی چند روز پس از رای مجلس نمایندگان آمریکا به تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی بالستیک ایرانبیان شد. اقدام مجلس نمایندگان بخشی از تلاش‌های آمریکا برای مهار تهران بدون حرکت فوری در جهت تضعیف توافق هسته‌ای بین المللی است.

  نتانیاهو در جلسه کابینه که طی آن مئیر بن شابات، مشاور امنیت ملی اسرائیل، توضیحاتی درباره نشست‌های اخیرش در واشنگتن و مسکو ارائه کرد، بر ضرورت لغو یا اصلاح توافق هسته‌ای ایران تاکید کرد.

  بن شابات که این ماه در واشنگتن و مسکو نشست‌هایی را برگزار کرده است، به کابینه اسرائیل گفت: مسکو و واشنگتن به مسائل مطرح شده توجه نشان دادند. توافق هسته‌ای ایران، مخالفت اسرائیل با تلاش‌های ایران برای تثبیت جایگاه خود در سوریه و مسائل منطقه‌ای نظیر حزب‌الله لبنان، کرد‌ها در عراق و آشتی فتح و حماس از جمله مسائل مطرح شده در این نشست‌ها بود.

  در ادامه این گزارش آمده است: نتانیاهو مواردی را در این توافق برشمرد که نیازمند اصلاح است، از جمله لغو «بند‌های انقضاء» (تاریخ انقضای محدودیت‌های وضع شده برای توسعه هسته‌ای ایران) که به صورت خودکار در تاریخ‌های مشخص و بدون در نظر گرفتن رفتار ایران تحریم‌ها را لغو می‌کند، لغو مجوز استفاده از سانتریفیوژ‌های پیشرفته و تشدید نظارت بر اماکن نظامی و مکان‌های دیگر؛ اتفاقی که نتانیاهو می‌گوید اکنون رخ نمی‌دهد.

  این روزنامه صهیونیستی افزود: علاوه بر این، نتانیاهو اعلام کرد اسرائیل درصدد مطرح کردن مسائل دیگری است که باید به آن‌ها پرداخته شود و در این توافق وجود ندارد، از جمله برنامه موشکی بالستیک ایران، تجاوزگری‌های (ادعا شده) این کشور در منطقه و (به ادعای وی) شبکه تروریستی ایران.

  نخست وزیر اسرائیل به توافق هسته‌ای سال ۱۹۹۴ با کره شمالی اشاره کرد که جهان از آن استقبال کرد و گفت: «ما مشاهده کرده‌ایم از آن زمان به بعد چه اتفاقاتی افتاده است و ایران به لحاظ اقتصادی ۳۰ برابر قوی‌تر از کره شمالی است. این کشور آرمان‌هایی برای استیلا بر منطقه و جهان دارد.»

  این اظهارات در حالی بیان شد که روحانی روز یکشنبه با یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در تهران دیدار کرد. آمانو در این دیدار بر ادامه پایبندی ایران به برجام که برنامه هسته‌ای ایران را در ازای تخفیف تحریم‌ها محدود کرده است، تاکید کرد.

  در بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است: «مدیرکل آمانو تاکید کرد ایران به تعهدات هسته‌ای خود عمل کرده است و از نقطه نظر راستی‌آزمایی، برجام دستاورد روشنی ارائه می‌کند.»

  نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، به آژانس برای دسترسی به اماکن نظامی ایران فشار آورده است تا تضمین شود (به ادعای آنها) ایرانی‌ها فعالیت‌هایی را که بر اساس این توافق ممنوع شده، پنهانی انجام نمی‌دهند.

  علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، که در این نشست‌ها شرکت داشت، گفت: آمانو هیچ درخواستی برای بازرسی‌های جدید مطرح نکرد.

  برچسب ها :

  نظرات