آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 77663
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۰ خرداد, ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  یادگار هشت سال دفاع مقدس گفت: رزمندگان در ماه رمضان با زبان روزه برای کم کردن تشنگی در زیر آفتاب سوزان جنوب چفیه‌هایشان را با آب خیس کرده و روی سر و صورتشان می‌گذاشتند تا ...

  ماه مبارک رمضان در جبهه‌ها چگونه می‌گذشت؟

  به گزارش آوای شمال؛

  اوای شمال/آفتاب سوزان تابستان، آتش توپ و تانک و گرمای جنوب شرایط سختی را برای رزمندگان در ماه مبارک رمضان رقم می‌زد، ساعت‌ها آب ننوشی و غذانخوری کار بسیار سختی بود که رزمندگان تحمل می‌کردند.
  این روزها که مردم ایران اسلامی در امنیت کامل در ماه خدا روزه‌دار هستند، این امنیت و آرامش در سایه مجاهدت‌های رزمندگان هشت سال دفاع مقدس به دست آمده است.
  طی این گزارش به حال و هوای آن روزهای جبهه‌ها در ماه مهمانی خدا می‌پردازیم.
  روایتی از یک رزمنده:
  سردار محمدمهدی فرهنگ دوست از جانبازان و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس شهر یزد است که سابقه ۸۰ ماه حضور در جبهه را در کارنامه خود دارد.
  وی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس ماه رمضان مثل همه ملت ایران که در این ماه به دنبال خودسازی و استفاده از معنویات هستند در جبهه ها نیز اینگونه بود، اظهار کرد: ماه رمضان آن سالها در فصل گرم تابستان بود و گرمای بسیار شدیدتری نسبت به سایر نقاط ایران داشت. اما بسیاری از رزمندگان با این تاکید می‌شد که لازم نیست روزه بگیرید، روزه می‌گرفتند و واقعا فقط به فکر نزدیکی به خدا بودند.
  مسئول حفظ آثار سپاه الغدیر استان یزد افزود: رزمندگانی که به جبهه می‌آمدند حکم مسافر را داشتند و کمتر می‌توانستند یک جا ثابت باشند بعضی از آنها در یک منطقه می‌ماندند و از مسئول و یا فرمانده مربوطه مجوز می‌گرفتند و قصد ده روز نموده و روزه دار می‌شدند.
  وی اذعان کرد: رزمندگان در ماه رمضان با زبان روزه همه مسئولیت‌های خود را به خوبی انجام می‌دادند و برای کم کردن تشنگی در زیر آفتاب سوزان جنوب چفیه‌هایشان را با آب خیس کرده و روی سر و صورتشان می‌گذاشتند تا شاید اندکی از حرارت بدنشان کم شود.
  این رزمنده دفاع مقدس در ادامه گفت: دشمن بعثی از معنویت رزمندگان مطلع بود و در ماه رمضان بر شدت آتش توپخانه و پاتک‌های خود می‌افزود، دشمنان خوب می‌دانستند که نیروهای با معنویت ایران اسلامی در ماه رمضان روزه‌دار هستند و از این فرصت استفاده می‌کردند، تا وضعیت جبهه‎ها را به سود خودشان عملیاتی کنند.
  وی ابراز کرد: یکی از عملیاتی که در این ماه انجام شد عملیات رمضان (بعد از عملیات بیت المقدس) بود که نیروهای ما برای اولین با توانستند وارد خاک عراق شوند و در نوبه خود از عملیات بزرگی بود که انجام دادیم.
  فرهنگ دوست بیان کرد: ایمان، اعتقاد و نیت خالص رزمندگان و همچنین علاقه زیاد آنها به مکتب و دین بود که می خواستند بهترین کار را انجام دهند و خود را به خدا نزدیک کنند و با روزه گرفتن خود را در این مسیر قرار می دادند.
  وی با بیان اینکه شب زنده داری، دعا خوانی و … در جبهه ها مخصوصا در ایام مبارک ماه رمضان همیشه پا برجا بود، گفت: رزمندگان به غیر از معنویت به هیچ چیز دیگر اتکاء نداشتند و آنرا وسیله ای برای پیروزی و نزدیکی به خدا می دانستند و همه سختی ها را بخاطر عشق و علاقه به خدا و امام راحل تحمل می کردند تا بتوانند پرچم ایران را سرافراز نگه دارند.

  برچسب ها :

  نظرات