آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ , Thursday 23 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 68595
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ فروردین, ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۷
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  رضا مصطفوی طباطبایی، تحلیلگر مسائل انرژی و رئیس شرکت تجهیزات نفت و گاز انکسد به رویترز گفت: «روحانی به شدت می خواهد قبل از انتخابات حداقل یک قرارداد را در قالب قراردادهای جدید نفتی نهایی کند... در این میان شرکت های روس تنها شانس روحانی هستند.»

  اهداف انتخاباتی سفر روحانی به مسکو درنگاه رویترز

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه با هدف توسعه روابط با روسیه به مسکو سفر کرد و با دیمیتری مدودف، نخست وزیر این کشور دیدار و گفت وگو کرد. وی همچنین قرار است امروز با وبلادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز دیدار کند.

  در حالی که کمتر از دو ماه به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران باقی مانده، خرید سلاح از روسیه و سرمایه گذاری روس ها در بخش انرژی ایران احتمالا از برنامه های اصلی سفر روحانی به مسکو خواهد بود.

  روحانی تلاش دارد با انعقاد موافقتنامه های اقتصادی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، به مردم کشورش نشان دهد که ایران در حال منتفع شدن از ثمرات توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ است.

  رضا مصطفوی طباطبایی، تحلیلگر مسائل انرژی و رئیس شرکت تجهیزات نفت و گاز انکسد در لندن در این باره گفت: «روحانی به شدت می خواهد قبل از انتخابات حداقل یک قرارداد را در قالب قراردادهای جدید نفتی نهایی کند.»

  وی افزود: «شرکت های غربی نظیر توتال (فرانسه) قبل از هرگونه سرمایه گذاری در ایران منتظر کسب نظر موافق دولت آمریکا هستند، بنابراین تنها شانس روحانی شرکت های روس هستند که ممکن است قبل از انتخابات قراردادی با ایران امضا کنند.»

  آمارهای وزارت توسعه اقتصادی روسیه نشان می دهد که روابط اقتصادی ایران و روسیه پس از برجام توسعه یافته و حجم مبادلات تجاری دو کشور بین ژانویه ۲۰۱۶ و ژانویه ۲۰۱۷ تقریبا دو برابر شده است.

  در بخش انرژی، روسه در پاییز گذشته نقشی کلیدی در شکستن بن بست به وجود آمده در درون اوپک و انعقاد توافق کاهش تولید داشت. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، خود شخصا با محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد عربستان و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران صحبت کرد و منجر به توافقی تاریخی برای کاهش تولید نفت شد که به موجب آن در عین حالی که عربستان متعهد به کاهش تولید شد، ایران اجازه یافت تولید خود را افزایش دهد.

  انتظار می رود تیم اقتصادی همراه روحانی در سفر به مسکو حدود ۱۲ یادداشت تفاهم همکاری با روسیه به امضا برساند.

   

  تسنیم

  برچسب ها :

  نظرات