آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ , Sunday 19 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 68556
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ فروردین, ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۷
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  مقبره عزیزالدین نسفی ابرکوه را به دلیل بهره‌گیری از آثار زیبای اسلیمی و خط نگاری‌های کوفی می‌توان یکی از زیباترین آثار پیوند دهنده این دو هنر دانست.

  مقبره عزیزالدین نسفی زیباترین پیوند هنر ایرانی اسلامی + تصاویر

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال،

  مقبره عزیزالدین نسفی از مکان‌های فرهنگی و تاریخی شهرستان ابرکوه به شمار می‌رود و در دوره سلجوقیان در قرن پنجم و ششم هجری بنا شده است.

  این مقبره تاریخی دارای محراب گچ‌بری بسیارعالی است که با کتیبه‌های مزین گنبد علویان در همدان و مدرسه حیدریه قزوین و مسجد جامع ورامین و مقبره پیربکران در اصفهان هم‌طراز و قابل قیاس است.

  قطعا وجود چنین اثر فاخر و ارزشمند تاریخی که با وجود یک عالم فرهیخته هم مزین شده، نماد بسیار باشکوهی برای فرهنگ و معماری ابرکوه به حساب می‌آید و می‌تواند نقش مهمی در معرفی این شهرستان به جهانیان داشته باشد.

  گل و بوته‌های اسلیمی و ریزه کاری‌های بسیارعالی گچبری و کتیبه‌های کوفی و نسخ شیوای گچبری از مهمترین ویژگی‌هایی است که در این مقبره قرار دارد.

  ثبت ملی چنین اثرهایی نه تنها زمینهای برای معرفی هرچه بیشتر آن به علاقهمندان و دوستداران آثار تاریخی و میراث فرهنگی ایران اسلامی را فراهم میکند بلکه از تخریب و نابودی آنها هم تا حد بسیار زیادی جلوگیری میکند.

  البته برای حفاظت و جلوگیری از تخریب این آثار ارزشمند و بسیار فاخر که در ایران اسلامی و به ویژه استان تاریخی یزد کم نیستند، ثبت ملی به تنهایی کافی نیست و لازم است مسئولان در این زمینه همت ویژهای داشته باشند.

  این آثار تاریخی با شماره ۲۰۵ آخرین روز تیرماه سال ۱۳۱۳ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  ابرکوه با دارا بودن چنین آثار ارزشمند و فاخری در طول ایام سال به ویژه ایام نوروز پذیرای تعداد زیادی از گردشگرانی است که به دنبال حضور در فضاهای زیبا و تاریخی استان یزد هستند.

  برچسب ها :

  نظرات