آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ , Wednesday 22 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 68554
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ فروردین, ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۵
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  تخت فولاد سرزمینی مقدس و منظومه‌ای ارزشمند از قبور اندیشمندان تاریخ پر افتخار اسلام و ایران است یکی از علمای مدفون در وادی السلام ثانی حاج میرزا زین‌العابدین خوانساری چهارسویی است.

  وادی السلام ثانی اصفهان نگارخانه‌ای از عالمان اسلام

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال،

  حاج میرزا زین‌العابدین خوانساری چهارسویی از بزرگان علما و فقها و ادبا قرن سیزدهم هجری است که در فقه، اصول، رجال، حدیث، تفسیر و علوم عقلی و علم کلام متبحر بوده است.

  وی از محضر فقیهان و حکیمان بزرگی استفاده کرد و از سوی برخی از مشاهیر علمای امامیه به دریافت اجازه‌های اجتهاد و روایت نیز نائل گشت و آثار گرانقدری در دانش‌های گوناگون مانند فقه، اصول، حدیث، رجال، تفسیر و کلام به یادگار گذاشت.

  همچنین وی در شعر نیز صاحب طبع عالی بوده و اشعار بسیاری که نشان دهنده مقام شامخ او در ادبیات فارسی و عربی است بر جای مانده است.

  مقام علمی و زعامت و رهبری دینی

  وی از مراجع تقلید در اصفهان و دارای کرسی تدریس و زعامت دینی در این شهر بوده است. علاوه بر مقام علمی از قدس و تقوی نیز برخوردار بود. او را دانشمندی زاهد، عابد و صاحب کرامات به شمار آورده‌اند. مردم اصفهان به پرهیزکاری و کرامت او اعتقاد داشته و می‌گویند حتی یهود و نصاری در مشکلات امور خود برای وی نذورات می‌آوردند.

  آیت‌الله آخوند ملا عبدالکریم گزی در تذکره القبور، مرحوم حاج میرزا زین العابدین خوانساری چهارسویی را چنین ستوده است: «این بزرگوار از کسانی است که مردم کمال اعتقاد و اخلاص به او داشته بلکه فعلاً بر سر قبر او استمداد می‌جویند و از خداوند حاجت می‌خواهند و به تجربه رسیده بود که نذر ایشان زود اثر می‌بخشیده و نذورات برای او می آورند».

  مرحوم علامه حاج سید محمدعلی روضاتی درباره جد گرامی‌اش می‌نویسد «علامه مقدس عظیم‌الشأن حجت‌الاسلام آقای حاج میرزا زین‌العابدین موسوی خوانساری اصفهانی عالمی پرهیزکار و مجتهدی عالی مقام از بزرگان علما و مقدسین عصر خود در اصفهان بوده‌اند. خواص و عوام را درباره آن مرحوم عقیدتی خالص و در مشکلات امور از روح مقدسش استمداد می‌کنند».

  خط زیبا و کتابت کتب علمی

  حاج میرزا زین العابدین علاوه بر ترویج احکام شرعی و تدریس علوم و معارف دینی و ارشاد بندگان و نیز تألیف و تصنیف آثار، با خط خوش و بسیار شیرین و پخته‌ای که مانند دیگر آبا و خاندانش داشت، استنساخ  نیز می‌کرده است.

  سرانجام حاج میرزا زین‌العابدین موسوی خوانساری اصفهانی در هنگام طلوع فجر روز نهم جمادی الآخر سال ۱۲۷۵ قمری در سن ۸۵ سالگی درگذشت و به امر فرزند والاتبارش آیت‌الله صاحب روضات در میان جمعیت انبوه و شیون مردم در تخت فولاد در تکیه مادرشاهزاده با تجلیل و عظمت به خاک سپرده شد.

  تسنیم

  برچسب ها :

  نظرات