آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ , Wednesday 22 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 68549
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ فروردین, ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۰
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  نتایج تحقیق اندیشکده امنیتی برزیلی ایگاراپه نشان می‌دهد که آمریکا از لحاظ آمار قتل و جنایت در رتبه اول جهان قرار دارد.

  آمریکا رکورددار آمار قتل و جنایت در جهان

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال،

  حقوق بشر موضوعی است که صرفا بهانه ای شده برای اعمال فشارهای سیاسی به ایران تا شاید به خیال خود از این طریق بتوانند قدری از محبوبیت ایران در منطقه بکاهند و از گسترش ارزش‌های انقلاب اسلامی ایران در بین دولت‌ها و ملت‌ها جلوگیری کنند.

  متاسفانه ساختارهای بین المللی حمایت از حقوق بشر و برخی کشورهای غربی که همواره خود را جزء پاسداران و مدافعان انحصاری حقوق بشر در جهان معرفی می‌کنند، در عرصه حقوق بشر رویکردی تبعیض آمیز، دوگانه، غیر مستقل و غیرمنصفانه در پیش گرفته و با عملکردی متناقض، سابقه سیاه و تلخی از خود برجای گذاشته اند.

  کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل و همکاری‌های بین المللی قضایی ستاد حقوق بشر، در واکنش به انتشار گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا، ضمن محکوم کردن این اقدام، اظهار کرد: آمریکا کشور ذیصلاحی نیست که بخواهد در حوزه حقوق بشر حرف بزند و کشورهایی مثل ایران را که خود قربانی نقض حقوق بشر در اثر اقدامات این کشور و همپیمانان آن هستند، متهم به نقض حقوق بشر کند.

  معاون ستاد حقوق بشر کشورمان تصریح کرد: آمریکا با نقض سیستماتیک حقوق بشر در داخل و خارج از قلمرو خود مواجه است و انتشار چنین گزارشاتی در مورد کشورهای دیگر را با هدف انحراف افکار عمومی از مشکلات حقوق بشری این کشور می‌توان ارزیابی کرد.

  وی فقدان دادرسی عادلانه، شکنجه، خشونت، قتل، ناپدیدشدگی اجباری، تبعیض، نژادپرستی، اسلام ستیزی، نسل کشی، نقض گسترده حقوق زنان و کودکان و کارگران، اعمال محدودیت‌های غیرقانونی بر سر راه آزادی های مدنی و اجتماعی را بخشی از زنجیره نقض حقوق بشر از سوی آمریکا خواند که توجه جدی مکانیسم‌های بین المللی حقوق بشری را به خود می طلبد.

  با توجه به جنایت‌های فراوان و اقدامات ضد حقوق بشری توسط رژیم صهیونستی، گروهک تروریستی داعش و حمایت کشورهای غربی و چند کشور دیگر از جمله عربستان درصدد هستیم تا با رویکردی واقعگرایانه و بی‌طرفانه نسبت به موضوع حقوق بشر در آمریکا، بخشی از واقعیات را از دریچه اخبار رسمی سازمانها و نهادهای مدنی فعال در حوزه حقوق بشر منعکس کنیم.

  از این رو وضعیت حقوق بشر و میزان پایبندی به موازین و تعهدات حقوق بشری در آمریکا در حوزه‌های مشخصی در بخشی از سال ۲۰۱۴ و همچنین ۲۰۱۵ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  گفتنی است این اخبار  قسمت کوچکی از مهمترین موارد موضوعی نقض حقوق بشر در این کشور است. مطالبی که در این اخبار منعکس می‌شود برگرفته از کتاب وضعیت حقوق بشر در آمریکا است که توسط مرکز پایش معاونت امور بین‌الملل ستاد حقوق بشر تهیه و تدوین شده است.

  انتقاد از عدم همراهی درحذف سلاح‌های مرگ بار اتوماتیک (دیده بان حقوق بشر- ۱۵/۲/۹۴) 

  دیده بان حقوق بشر با انتشار مطلبی ضمن انتقاد از سیاست های مبهم و دوگانه آمریکا در قبال سلاح های کشتار جمعی از این دولت خواست تا با جامعه بین المللی در نابودی کامل سلاح های خطرناک خود کار همراه گردد.

  در این مطلب ضمن ذکر چندین نمونه از اقدامات آمریکا در توسعه سیستم های موشکی خودکار آمده است: هم اکنون برای تمامی کشورهای دنیا آشکار شده است که آمریکا اقدامات گسترده ای در حوزه توسعه این گونه تسلیحات برداشته است.

  دیده بان همچنین ضمن اشاره به آخرین اجلاس برگزار شده در همین خصوص در ماه آوریل ۲۰۱۵ افزود: متاسفانه با وجود تاکید تمامی کشورهای شرکت کننده در اجلاس کنترل توسعه سلاح های اتوماتیک تنها دو کشور مخالفت کردند که یکی از آنها آمریکا بود (مخالف دیگر رژیم صهیونیستی بود).

  آمریکا در توجیه توسعه سیستم های خودکار جنگی عنوان نمود که این کار خطاهای انسانی را کاهش می دهد.

  پلیس مجهزتر از ارتش (اسپوتنیک- ۲۲/۲/۹۴)

  به لطف برنامه جنجالی ۱۰۳۳ وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) که در سال ۱۹۹۷ آغاز شد شهرهای آمریکا از جمله بالتیمور امکان دسترسی به تجهیزات نظامی از اسلحه گرفته تا نارنجک انداز نورافکن دوربین دوربین دید در شب و خودروهای زرهی را یافته اند که معمولا برای استفاده در جنگ کاربرد دارند.

  در ناآرامی های شهر فرگوسن درسال ۲۰۱۴، یک کهنه سرباز سابق اعلام کرد که وی شاهد این بوده است که افسران پلیس سلاح های ۵٫۵۶ میلی متری ارتش را حمل می کرده اند که قابلیت هدف قرار دادن اهداف را از فاصله ۵۰۰ متری دارند.

  به گفته وی در این ناآرامی ها افسران پلیس در  حالی که مانند نظامیان یونیفرم استتار پوشیده بودند سوار بر خودرویی “بیرکات” بودند که مشابه خودروهای زرهی “مارپ” ارتش است.

  رافائل ریورا، کهنه سرباز سابق ارتش آمریکا گفت: پلیس فرگوسن تجهیزات زرهی و تسلیحاتی دراختیار دارد که من و همرزمانم در جنگ نداشتیم. پی از ناآرامی های فرگوسن، پلیس آمریکا بار دیگر در طول ناآرامی هایی که پس از مرگ “فردی گری” حین بازداشت پلیس در شهر بالتیمور بروز کرد در ظاهری کاملا نظامی مشاهده شد.

  رکورددار آمار قتل و جنایت در جهان( ایگاراپه – ۵/۳/۹۴) 

  نتایج تحقیق اندیشکده امنیتی برزیلی “ایگاراپه” نشان میدهد که آمریکا از لحاظ آمار قتل و جنایت در رتبه اول جهان قرار دارد. بر اساس اطلاعات این اندیشکده ۵۸ درصد از موارد قتل و جنایت در جهان فقط در ده کشور روی می دهد که آمریکا اولین آنهاست. در ردیف های بعدی برزیل، هند، نیجریه، مکزیک، جمهوری دموکراتیک کنگو، آفریقای جنوبی، کلمبیا و پاکستان قرار دارند.

  آمریکا همچنین مرگبارترین کشور صنعتی در غرب است. موناکو، لیختن اشتاین و سنگاپور کمتری آمار قتل و جنایت را دارند. آمار قتل و جنایت در کشورهای شمال آفریقا نیز از آمریکا پایین تر است. همچنین آمار قتل و جنایت در کشورهای لیبی، مصر، تونس، الجزایر و مراکش از آمار قتل درآمریکا پایین تر است. بر اساس یافته های این اندیشکده، احتمال کشته شدن گردشگران در این کشورها از احتمال کشته شدن آنها در شهری مانند نیویورک کمتر است.

  تظاهرات علیبه خشونت( کا. اس. ان – ۱۷/۳/۹۴)

  مردم پایتخت آمریکا ضد خشونت های مسلحانه در این کشور تظاهرات کردند. شماری از مردم شهر واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا روز شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ با  حضور در خیابان های این شهر متوقف شدن خشونت های مسلحانه در این کشور را خواستار شدند.

  گروهی از فعالاتن مدنی و خانواده های قربانیان خشونت های مسلحانه در آمریکا نیز دراین تظاهرات شرکت داشتند. مردم شهر واشنگتن شعارهایی ضد سازمان ها و شرکت هایی که از خرید و فروش سلاح سرد می برند سر دادند.

  قتل بی دلیل یک راننده ( اسپاتنیک – ۲۲/۳/۹۴)

  پلیس شعر “دس موینس ” در آمریکا یک شهروند غیر مسلح را تنها به جرم حرکت به سمت خودروی پلیس به قتل رساند. افسر پلیس از داخل خودروی خود و بدون پایین کشیدن شیشه اتومبیل، اقدام به شلیک به سوی این فرد کرد.

  قربانی این تیراندازی، ” ریان کیت بولینگر” ۲۸ ساله بود که بر اثر شلیک گلوله، جان خود را از دست داد. پلیس و شاهدان عینی اعلام کردند که پس از تعقیب و گریزی آرام در شمال غربی این شهر، بولینگر از خودروی خود خارج شد و به سمت ماشین پلیس حرکت کرد.

  پلیس دس موینس در کنفرانس خبری پس از تیراندازی اعلام کرد: ” وی عمدا به سمت خودرو حرکت می کرد.” ونسا میلر، افسر ارشد پلیس که سابقه ۷ سال فعالیت در اداره پلیس را دارد چندین گلوله به سوی بولینگر شلیک کرد.

  عدم رعایت استانداردهای مربوطه در استفاده از سلاح های مرگبار ( عفو بین الملل – ۲۹/۳/۹۴)

  براساس گزارش منتشره توسط عفو بین الملل، هیچ یک از ۵۰ ایالت آمریکا استانداردهای بین المللی درباره استفاده نیروهای پلیس از تسلیحات مرگبار را رعایت نمی کنند.

  استانداردهای بین المللی که توسط سازمان ملل تدوین شده اند مقرر می دارند که نیروی مرگبار تنها به عنوان آخرین چاره برای حفاظت از افسران پلیس در برابر مرگ و یا آسیب های جدید باید مورد استفاده قرار گیرند.

  با این حال هیچ یک از ایالت های آمریکا قانونی را در حمایت از این استانداردها تدوین نکرده اند. عفو بین الملل در گزارش خود همچنین اعلام کرد که ۱۳ ایالت حتی از استانداردهای خود آمریکا نیز تبعیت نمی کنند.

  زدن دستبند به فردی که گلوله به سرش اصابت کرده بود ( گاردین – ۳۱/۳/۹۴)

  اخیراَ فیلمی در فضای مجازی منتشر شده که خشم زیاد کاربران را به همراه داشته است. در این فیلم نیروهای پلیس شهر لس آنجلس پس از شلیک به سر شهروندی غیر مسلح وی را در حالت بی هوشی و خونریزی شدید دستگیر کردند.

  یک رهگذر از این حادثه فیلم گرفته و آن را در شبکه های مجازی منتشر کرده است. این فیلم نشان می دهد نیروهای پلیس پس از تیراندازی، قربانی را که بر روی زمین افتاده و به شدت درحال خونریزی است دستبند می زنند.

  اداره پلیس لس آنجلس با تایید این خبر، اعلام کرد فرد قربانی حوله ای در دست خود پیچیده که دو افسر پلیس تصور کرده اند اسلحه مخفی کرده است وضعیت قربانی که مردی از اقلیت های “هیسپانیک” است وخیم اعلام شده است.

  قتل مرد میانسال با شلیک ۱۹ گلوله ( آسوشیتدپرس – ۴/۴/۹۴)

  افسران پلیس بالتیمور در ایالت “مریلند” مرد غیر مسلحی را که هیچ گونه سلاحی به همراه نداشت به ضرب ۱۹ گلوله به قتل رساندند. ماجرا از این قرار بود که نیروهای پلیس به خانه ای در “اوینگز میلز” رفتند تا به دعوایی خانوادگی رسیدگی کنند که به محض نزدیک شدن به خانه مورد نظر، صدای درگیری می شنوند و با شکستن در وارد می‌شوند.

  ماموران بعد از ورود به خانه با یک مردم بزرگسال رو به رو می شوند و این مرد یک شیء را که این افسران تصور می کردند اسلحه بود به سمت آنها می گیرد که در نتیجه افسران پلیس بدون هیچ هشداری اقدام به تیراندازی می کنند و با شلیک ۱۹ گلوله، او را به قتل می‌رسانند.

  این مرد ۴۱ ساله که اسپنسر لی مک کین نام داشت برای درمان به بیمارستان انتقال یافت که در نهایت می‌میرد.

  تسنیم

  برچسب ها :

  نظرات