آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ , Monday 19 April 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 60582
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ مرداد, ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۰
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  مامن امن دختران بی‌سرپرست و بدسرپرست در قائمشهر

  به گزارش آوای شمال؛

  کمک به هم نوع و داشتن دغدغه اجتماعی برخی افراد را به مرحله‌ای می‎رساند که راه سعادت و خوشبختی خویش را در گرو کمک به هم نوعان و افراد دارای مشکلات اجتماعی می‌دانند.

  روایت عاشقی در این گزارش مربوط به خیرانی است که با هم‌فکری و در کنار هم بودن اقدام به تاسیس مرکز نگهداری دختران بی‎سرپرست و بدسرپرست کردند، نمونه مواردی که در استان مازندران کمتر دیده شد و یا اصلا وجود ندارد.

  داستان عاشقی موسسان خیریه مهرویان قائمشهر از آنجایی آغاز می‎شود که اسدی دانشجوی رشته روانپزشکی دوست داشت در مسائل اجتماعی فرد اثرگذاری باشد و در رویای خویش داشتن یک موسسه اجتماعی را در سر می‎پروراند.

  این رویا با ازدواج برای عملیاتی شدن قوت بیشتری گرفت، به این دلیل که همسر این فرد عاشق مسائل اجتماعی نه تنها در گستره فعالیت اجتماعی مانع تراشی نکرد، بلکه همراه و همدل همسرش و با کمک دیگر اعضای خانواده در این راه پرخطر و ولی اثر گذار گام نهادند.

  فعالیت اجتماعی موسسه مهرویان قائمشهر از سال ۸۲ با تلاش‌های بی‌وقفه برای دریافت مجوز آغاز شد و تاکنون این موسسه توانست ۴۱ دختر بی‎سرپرست و بدسرپرست را در سرپناهی که اعضای گروه ساختند به ثمر برساند.

  برخی از دختران به دانشگاه راه یافتند و خود به عنوان خیر با این موسسه همکاری می‎کنند، تعدادی از دختران به خانه بخت رفتند و امروز به عنوان نوه اعضای هیئت موسس برخی ایام در دورهمی این موسسه گرد هم جمع می‎شوند.

  خانه مهرویان قائمشهر با همکاری و همدلی علی اصغری، احمد بخشی، مهناز فلاح، فرزانه محمدی، مریم محمدی و مرتضی اسدی شکل گرفت و در حال حاضر نیز با همکاری جواد رضوی، حامد محمدی، علی آقاگلی، سوسن ملکیان، خانم فتاحی، ملیحه مولایی، مریم مختاری و لیلا گرگانی به عنوان هیئت مدیره در حال فعالیت است.

  مرتضی اسدی در حین مصاحبه اصرار داشت که ابتدا اسامی افراد هیئت موسس مطرح شود، به این دلیل که معتقد است خرد جمعی در پویایی این موسسه بسیار موثر است.

  وی لطف خداوندی و نیز همکاری خیران که تعداد آنها ۳۰۰ نفر است را عامل اصلی موفقیت این موسسه عنوان می‎کند و معتقد است که لبخند رضایت دختران بی‎سرپناه عامل ماندگاری ۹ سال فعالیت این موسسه است.

  مدیرعامل مجموعه دختران بی‌سرپرست و بدسرپرست مهرویان قائمشهر در ادامه خاطرنشان کرد: همه تلاش اعضا بر این است که امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسبی در اختیار دختران این مجموعه قرار گیرد، به همین دلیل ماهیانه این موسسه با ۹ نفر پرسنل و هزینه نگهداری دختران و ایاب و ذهاب آنها و نیز پرداخت هزینه‌های کلاس‌های فوق برنامه و نیز سرویس رفت و آمد آنها حدود ۱۲ میلیون تومان است که با استفاده از ظرفیت خیران تامین می‏‌شود.

  وی با اعلام اینکه ساختمان مجموعه جدید مهرویان قائمشهر با حضور رئیس سازمان بهزیستی کشور قرار است در روزهای آینده افتتاح شود، گفت: در ساختمان جدید ظرفیت پذیرش برای ۱۵ نفر فراهم می‎شود.

  اسدی در ارتباط با پذیرش دختران در این مجموعه گفت: دختران این مجموعه توسط بهزیستی معرفی می‌شوند، سن دخترانی که در این مجموعه پذیرش می‎شوند ۱۲ سال به بالا است و دختران حدود هفت سال مهمان این مجموعه هستند که پس از مهیا شدن شرایط زندگی در سنین بالاتر از این مجموعه خداحافظی می‎کنند، گاهی ممکن است دختران تا سن ۲۱ سالگی نیز در این مجموعه زندگی کنند.

  مدیرعامل موسسه مهرویان قائمشهر در ارتباط با واحدی که قرار است به زودی افتتاح شود، تصریح کرد: زمین این پروژه توسط ورثه یک خیر تامین شد و پس از هزینه حدود ۵۰۰ میلیون تومانی به بهره‌برداری می‎رسد و قرار است که با تایید نظر مسئولان بهزیستی تعداد دخترانی که در این مجموعه پذیرش می‌شوند به ۱۵ نفر برسد.

  وی با اعلام اینکه غیر از دخترانی که در این موسسه پذیرش می‎شوند، ۴۰ نفر از دختران بدسرپرست و بی‎سرپرستی که امکان نگهداری آنها در منزل توسط اقوام وجود دارد، با حمایت مالی این مجموعه نگهداری می‎شوند، بیان کرد: غیر از موارد مطرح شده، ۱۵۰ پرونده مربوط به افراد داری مشکلات جسمی، روحی و روانی توسط کارشناسان این موسسه بررسی می‎شود و این افراد نیز بستگی به توانمندی مجموعه خدمات دریافت می‏‌کنند.

  اسدی در پایان در ارتباط با نحوه همکاری مردمی و افراد علاقمند به این مجموعه نیز گفت: مردم می‌‏توانند با پرداخت هزینه به شماره حساب‌های ۰۱۰۶۴۰۰۲۶۱۰۰۸ و شماره کارت عابر ملی ۶۰۳۷۹۹۱۸۶۴۵۱۳۳ به‌نام مرکز خیریه مهرویان شهرستان قائمشهر کمک کنند.

  برچسب ها :

  نظرات