آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ , Wednesday 14 April 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 60450
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۰
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  ارزيابی صاحب‌نظران سياسی از چرايی اقدامات خصمانه پسابرجامی غربی‌ها

  خوش‌بینی‌ها به آمریکا جرات نقض عهد داد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود و حتی فراتر از آن عمل کرده است. طی یک سال گذشته بسیاری از منتقدان این توافق بارها بدعهدی طرف غربی را یادآور و خواستار اقدام متقابل جمهوری اسلامی ایران در این زمینه شده‌اند، لیکن نوعی خوش‌بینی حاکم بر دستگاه دیپلماسی تاکنون مانع از آن شده است که ایران در عمل اقدام متناسبی اتخاذ کند.

  اشاره لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی به این واقعیت که «پس از توافق هسته‌ای تاکنون ۵۲ لایحه و قطعنامه در کمیته‌های مختلف مجلس نمایندگان و سنای امریکا علیه کشور ما طرح شده که اکثر قریب به اتفاق آن کاملاً با روح برجام مخالف است‌» تردیدی باقی نگذاشته است که احتیاط، انفعال و خوش‌بینی دستگاه‌های تصمیم‌گیرنده در قبال بدعهدی‌های امریکا دیگر توجیهی ندارد و بایستی در این زمینه واقع‌بینانه‌تر به موضوع نگریست. در همین زمینه برخی فعالان سیاسی در گفت‌وگو با فارس ضمن تأکید بر لزوم اقدام عملی در برابر بدعهدی امریکا، زیاده‌خواهی‌های طرف غربی را ناشی از همین خوش‌بینی‌ها ارزیابی کرده‌اند که باید این رویکرد اصلاح شود.

  نقض عهد طرف غربی را به پای خود ننویسید
  معاون پارلمانی در دولت دهم با تأکید بر اینکه دولتمردان با توجیه، نقض عهدهای طرف مقابل در برجام را به پای خود ننویسند، گفت: دولت در راستای مطالبه اجرای برجام از طرف مقابل باید اقدام عملی صورت دهد.

  لطف‌الله فروزنده، در واکنش به بدعهدی‌های طرف مقابل در خصوص برجام اظهار داشت: دولت باید با قوت و قدرت مقابل بدعهدی‌های طرف مقابل در برجام عمل کند و از طرف مقابل برای اجرای دقیق تعهداتش مطالبه عملی کند.

  وی افزود: دولت از روز اول این را اعلام کرد که با مذاکره می‌توانیم حقوق مردم را کسب کنیم، مذاکره کردند و تعهداتی هم دادند؛ حال دولتمردان باید بدعهدی‌های طرف مقابل در اجرای تعهدات‌شان نسبت به برجام را شفاف بیان کنند.

  فروزنده با تأکید بر اینکه دولت باید در راستای مطالبه اجرای برجام از طرف مقابل اقدام عملی صورت دهد، گفت: اگر این روند بدعهدی‌های طرف مقابل ادامه پیدا کند قطعاً ملت ایران با آنان برخورد خواهد کرد که نتیجه آن رسوایی امریکا در جهان خواهد بود.

  معاون پارلمانی دولت دهم با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص بدعهد بودن طرف مقابل گفت: از همان آغاز مذاکرات، رهبری به بدعهدی امریکا تأکید داشتند، حال آقایان متوجه می‌شوند که آن سخنان عین حقیقت بوده و موضوع هسته‌ای بهانه‌ای برای نفوذ به کشور بوده است.

  وی با بیان اینکه طرف مقابل به تعهداتش در برجام عمل نکرده است، گفت: ما در مذاکرات یکسری امتیازات را به طرف مقابل دادیم اما هنوز آنان به تعهدات‌شان عمل نکرده‌اند و دولت باید در عمل پیگیر این موضوع باشد.

  فروزنده با تأکید بر اینکه دولتمردان از توجیه اقدامات و نقض عهدهای طرف مقابل در برجام، دست بردارند، گفت: نباید هیچ دفاعی از طرف مقابل، آن هم به وسیله خودی صورت گیرد.

  «مقابله به مثل» با نقض برجام قانون است
  یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه «مقابله به مثل» با نقض عهد امریکایی‌ها قانون است و در نامه رهبری به رئیس‌جمهور قید شده است، گفت: وقتی می‌توان درباره مقابله به مثل تصمیم گرفت که وزارت خارجه نقض برجام از سوی امریکا را توجیه نکند.

  فؤاد ایزدی با بیان اینکه مقابله به مثل با نقض عهد امریکایی‌ها در قبال برجام هم قانون است و هم در نامه رهبری به رئیس‌جمهور قید شده، اظهار داشت: اگر طرف مقابل برجام را نقض کرد طبق قانون ایران باید اجرای برجام را متوقف کند.

  وی با طرح این سؤال که باید دید آیا برجام نقض شده است یا خیر‌، تصریح کرد: جواب این است که به صورت متعدد شاهد نقض برجام بوده‌ایم و برای مثال قانون لغو ویزا، عدم نقل و انتقال پول و ارتباطات بانکی نقض برجام است و باید طبق قانون کشور، در این زمینه اقدام شود.

  ایزدی با بیان اینکه بعضی‌ها در وزارت خارجه برخی نقض‌های برجام را توجیه می‌کنند، گفت: این توجیه به شدت به امنیت کشور ضربه می‌زند و قبل از هر کاری باید این توجیهات متوقف شود.

  وی ادامه داد: روش برخورد با نقض برجام صحیح نبوده و همین مسئله موجب شده که طرف مقابل جرئت نقض‌های بیشتری را پیدا کند.

  کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر اینکه نباید افراد درگیر در مذاکرات امروز در مقام ارزیابی برجام باشند خاطرنشان کرد: همه جای دنیا وقتی کشور درگیر مذاکرات می‌شود سه گروه اتاق فکر، اجرا و ارزیابی در سه مرحله کار را پیش می‌برند و این امر را امریکایی‌ها رعایت کردند.

  وی افزود: خانم وندی شرمن اکنون نه تنها درگیر برجام نیست بلکه وزارت خارجه را نیز ترک کرده و ویلیام برنز نیز اکنون در وزارت خارجه نیست و مقامات دیگری به ارزیابی روند برجام می‌پردازند؛ چیزی که در کشور ما رعایت نشده است.

  خوش‌بینی مسئولان موجب زیاده‌خواهی غربی‌ها شده
  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم نیز با انتقاد از کشورهای ۱+۵ به دلیل عدم انجام تعهدات‌شان در اجرای برجام گفت: اکنون زمان مقابله به مثل ایران در برابر کشورهای ۱+۵ فرا رسیده است.

  محمدحسن آصفری درباره بدعهدی غربی‌ها در انجام تعهدات‌شان در اجرای برجام اظهار داشت: در مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به دنیا ثابت کرد اهل گفت‌وگو، مذاکره و منطق است و این طرف غربی بوده که همواره به‌دنبال دبه کردن، زیاده‌خواهی و استفاده از زور و قدرت است.

  وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در طول مذاکرات به دنیا فهماند که هیچ زمان به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیست و همواره به‌دنبال دنیای عاری از سلاح‌های اتمی است و برای این موضوع نیز هزینه‌های زیادی پرداخت کردیم.

  وی تصریح کرد: ما اورانیوم غنی‌شده‌مان را که محصول چندین سال کار و تلاش متخصصان در این امر بود، براساس برجام تقدیم غربی‌ها کردیم و سانتریفیوژها را از کار انداختیم و حتی به‌رغم توانایی که در راه‌اندازی رآکتور اراک وجود داشت، قلب رآکتور را درآوردیم و هزینه‌های سنگینی را به منظور اعتمادسازی نسبت به طرف غربی پرداخت کردیم.

  آصفری تأکید کرد: اما الان که نوبت غربی‌ها شده تا تحریم‌های خود را بردارند، نه‌تنها اقدام به برداشتن تحریم‌ها نمی‌کنند، بلکه به‌دنبال برنامه‌ریزی و طراحی به منظور اعمال فشار بیشتر به جمهوری اسلامی ایران هستند.

  وی اضافه کرد: متأسفانه در این مسیر خیلی به غربی‌ها خوش‌بین بودیم و هستیم و این خوش‌بین بودن مسئولان ما سبب شده که امروز غربی‌ها نسبت به حقوق ملت ایران زیاده‌خواهی کنند.

  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم بیان کرد: اکنون زمان آن رسیده که در مقابل این‌گونه اقدامات کشورهای ۱+۵ مقابله به مثل کنیم.

  آصفری تصریح کرد: این‌گونه رفتارهایی که مسئولان ما از خود نشان دادند باعث سوءاستفاده طرف مقابل شده، زیرا اگر ما اقدامات متناظر را انجام می‌دادیم، یعنی در مقابل هر اقدام اعتمادساز ما طرف غربی را مجبور به برداشتن تحریم‌ها می‌کردیم، شاید امروز دچار این مسئله نمی‌شدیم.

  وی خاطرنشان کرد: البته برگشت‌پذیری در این مسیر به این ‌سادگی‌ها نیست و اگر تصمیم به چنین کاری داشته باشیم زمان بسیار زیادی می‌طلبد و لذا سیاست گفتاردرمانی که مسئولان ما دنبال می‌کنند، تمامی این مسائل را غربی‌ها، مطلعند که امکان برگشت‌پذیری به این‌سادگی‌ها نیست.

  آصفری با بیان اینکه کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم در ارتباط با انجام نشدن تعهدات طرف مقابل، هشت ماه پیش نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی ارسال کرد تا بر این اساس اقدامات اعتمادساز ایران متوقف شود تا طرف مقابل تعهدات خود را انجام دهد، گفت: امروز باید شورای عالی امنیت و مسئولان پاسخگو باشند که چرا آن ‌موقع که کمیسیون امنیت اعلام کرد اقدامات اعتمادساز را متوقف کنیم تا غربی‌ها حداقل گام‌های اصلی خود را بردارند، اقدامی صورت نگرفت.

  این نکته را هم محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز در جمع سپاهیان و بسیجیان اصناف و اقشار استان البرز اضافه کرد وگفت: کمیته نظارت بر برجام می‌تواند به خاطر عدم تعهدات امریکا و دو بار نقض تعهدات برجام توسط امریکا، اعتراض کند و پرونده‌های سنگینی بسازند. باید شکایت کرد و امریکا را تحت فشار گذاشت. نمی‌شود به امریکایی‌ها برادرانه نگاه کرد.

  برچسب ها :

  نظرات