آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ , Wednesday 14 April 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 60444
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  روح حاکم بر قراردادهای جدید نفتی به کدام سمت گریزان است؟

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ امیرعباس حسینی معاون فناوری و امور بین الملل پژوهشگاه صنعت نفت در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان  با اشاره به فعالیت های این نهاد در رابطه با مدل جدید قراردادهای نفتی، اظهار داشت: روح حاکم بر قرارداد های جدید کشور، موضوع فناوری است و آن چیزی که در معاونت مهندسی و پژوهشی وزارت نفت انجام و از پژوهشگاه نیز در خصوص آن کمک گرفته شد، تهیه پیوست فناوری برای قراردادهای جدید نفتی بود.

  جانشین رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در خصوص برخی اشکالات و انتقادات بر بخش های فنی و مهندسی این مدل های جدید قراردادی،گفت: در تنظیم این مدل ها از تجربیات کشورهایی که در الگوهای مدل توسعه فناوری پیشرو بودند در کنار شرایط بومی کشور استفاده و چارچوب تهیه شده، بخش عمده ای از اهداف را پوشش خواهد داد.

  وی تاکید کرد: این پیوست که با همکاری یک تیم مشترک بزرگ از مجموعه وزارت نفت، پژوهشگاه نفت، موسسه ازدیاد برداشت، متخصصین توسعه و انتقال فناوری تهیه شده، همه انتظارات در این خصوص را برآورده خواهد کرد.

  حسینی در خصوص اصلاحات مدنظر مقام معظم رهبری نیز اظهار داشت: تاکیدات رهبری و شورای فرماندهی بر اجرای اقتصاد مقاومتی در حوزه فناوری بوده و دغدغه وزیر و مجموعه وزارت نفت و شرکت های زیر مجموعه نیز موضوع انتقال فناوری و دانش فنی است که تنها چالش پیش روی این امر مسئله زمان است.

  جانشین رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در خصوص برخی اختلافات پیش آمده مبنی بر تهیه و تدوین تنها یک مدل از قرارداد و استفاده آن برای همه پروژه ها اظهار داشت:در مبحث فناوری که تخصص پژوهشگاه است، هرمیدانی می تواند قالب انتقال فناوری متفاوتی را تجربه کند و مدل مختص به خود را داشته باشد.

  حسینی آینده صنعت نفت را اینگونه توصیف کرد: همت وزارت نفت و تمامی مجموعه ها بر حضور دانشگاه ها در طرح های توسعه میادین است و این اولین باری است که حوزه دانشگاهی  به اینگونه پروژه ها ورود می کند.

  وی تشریح کرد:همچنین تمرکز بر توسعه صنایع پایین دستی  یکی از نیاز های اساسی در حال پیگیری است؛ تمام تلاش ها در کاهش زمان رسیدن به تکنولوژی صورت می گیرد تا کشوری که دارای ذخایر نفت و گاز اول دنیاست،در حوزه تکنولوژی و فناوری به رتبه های بالاتری دست پیدا کند که این امر همواره در تاکیدات مقام معظم رهبری آمده است.

  این مقام ارشد جامعه پژوهشی صنعت نفت در خصوص گام بعدی این نهاد برای همکاری های آینده با مجامع بین المللی گفت:در حال مذاکره باکشورهای اروپایی و آمریکای شمالی در حوزه بالادستِ شیرین سازی گاز هستیم.

  وی در پایان  افزود: کانادا، فرانسه، هلند و آلمان از جمله این کشور ها محسوب می شوند که چارچوب توافق نامه با آنها مباحث زمین شناسی، علوم زمین، توسعه و مطالعات بر روی میدان های مشترک نفت و گاز است.

  برچسب ها :

  نظرات