آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ , Sunday 18 April 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 60417
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  در مصاحبه اختصاصی با شبکه فرانس 24؛

  اردوغان: ترکیه امروز در مرحله گذار است/ حکم اعدام بازخواهد گشت/آمریکا گولن را تحویل دهد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد چند روز پس از کودتای نافرجام در ترکیه، رجب طیب اردوغان — رئیس جمهور این کشور — در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه فرانس بیست و چهار، به برخی سوالات در این باره پاسخ داد.
  اردوغان در این مصاحبه بار دیگر بر تصمیم قاطع دولت ترکیه، برای رها ساختن کشورش از فرقه تروریستی فتح الله گولن تاکید کرد و گفت:« وزرای دولت من به زودی به واشینگتن خواهند رفت و مدارک و مستندات خود را برای استرداد فتح الله گولن، به آمریکا ارائه خواهند داد.»
  گولن، واعظ و مدرس الهیات، و رهبر مذهبی مخالفان دولت اردوغان است که در تبعیدی خود خواسته در ایالت پنسیلوانیای آمریکا به سر می برد.
  اردوغان افزود: افسر بازداشت شده کودتا، اعتراف کرده است که کودتاگران از او خواسته اند که پشت تلفن با گولن صحبت کند.
  رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به انتقادات صورت گرفته از سوی اتحادیه اروپا درباره تدابیر اتخاذ شده از سوی دولت، گفت:« ما در دوران گذار به سر می بریم.»
  در این مصاحبه که روز شنبه صورت گرفت، اردوغان در پاسخ به سوال خبرنگار درباره برقراری وضع  فوق العاده در این کشور و این که موج پاکسازی ها و برکناری ها تا کجا ادامه خواهد داشت، گفت:« در کشورهای فرانسه، بلژیک و آمریکا نیز شاهد بودیم پس از حوادث پاریس، بروکسل و فرگوسن وضع  فوق العاده برقرار شد. در فرانسه پس از اعلام سه ماهه وضع  فوق العاده، اکنون به مدت شش ماه دیگر وضع  فوق العاده تمدید شد.»
  اردوغان در پاسخ به سوال خبرنگار فرانس بیست و چهار مبنی بر اینکه بازداشت و برکناری بیش از شصت هزار نفر در این کشور، این نگرانی را به وجود آورده است که ترکیه به دوران گذشته بازگردد، گفت:« ترکیه دارای هفتاد و نه میلیون جمعیت است. ما شاهد یک کودتای نظامی مسلحانه در ارتش بودیم که بر اثر آن ۲۴۶ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند. این کودتا با اتفاقات تروریستی معمولی که در فرانسه، بلژیک  یا مونیخ رخ داد، کاملا متفاوت است. لازم است موگرینی، مسئول سیاست خارجی و رهبران اتحادیه اروپا، میان این دو موضوع تفاوت قائل شوند.»
  وی در ادامه از خبرنگار فرانس بیست و چهار پرسید:« آیا اتحادیه اروپا از کودتای نظامی حمایت می کند یا از یک دولت دموکراتیک که با آراء مردم انتخاب شده است؟»
  رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی درباره کوتاهی سرویس های اطلاعاتی این کشور در جریان کودتا گفت:« این امکان هست که گاهی کوتاهی اطلاعاتی رخ بدهد به طور مثال در حادثه یازده سپتامبر ۲۰۰۱ آمریکا یا حملات تروریستی نوامبر ۲۰۱۵ فرانسه، یا در بلژیک. گاهی سرویس های اطلاعاتی در اروپا نیز شکست می خورند و این امری امکان پذیر است.»
  وی در پاسخ به انتقاد خبرنگار این شبکه از احتمال بازگشت مجازات اعدام در صورت تصویب در مجلس ترکیه گفت:« اگر مردم و ملت من و همچنین نمایندگان مردم در مجلس، بر اجرای حکم مجازات اعدام عاملان کودتا اصرار داشته باشند، من با کمال تاسف، موظف به محترم شمردن درخواست آنان هستم.»
  وی ادامه داد:« مجازات اعدام در دیگر کشورهای جهان همچون آمریکا، روسیه و چین نیز اجرا می شود.»
  خبرنگار فرانس بیست و چهار به رئیس جمهور ترکیه گفت:« بله! ولی شما قصد پیوستن به اتحادیه اروپا و عضویت در آن را دارید که بر اساس قوانین اتحادیه اروپا مجازات اعدام ممنوع است، و در صورت بازگشت مجازات اعدام به ترکیه، عضویت شما در این اتحادیه منتفی خواهد شد.»
  رجب طیب اردوغان پاسخ داد:« در طول سی و  پنج سال گذشته، کشورهایی به عضویت اتحادیه اروپا درآمده اند که ترکیه از لحاظ آزادی های سیاسی و اقتصادی در مقایسه با آنها به مراتب در موقعیت بهتری قرار دارد. در روند مذاکرات پیوستن به اتحادیه اروپا هیچ کشوری به اندازه ترکیه سنگ اندازی نشده است.»
   رئیس جمهور ترکیه با اشاره به عدم تعهد طرف اروپایی در حذف روادید برای شهروندان این کشور  گفت:« ما به تعهدات مان عمل کردیم و در برابر سیل پناهجویان عراقی و سوری که به سمت اتحادیه اروپا روانه شده بودند، همچون سپر عمل کردیم؛ ولی در مقابل اروپایی ها در عمل به توافقهای صورت گرفته کوتاهی کردند.»
  چندی پیش نیز اردوغان در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان و در پاسخ به انتقادها درباره بازگشت مجازات اعدام به این کشور، گفته بود چنانچه نمایندگان مجلس چنین قانونی را تصویب کنند، وی نیز حکم اعدام را تصویب خواهد کرد و منتفی شمردن حکم اعدام، مردود خواهد بود. در هیمن حال فدریکا موگرینی در حاشیه نشست فوق العاده وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا، با شرکت در کنفرانس خبری مشترک با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد وجود نگرانی مبنی بر بازگشت مجازات اعدام برای عاملان  کودتای نافرجام ۲۶ تیرماه در ترکیه، گفت:« به صراحت می گویم، چنانچه حکم اعدام در کشوری اجرا شود به هیچ وجه آن کشور جایی در اتحادیه اروپا نخواهد داشت.»

  برچسب ها :

  نظرات