آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ , Sunday 18 April 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 60286
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ مرداد, ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۵
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  واکنش مخاطبان اظهارات اخیر «صادق زیباکلام»

  آقای زیباکلام! غرب با علم و فناوری پیشرفت کرد یا چپاول و استعمار؟

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ ماجرای چپاول و غارت و در نهایت پیشرفت و ترقی غرب سال‌هاست که سوژه اندیشمندان و رسانه‌های شرق و غرب است. ثروتی که غرب از تسلط بر کشورهای دیگر و استعمار و استثمار کسب کرد و از دوران برده‌داری و قرون وسطی پا به دنیای مدرن گذاشت.

  در این میان کشورهایی مثل انگلستان این غارت را به حد اعلی رساندند به طوریکه در قرون شانزدهم تا اواخر قرن نوزدهم این چپاول به سایر قاره‌ها نفوذ کرد و حاصل آن تجارت نابرابر ثروت کشورها و قاره‌های دیگر و سیل سرمایه‌هایی از طلا و نقره بود که به این کشورها سرریز شد.

  بیشترین سوء استفاده را نیز انگلستان از سرزمین‌های مستعمره خود از هند و اندونزی و سایر سرزمین‌ها، انجام داد. سلطه انگلستان بر هند با چپاول و غارت بی حساب ثروت‌های موجود هند آغاز شد. بزرگی این رقم را وقتی می‌توان در نظر مجسم کرد که در نظر داشته باشیم که در شروع قرن نوزدهم، کل سرمایه تمامی شرکت‌های سهامی که در هند فعالیت می‌کردند بالغ بر ۳۶ میلیون پوند می‌شد. تجارت برده نیز لکه ننگ تاریخی برای استعمار غربی محسوب می‌شود.

   اما صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران نظری متفاوت دارد؛ به عقیده او «تصور پیشرفت غرب با غارت شرق اشتباه است». وی این سخنان را در مناظره اخیر خود با سجاد نوروزی مطرح کرد و بازتاب آن در خبرگزاری فارس، واکنش مخاطبان را در پی داشت که در ادامه برخی از این نظرات را مرور می‌کنیم.

  -یعنی ثروت مبتنی بر چپاول پیشرفته؟ الآن آمریکایی‌ها به استناد ۱۱سپتامبر و داعش، مبلغ مهمی از دارایی‌های ایران رو بالا کشیدند، این هم سند بروز پیشرفت غرب! ۱۱ سپتامبر و داعش رو کیا به وجود آوردند؟

  – سیاری از غربی‌ها و فرهیختگانشان خود معتقدند که غرب به وسیله استعمار و غارت ملل شرق و قاره آفریقا و به بردگی کشیدن سیاهان و کشتار سرخپوستان و آبرجینها و دزدیدن سرزمین آنان توانسته‌اند رشد صنعتی و اقتصادی داشته باشند و برای مردم خود رفاه فراهم کنند. چیزی که از نظر ایرانیان و بسیاری از مرم جهان زشت و جنایتکارانه است. تفکرات حامیانه تو از این قوم جنایتکار آبروی ملت ایران را میبرد و باعث شرمساری ما نزد ملل آزاده جهان است. این را من که ۲۷ سال در میان مردم اروپا زندگی کرده‌ام میگویم.

  – جناب آقای زیبا کلام تا حالا شنیده‌اید همین غرب از گذشته ۳۰۰ یا ۴۰۰ سال پیش حرفی بزنند یا آن را مثل ما در بوق کرنا کنند؟ خیر. چون آنها چیزی نداشتند که از آن بگویند. غربی ها آن سال‌ها مانند عربهای ۱۴۰۰ سال پیش برای اینکه از گرسنگی نمیرند به کشورهای همدیگر حمله می کردند تا از غنایم جنگی ارتزاق کنند.

  چطور میشود که آنها در عرض ۲۰۰ سال بدون داشتن ثروت و گذشته علمی به چنین ثروتی میرسند و ما در همین مدت از آن شکوه علمی و ثروت به چنین جایی می‌رسیم؟

  جوابش یک کلام است. غرب با غارت شرق پیشرفت کرد.

  آنها نفت کشورهای خاورمیانه را با فریب و حیله‌های مختلف بطور تقریبا رایگان بدست می آوردند و طلا و الماس کشورهای آفریقایی و معادن کشورهای قاره آمریکا را غارت کردند و با آن به چنین ثروت و علمی رسیده اند. که همین حالا هم این کارها هنوز ادامه دارد.

  -آقای زیبا کلام شما خوب بلدید خطابه کنید و با کلمات بازی کنید و از ندانستن مردم سوء استفاده کنید و هرچه که دلتان میخواهد به خورد این مردم بدهید.

  -آیا تا بحال به این فکر کرده‌اید کشوری با ۲۵۰۰ سال تاریخ ثبت شده و آن همه دانشمندی که پایه های علم امروز را پی ریزی کرده اند و آن همه ثروت به چنین روزی بیفتد؟ یقینا فکر کرده اید و به جواب هم رسیده اید ولی شما دوست دارید همیشه ساز مخالف بزنید. نمی دانم چرا؟ ولی هرچه که هست ریشه در…

  البته هیچ کس منکر دزدی و چپاول آن ها نیست… و اگر ملت مسلمان نیز با به کار گیری عقل و همت و با استفاده از منابع و مواهبی که خداوند به انها داده می تواننند پیشرفت کنند و رفاه و اسایش داشته باشند و همچنین آخرت خود را نیز تضمین کنند….و هیچ کس نمی تواند امروزه با صادرات زعفران رفاه داشته باشد. مملکت باید از نظر علمی و صنعتی پیشرفت کند.

  ذیل کلام شما درست اما صدر آن یعنی قبول همگانی پیشرفت غرب خیر اگر معیار پیشرفت را مادی بدانیم بلی، اما حقیقت آن است که انسانیت انسان در گرو حاکمیت عقل بوده و غربیان عقل را به استخدام خواهشهایشان در آوردند، انباشت ثروت و گردآوردن رفاهیات این گونه ای، نشان انسان دارد تا از پیشرفتش سخن به میان آید؟

  واقعا درسته که میگن عاشق کور هست

  -آقای زیباکلام. امریکا همین الان هم داره با تحمیل دلار بدون پشتوانه خودش، دنیا رو می چاپه اونوقت شما درگیر این هستید که غرب چگونه غرب شد؟

  ـ اسناد غربی هم گواه هستش که غرب بدون غارت شرق هیچی نبود اصلا موجودیتی نداشت. کسی که اقتصادی سیاسی بین‌الملل نمی‌داند بهتر است نقد کتاب نره.

  – آقای زیباکلام چجور استادی هستن که هنوز نمیدونن، جدا از ضعف و انحطاط داخلی در ۵۰۰ سال گذشته، استعمار و تهاجم پرتغالی‌ها انگلیسی‌ها، فتنه افغان، جنگهای با عثمانی و روسیه، خالی کردن پشت ایران در جنگهای ایران و روس توسط فرانسه و تحمیل ترکمنچای گلستان سعد اباد و پاریس، تبدیل کردن ایران به زمین سوخته و کشته شدن میلیون‌ها ایرانی از فقر در جنگ جهانی اول، و واقع شد ایران به عنوان پل پیروزی در جنگ دوم جهانی، کودتا علیه مصدق، تحمیل جنگ ه‍شت ساله، وضع انواع و اقسام تحریم ها، وارد کردن شدیدترین فشارهای اقتصادی، و و و و، حتما از نظر آقای زیباکلام این اتفاقات مهم تاریخی یا اصلا اتفاق نیفتاده یا حتما تاثیری‌ در ضعف ایران نداشته، واقعا کسی که خودش رو بخواب زده رو هیچ وقت نمیشه بیدار کرد.

  – آقای زیبا کلام آیا برده داری در آفریقا و آمریکای لاتین و غارت نفت ایران و غارت منابع هندوستان و دهها نمونه دیگر که منابع مجانی و نیروی کار مجانی برای غربی ها بوجود آورد باعث پیشرفت آنها نشده است؟ آیا غارت نفت ایران که به گفته خود انگلیسی ها و چرچیل ثمرات باور نکردنی ب ایشان داشت باعث پیشرفت انگلیس نشد؟

  الاان سازمان‌های بین المللی در رابطه با مقدار غارت ثروت توسط غرب از قاره های مختلف دنیا تحقیق کردند و مقادیر اون غارت رو مشخص کردن که مقدار اون از مخلیه انسان هم خارجه اونوقت ای آقا میگه که غرب با غارت غرب نشد!

  ـ «تصور پیشرفت غرب با غارت شرق اشتباه است»… فقط مثال استعمار انگلیس در هند واسه رد این جمله کافیه. اگه ایشون بدونه با هندی ها چکار کردن این حرف ها رو نمیزنه. یک نمونش این بود که بهشون صدف بی ارزش رو در قبال الماس و طلا میفروختن.

   -به نظرم نگاهی به کتاب پنج جلدی استاد عبدالله شهبازی با عنوان زرسالاران پارسی و یهودی پاسخی مستند به این مسئله باشد که غرب بخش قابل ملاحظه ای از پیشرفت خود را مدیون به استثمار کشیدن شرق است.

  -این نظرات شما را خیلی از دوستان که خود را در امور سیاسی و روابط بین المللی خبره و مجتهد میدانستند طی سالهای متمادی بصورت های مختلف بیان کردند که البته هرکدام از آن اساتید به منظور باطنی خود و برای احیاء خواسته های ایدئولوژیک و منافع حزبی و یا ملی به این مسائل پرداختند و ارجاع شما را خیل عظیمی از کتابها صلاح نمیدانم اما مهمترین سئوال حقیر از حضرتعالی این است

  ۱-چرا تاکنون نظام مقدس جمهوری اسلامی برپا است؟

  ۲-آیا طی این ۳۷-۳۸ سال غیر از دشمنان خارجی نظام اسلامی بر آمده از انقلاب با انواع مختلف توطئه‌های براندازانه از ناحیه بعضی از انقلابی های سابق که وقتی به پست ها و مقامهایی رسیدند ابعاد مختلف انقلابی نبودن را از خود ظاهر کرده در حالی که بین دولتمردان حضور داشتند و از درون در حال مبارزه با اسلام و انقلاب بودند نبودند؟

  ۳-نگاه شما از درون عینک لیبرالی تصویر واژگونی از تمام این ۳۷-۳۸ سال نشان می‌دهد نمیدهد؟

  پس لطفا یکبار دیگر تمام این دوران را از هر منبعی که مرور کنید متوجه خواهید شد که فاکتورهای پنهانی که عینک لیبرالی آن فاکتورها را نشان نمیدهد از این نظام و مردم حمایت می‌کند بطوریکه تمام توطئه‌های رنگارنگ منجر به شکست شده اند

  آقای دکتر زیباکلام یکبار دیگر تمام وقایع تاریخ انقلاب اسلامی را توصیه میکنم حتما مرور کنید.

   

  برچسب ها :

  نظرات