آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ , Sunday 18 April 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 60044
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ تیر, ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  ناگفته‌های اوحدی از فاجعه خونین مِنا

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ سعید اوحدی ظهر امروز در نشست تخصصی تبیین سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در حج سال ۹۵ که در سالن شهید صدر مجتمع عالی امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار داشت: حج سال گذشته دارای اتفاقات ناگوار و بسیار سختی بود که سقوط جرثقیل آغاز آن بود و سبب ترس و وحشت حجاج شد.

  رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به جزئیات فاجعه خونین حج سال گذشته افزود: صبح روز عید قربان زائران هنگامی که وارد سرزمین منا می‌شوند وسایل خود را داخل چادرها گذاشته و پس از استراحت کوتاهی برای رمی جمرات حرکت می‌کنند.

  اوحدی گفت: پلیس عربستان مسیر اصلی برای حضور در رمی جمرات را بست و حجاج را به خیابان ۲۰۴ هدایت کرد، پلیس عربستان به دروغ مدعی شد که خیابان‌های مسیر اصلی شلوغ بوده و مجبور به تغییر مسیر شده است.

  علت اصلی فاجعه خونین منا بی‌کفایتی پلیس رژیم آل‌سعود بود

  معاون وزیر ارشاد با بیان اینکه علت اصلی واقعه خونین منا بی کفایتی پلیس رژیم آل سعود بود، بیان کرد: زائرانی که در چادرهای آن‌ها در حاشیه خیابان ۲۰۴ قرار داشت پس از رمی جمرات وارد خیابان شدند که این موضوع سبب شد با حجاجی که قصد رمی جمرات داشتند رودرو شوند.

  وی اظهار داشت: گرمای شدید هوا و تشنگی زائران و فشار جمعیت سبب شد تا بسیاری از حجاج ایرانی ایستاده شهید شوند، بی‌تدبیری و سوءمدیریت و بی‌کفایتی مسئولان حج عربستان در حج سال گذشته برای همه اثبات شد.

  اگر امکانات بیمارستان عربستان مجهز بود ۷۰ درصد زائران زنده می‌ماندند

  رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه بیمارستان‌های عربستان تنها ۱۵۰ دستگاه احیاء داشت، افزود: اگر امکانات بیمارستان عربستان مناسب بود، قطعاً ۷۰ درصد از ۶ هزار زائری که جان خود را مظلومانه از دست دادند زنده می‌ماندند.

  اوحدی با اشاره به اینکه رژیم آل‌سعود ظلم عظیمی را در حج سال گذشته مرتکب شد، گفت: در طول تاریخ این موضوع که در روز عید قربان ۶ هزار حاجی بی‌گناه به شهادت برسند وجود ندارد که این حادثه خونین تنها در اثر بی‌کفایتی و بی‌تدبیری رژیم آل‌سعود است.

  معاون وزیر ارشاد بیان کرد: شب حادثه با ۲۵ تریلی پیکرهای حجاج بی‌گناه را همراه خود بردند که ۵ هزار پیکر حجاج به مدت ۵ روز داخل این تریلی‌ها باقی ماند که ما بایدپیکر ۴۶۲ حاجی ایرانی را از بین این ۵ هزار جسد پیدا می‌کردیم و واقعاً کار سختی بود.

  رئیس سازمان حج و زیارت در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: امسال که برای مذاکرات حج سال ۹۵ به کشور عربستان رفتیم از آن‌ها سؤال پرسیدیم که چه برنامه‌ای برای اینکه دیگر حادثه خونین حج سال گذشته تکرار نشود، دارید چون حجاج ایرانی نگران هستند که وزیر حج سعودی در پاسخ گفت امنیت یک واژه سیاسی است و ما نمی‌توانیم راهکارهایی که توسط ایران ارائه شده است را انجام دهیم چون قضا و قدر الهی سبب شد که این اتفاق برای حجاج ایجاد شود.

  عدم وجود امنیت در بندهای قرارداد حج ۹۵ سبب حضور نیافتن حجاج ایران است

  اوحدی عدم وجود امنیت در بندهای قرارداد حج سال ۹۵ را موضوعی برای عدم حضور ایران در حج دانست و گفت: وزیر حج عربستان مدعی شد که درب‌های حج برای همه زائران و به‌ویژه ایران باز است که این موضوع دروغ است چون ۵ ماه مذاکرات را به تأخیر انداختند و کارشکنی‌های متعددی انجام دادند.

  معاون وزیر ارشاد ۳ موضوع را علت اصلی اصرار ایران برای مذاکرات با وزیر حج عربستان بیان کرد و افزود: حق حجاج ایران برای حضور در حج یکی از موضوعات برای مذاکرات بود و همچنین قصد داشتیم ثابت کنیم حج را از روابط سیاسی جدا می‌دانیم و به دولت سعودی بگوییم شما برخلاف آنچه مدعی هستید، حج را از سیاست جدا نکردید.

  وی ۵ بند قرار داد حج امسال را تبعیض‌آمیز دانست و تصریح کرد: عربستان حق استفاده از پرچم را از کشور ایران را گرفت و تاکید کرد که بعثه ایران هیچ‌گونه ارتباطی با بعثه‌ها و حجاج کشورهای دیگر نداشته باشد، کشور ایران بیانیه‌ای مبنی بر کارشکنی‌ها و تبعیض رژیم آل‌سعود را امضا کرد و حجاج ایرانی در حج امسال حضور پیدا نمی‌کنند.

  بی تدبیری مسئولان عربستان سبب شهادت حجاج ایرانی در فاجعه منا شد

  رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به شهادت غضنفر رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در سوریه در حج خونین سال گذشته افزود: موضوعات مختلفی مبنی بر علت فاجعه منا مطرح می‌شود که آنچه که براساس شواهد به‌دست آمده بی‌کفایتی و قصور و بی‌تدبیری مسئولان دولت عربستان سبب شهادت حجاج ایرانی و شهید رکن‌آبادی شد.

  اوحدی گفت: هنگامی که رکن آبادی را داخل آمبولانس قرار دادند کسی را نمی‌شناخت اما نبض داشت و زنده بود، بسیاری از شهدا پس از فاجعه منا زنده بودند اما فاجعه دوم در بیمارستان‌ها ایجاد شد و تعداد زیادی از حجاج ایرانی در بیمارستان‌ها به شهادت رسیدند.

  داعش زودتر از آنچه تصور می‌شود، در عراق و سوریه زمین‌گیر می‌شود

  وی با بیان اینکه داعش زودتر از آنچه تصور می‌شود در عراق و سوریه زمین‌گیر می شود، اظهار داشت: انشاالله منطقه در آینده شاهد تحولات عظیمی می‌شود و موصل عراق هم به زودی آزاد می‌شود و همچنین فروپاشی داعش در رقه و حلب زودتر از آنچه که تصور می‌شود اتفاق می‌افتد.

  رئیس سازمان حج و زیارت گفت: سامانه سماح ۱۵ مردادماه باز می‌شود و زائران برای حضور در عتبات می‌توانند کار ثبت نام را انجام دهند.

  اوحدی با اشاره به رفتار دوگانه رژیم سعودی در برابر تعرض به دو نوجوان ایرانی در حج عمره سال گذشته افزود: خیانتی در عربستان اتفاق افتاد و ۲ پلیس خبیث سعودی به ۲ زائر ایرانی تعرض کردند که در هر نقطه عالم این اقدام محکوم است. ایران خواستار محاکمه و اشد مجازات برای ماموران سعودی شد که رژیم آل‌سعود در ظاهر بر اعدام این افراد تاکید کرد اما در عمل کاری انجام نداد.

  برچسب ها :

  نظرات