آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ , Thursday 15 April 2021
  avayeshomal.ir
  یادداشت مخاطبین
  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  ششم بهمن یادآور حماسه‌سازی و رشادت مردم خطه شمال

  اسماعیل‌زاده معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه مازندران
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 59670
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۷ تیر, ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  کودتایی تمسخرآمیز و چند ساعته !!

  کودتایی که رخ نداده جمع شد!

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/‌در ارتباط با کودتای ترکیه، اذهان مردم به سمت دو نظریه رفت، اول اینکه آیا ترکیه، کشوری که تا به الان حامی بی چون و چرای تروریست‌ها در منطقه بوده حالا قربانی کودتای آن‌ها با همکاری ارتش شده است! یا اینکه مخالفان دولت اردوغان قصد پایین کشیدن او از اریکه قدرت را داشتند.

  ساعت ۱۲ بامداد کودتا آغاز شد و رسانه‌های خبری از مستقر شدن یگانی از ارتش ترکیه در مدخل پل بسفر در استانبول و مسدود شدن مسیر حرکت خودروها خبر دادند. در ادامه صدای تیراندازی پراکنده از استانبول شنیده شد و جنگنده ها بر فراز استانبول و آنکارا به پرواز درآمدند.

  *اعلام حکومت نظامی سراسری
  نیم ساعت بعد اعلام سراسری حکومت نظامی شد و شبکه خبری «آی‌۲۴» از استقرار گسترده نیروهای نظامی در آنکارا و استانبول خبر داد.

  بینالی ایلیدریم؛ نخست‌وزیر ترکیه کودتا در این کشور را تأیید کرد و گفت که عاملان این کودتا مجازات خواهند شد.

  همزمان با شروع کودتا بسیاری از کشورها به خصوص آمریکا و فرانسه از شهروندان خود خواستند به هیچ وجه در اماکن حاضر نشوند. دقایقی بعد تلویزیون دولتی ترکیه قطع شد، فرودگاه استانبول به تصرف ارتش درآمد و شبکه‌های اجتماعی توئیتر، فیسبوک و یوتیوب در ترکیه فیلتر شدند
  .
  ساعت ۱ بامداد ارتش ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشور را به دست گرفته است. پس از آن کودتاچیان شروع به دستگیری گسترده مقامات دولتی و در بیانیه‌ای به روزنامه‌نگاران اعلام کردند که کنترل دولت در اختیار ارتش است.

  عوامل کودتا فرمانده ارتش ترکیه را به گروگان گرفتند و خبرگزاری آناتولی نیز گزارش داد ژنرال «هولوسی آکار» فرمانده کل ارتش ‏ترکیه‏ گروگان گرفته شده است.

  *مردم به خیابان‌ها بریزند!
  ساعت کمی از یک بامداد گذشت بود که حزب عدالت و توسعه از هوادارنش خواست به خیابان‌ها بریزند. همزمان گمانه زنی درباره سرنوشت اردوغان ادامه داشت، برخی می‌گفتند او گریخته، برخی  می‌گفتند به جای امنی رفته و برخی نیز از عدم اطلاع وی از وقوع کودتا خبر داده بودند. مردم سراسیمه به بانک‌ها یورش بردند تا پول‌های خود را خارج کنند به گونه‌ای که هرج و مرج در شهرهای ترکیه غوغا می‌کرد.

  *عدم موضع گیری آمریکا
  آمریکا در ابتدا هیچ موضع گیری نکرد و فقط طرفین را به آرامش دعوت کرد. رسانه‌های امریکایی دولت‌شان را در وضعیت بررسی اوضاع توصیف کردند و اینکه کاخ سفید اعلام موضع را زود می‌داند.

  گوینده تلویزیون ترکیه بیانیه ارتش را قرائت کرده و گفت این کار را به دستور نظامیان انجام داده است.

  بامداد نرسیده ارتش ترکیه قانون اساسی را به حالت تعلیق درآورد و اعلام کرد از این به بعد با قانون اساسی جدید، ترکیه اداره می‌شود.

  *شروع سرکوب کودتاچیان
  جالب آنکه ساعت به ۲ نرسیده بود که سخنگوی دستگاه اطلاعاتی ترکیه گفت که تلاش برای کودتا در حال سرکوب شدن است و فرایند سرکوب تا صبح به اتمام خواهد رسید.

  ساعت ۲ بامداد گروه تصرف‌کننده تلویزیون ترکیه در نخستین بیانیه گفت که فعلاً، شورای صلح کشور را اداره خواهد کرد.

  پس از درخواست رجب طیب اردوغان برای تجمع مردم، جمعیت زیادی به سمت خیابان وطن، در استانبول حرکت کردند و علیه عوامل کودتا شعار می دادند.

  *اعلام موضع ظریفانه ایران!
  ایران پس از ۲ ساعت و نیم از وقوع کودتا از زبان ظریف ظریفانه اعلام موضع کرد. وی در حساب کاربری‌اش در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: از بحران در ترکیه نگران هستم. ثبات، دموکراسی و امنیت مردم ترکیه، در درجه اول اهمیت هستند. اتحاد و شکیبایی، ضروری است.

  در ادامه فتح‌الله گولن، که ساکن آمریکا است و عامل کودتا معرفی شده بود، اقدام ارتش را محکوم کرد.

  *عقب نشینی کودتاچیان از فرودگاه آتاتورک
  ساعت به ۳ نرسیده بود که خبر عقب نشینی کودتاچیان از فرودگاه آتاتورک و دستگیری دو ژنرال منتشر شد.

  اتحادیه اروپا با تاخیری قابل توجه، سه ساعت پس از وقع کودتا ، اعلام موضع کرد. فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفتگو با هیات نمایندگی اتحادیه در آنکارا خواستار احترام به نهادهای قانونی شد.

  کودتاچیان شروع به تیراندازی به سمت مردم کردند و ساختمان پارلمان را هدف آتش قرار دادند، بالگردها نیز به سمت ساختمان‌های دولتی آتش گشودند.

  *تسلیم شدن زودهنگام رهبر کودتا!
  ساعت به ۳ و ۳۰ دقیقه نرسیده بود که خبرگزاری رویترز گزارش داد رهبرعامل کودتا خود را تسلیم کرده است! نزدیک به ساعت چهار بامداد بالاخره آمریکا تصمیم به اعلام موضع گیری کرد و جان کری وزیر خارجه آمریکا به همتای خود در ترکیه اطلاع داد که آمریکا به صورت مطلق از دولت غیرنظامی و منتخب و دموکراتیک در ترکیه حمایت می‌کند.

  ساعت چهار بامداد نیز اعلام شد تلویزیون دولتی و فرودگاه آتاتورک توسط مردم و نیروهای حامی اردوغان پس گرفته واعلام شد روند تحولات به سمت شکست کودتا پیش می‌رود و نیروهای عوامل کودتا در حال بازداشت شدن هستند.

  *کودتا رسما شکست خورد!
  جالب‌تر از همه آنکه وزیر کشور ترکیه راس ساعت ۴ بامداد رسما اعلام کرد کودتا در ترکیه شکست خورده است!!!

  ساعت ۴ و ۳۰ دقیقه بامداد نیز نخست وزیر ترکیه از احزاب مخالف دولت به دلیل عدم حمایت از کودتای نظامی تشکر کرد و سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه اعلام کرد وضعیت به حالت عادی است!

  گمانه زنی ها در مورد خاتمه کودتا ادامه داشت تا اینکه شبکه خبری الجزیره خبر داد صدای انفجار هنوز در آنکارا به گوش می رسد و نمی‌توان به طور قطعی گفت که کودتا در این شهر به پایان رسیده است.

  اما آب پاکی را ورود اردوغان به فرودگاه آتاتورک روی دست همه ریخت. اردوغان بعد از پیاده شدن از هواپیما در فرودگاه استانبول سخنرانی کرد و گفت که عاملان این کودتا مجازات خواهند شد.
  درگیری‌های پراکنده بین کودتاچیان و عوامل مردمی و حامیان دولتی ادامه داشت اما صحنه نبرد از شکست آشکار کودتا خبر می‌داد. از همان ساعات اولیه نیز خبر شکست کودتاچیان نقل مجالس و محافل شده بود!

  *تسلیم شدن سربازان کودتاچی!
  ساعت ۸ صبح نیز گروه‌های زیادی از سربازان کودتاچی شروع به تسلیم خود کردند و موج دستگیری کودتاچیان شروع شد.

  رئیس جدید ستاد مشترک ارتش ترکیه در کنفرانس خبری ظهر اعلام کرد که تعدادی از نیروهای امنیتی و سربازان نیروی هوایی در پس کودتا بودند و در این کودتا تاکنون ۹۰ نفر از جمله ۴۷ غیرنظامی کشته شدند و ۱۱۵۴ نفر نیز زخمی شدند.

  نهایتا ساعت ۱۵؛ بینالی یلدیریم نخست‌وزیر ترکیه در خصوص کودتای شب گذشته این کشور گفت که این کودتا به کمک مردم شکست خورد و اینکه تلاش عده‌ای برای کودتا لکه سیاهی برای دموکراسی در ترکیه بود.

  *کودتایی که رخ نداده جمع شد!
  کودتایی که اصلاً رخ نداد و خیلی زود هم جمع شد؛ آنقدر زود جمع شد که جشن چهارشنبه سوری ایرانی‌ها در مقابل آن یک کودتای تصنعی واقعی محسوب می‌شود! یک آتش بازی که بیشتر از چند ساعت هم نبود و مردم دنیا را به تمسخر واداشت! باید منتظر ماند تا شاهد اتفاق‍های بعدی بود.

  برچسب ها :

  نظرات