آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ , Saturday 12 June 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 58070
 • تعداد نظرات : ۲ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ تیر, ۱۳۹۵ - ۰۲:۳۹
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > مقاله
 •   

  سونامی حقوق‌های نجومی ۳ مدیر بانکی را برکنار کرد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ پس از استعفای محمد امین، رئیس کل بیمه مرکزی، پرونده فیش‌های حقوقی نجومی وارد فاز جدید شد تا جایی که در هفته‌های گذشته به دلیل افشای فیش حقوقی علی صدقی مدیرعامل بانک رفاه و همچنین افشاگری بی‌سابقه رئیس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص نحوه فعالیت وی در این بانک، صدقی نیز دومین قربانی این افشاگری‌ها شد و هفته گذشته عزل گردید.

  پس لرزه‌های افشای فیش‌های نجومی
  پافشاری رسانه‌های منتقد فیش‌های حقوقی نجومی، علیرغم هیاهو و فرافکنی رسانه‌های اصلاح‌طلب نتیجه داد چنانکه پس از عزل مدیرعامل بانک رفاه بررسی نهادهای نظارتی در خصوص حقوق‌های دریافتی مدیران دولتی ادامه داشت تا زمانی که نوبت به بانک صادرات و چند بانک دیگر هم رسید، به طوری که برخی از منابع از دریافت بالای اسماعیل للگانی به عنوان مدیرعامل بانک صادرات خبر دادند و حتی رقم‌هایی بیش از ماهانه ۵۰ میلیون تومان نیز در برخی از رسانه‌ها منتشر شد. پس از عزل مدیرعامل بانک صادرات ایران به دلیل دریافت حقوق‌های نجومی، روابط عمومی این بانک متن استعفای وی را منتشر کرد که نشان دهد وی از سمت خود پیش از عزل استعفا کرده است.

  پس از بانک صادرات موضوع خداحافظی مدیرعامل بانک ملت نیز جدی شد، به طوری که برخی از رسانه‌ها اعلام کردند جلسه هیئت مدیره بانک ملت برای تغییر مدیرعامل این بانک تشکیل شد و اعضای هیئت مدیره رأی به عزل «رستگار» دادند. بدین ترتیب رستگار سرخه‌ای از مدیریت بانک ملت عزل شد و جای وی اخلاقی از بانک سپه، مدیریت این  بانک را برعهده خواهد گرفت.

  گفتنی است طی روزهای گذشته انتشار فیش حقوقی وی که نشان می‌داد ماهانه ۳۷ میلیون تومان دریافتی داشته و ماجرای کمک ۵۰ میلیاردی وی به یکی از نزدیکان رئیس‌جمهور نقل محافل خبری شده بود.

  پس از تغییر رستگار از بانک ملت، سیامک دولتی نیز که مدیریت عامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران را برعهده داشت از سمت خود استعفا داد و مرتضی اکبری عضو هیئت مدیره بانک توسعه صادرات به عنوان مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران منسوب شد.

  امروز تکلیف مدیر صندوق توسعه ملی روشن می‌شود
  پس از انتشار فیش‌های حقوقی برخی مدیران دولتی که منجر به عزل و یا استعفای آنها در یکسال پایانی کار دولت یازدهم شد، گمانه زنی‌ها برای تغییر در مدیریت صندوق توسعه ملی که در خبرها آمده بود، مدیر عامل این صندوق نیز از دریافت حقوق‌های نجومی بدون بهره نمانده است، بالا گرفت.

  بنابراین باید گفت صفدر حسینی رئیس صندوق توسعه ملی از دیگر مدیرانی است که انتشار فیش حقوقی وی سر و صداهای زیادی به پا کرده است، چرا که این اسناد نشان می‌داد که رئیس این صندوق حدود ۵۷ میلیون حقوق دریافت کرده و ۳۰۰ میلیون وام قرض‌الحسنه گرفته است.

  پس از انتشار این اسناد و حواشی بسیار زیادی که برای دولت به وجود آمد، براساس آخرین اخباری که رسیده ظاهرا جایگزین وی مشخص شده اما قرار است بر سر این موضوع در جلسه روز شنبه هیئت امنای صندوق توسعه ملی تصمیم گیری نهایی صورت بگیرد.  اعضای هیئت امنای صندوق توسعه ملی در حالی برای تشکیل جلسه به دفتر رئیس جمهور فراخوانده شدند که بررسی و تصمیم گیری در مورد اعضای هیئت عامل از محورهای اصلی دستور کار این جلسه است.

  این درحالی است که قاسم حسینی قائم مقام صندوق توسعه ملی در گفتگویی با یکی از رسانه‌ها گفته است: قرار نیست کسی در صندوق توسعه ملی تغییر کند و بعد از گفتن این جمله گوشی تلفن را با عصبانیت قطع کرده است؛ تا با این رفتار ابهامات در این زمینه بیشتر شود.

  گفتنی است قائم مقام صفدر حسینی خودش از کسانی است که فیش حقوقی چند ده میلیونی داشته و یک وام کلان صد میلیونی از صندوق توسعه ملی گرفته است. باید دید در جلسه روز شنبه اعضای هیئت عامل صندوق توسعه ملی چه اتفاقی می‌افتد و در نهایت فیش حقوقی نجومی، قربانی جدیدی را در این باره در صندوق توسعه ملی خواهد گرفت یا خیر؟

  در همین راستا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مراسم افطاری اعضای هیئت دولت با اشاره به موضوع پرداخت‌های بالای حقوق به برخی از مدیران گفته بود: دولت به هیچ وجه نسبت به این موضوع کوتاه نخواهد آمد و در این راستا از دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و دستگاه‌های اجرایی میزان دریافتی مدیران ارشد را برای بررسی خواسته‌ایم و پول‌های اضافی باید به خزانه بازگردد و افرادی که این کار را کردند برکنار خواهند شوند.

  همچنین اسحاق جهانگیری برای برقراری انضباط مالی و ایجاد شفافیت بیشتر بخشنامه ممنوعیت انتخاب مدیران ستادی سازمان یا شرکت به عنوان عضو هیئت مدیره شرکت‌ها و واحدهای خارج از کشور را ابلاغ کرد.

  جلسه روز شنبه اعضای هیئت امنای صندوق توسعه ملی نشان خواهد داد که آیا سخنان معاون اول رئیس جمهور و تاکید روحانی بر عزل مدیران متخلف دریافت‌کننده حقوق‌های نجومی با برکناری صفدر حسینی رنگ واقعیت به خود می‌گیرد یا نه؟ ضمن آنکه بنا به اظهارات رئیس سازمان بررسی کشور، در برخی انتصابها که حقوق‌های غیرمتعارف و کلان داشته‌اند رد پای حسین فریدون، برادر رئیس جمهور دیده می‌شود.

  مردم حق دارند رنجیده شوند
  آیت‌الله خاتمی، دیروز در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به حقوق‌های نجومی برخی مدیران گفت: «همه ذهن‌ها در روزهای اخیر متوجه قصه حقوق‌های نجومی است و مقام معظم رهبری نیز نسبت به این موضوع تذکر داده‌اند. حقوق‌های نجومی با روح عدل علی(ع) بیگانه است و مردم حق دارند رنجیده باشند، البته اولین مشکل حکومت امیرالمؤمنین نیز همین موضوع بود. حکومت‌های پیش از امام علی(ع) آن‌قدر به افراد از بیت‌المال بخشیدند که پس از مرگشان طلاهای آنها را با تبر تقسیم می‌کردند. به‌طوری که در خطبه پانزده نهج‌البلاغه امام علی(ع) فرمودند؛ این پول‌های ناحق از حلقوم آنهایی که دریافت کردند، بیرون کشیده می‌شود.»

  امام جمعه موقت تهران در ادامه گفت: «البته این حقوق‌ها را باید یک استثنا ببینیم، زیرا این مسئله یک قاعده در نظام مدیریت کشور نیست و نباید مدیران لایق ما نیز زیر سوال بروند. مقابله با این مسئله باید زیربنایی باشد، اینکه چند مدیر عزل شوند، جواب نمی‌دهد، بلکه دولت و مجلس باید با همکاری یکدیگر منافذ ورودی چنین مسائلی را ببندند.»

  برچسب ها :
  انتشار یافته: ۲
  1. جمعي از كار كنان رسمي كار گري بهزيستي استان مازندران

   جناب آقای دکتر انوشیروان محسنی بند پی
   ریاست محترم سازمان بهزیستی کل کشور
   باعرض سلام وادب احترام
   جناب آقای دکتر انسانهای زیادی براریکه های قدرت نشستند ولی هر گز نامی از آنها در تاریخ نیست ولی آنان که تقوا اللهی را پیشه خود ساختن و تحول بنیادی در جامعه ایجاد کردند انگشت شمارند از شما عاجزانه در خواست داریم فریاد رس جامعه هدف و کار کنان بهزیستی باشید سالهاست که کار کنان رسمی کار گری بهزیستی سراسر کشور به امید تبدیل وضعیت از رسمی کار گری به رسمی کشوری یا پیمانی چشم به قلم های شما دوخته اند اما دریغ از کوچکترین تحولی از خداوندمنان می خواهیم که شمارا در تمام اهداف یاری نماید تا یاریگر همه همکاران باشید انشالله که پاسخ مثبتی از شما دریافت نمائیم
   از طرف جمعی از کار کنان رسمی کار گری بهزیستی

  2. جمعي از كار كنان رسمي كار گري بهزيستي استان مازندران

   بسمه تعالی
   باعرض سلام ادب احترام جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهوری و جناب آقای دکتر علی ربیعی وزیر محترم کار رفاه تامین اجتماعی و جناب آقای دکتر انوشیروان محسنی بند پی ریاست محترم بهزیستی کشور و ریاست محترم دیوان عدالت اداری کل کشور

   احتراماً همان طوری که مستحضرید جمعی از کارکنان سازمان بهزیستی کشور به صورت رسمی کارگری مشغول وظیفه هستند و تعدادی از این کارکنان همانند کارکنان رسمی و پیمانی در سال های اخیر توانسته اند ادامه تحصیل داده و مدارک دانشگاهی از قبیل کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد را کسب نمایند و در حال حاضر در ستاد و شهرستان ها به عنوان یک نیروی با تجربه البته با ابلاغ، انجام وظیفه می نمایند.

   این در حالی است که اولاً کارکنان رسمی و پیمانی توانسته اند از حقوق و مزایای مدرک خود برخوردار شوند در حالی که نیروهای رسمی کارگری به دلیل نوع استخدامشان از این مزایا بهره‌مند نبوده و تاکنون نیز هیچ تغییری در احکام آنها لحاظ نگردیده است، ثانیاً طبق قانون کار می بایست احکام آنان تا گروه ۲۰ اعمال شود که متأسفانه چنین اتفاقی رخ نداده و حتی کارکنان رسمی کارگری با مدرک کارشناسی نیز حداکثر تا گروه ۱۰ در احکامشان لحاظ شده است، ثالثاً از مزایای سختی کار در ماده ۳۶ تبصره یک قانون کار پیش بینی شده نیز برخوردار نیستند، رابعاً پاداش عیدی کارکنان موصوف که طبق قانون کار می بایست حداقل دوبرابر تا حداکثر ۳ برابر حقوق پایه پرداخت شود ولی به میزان کارکنان رسمی کشوری به آنان پرداخت می شود، خامساً کارکنان رسمی کارگری نه مانند کارکنان خدمات کشوری هستند و نه مانند کارکنان تابعه قانون کار که از هردو قانون محروم هستند به مصداق ضرب المثل معروف شتر مرغ.

   مزید استحضار است اینکه تمامی کارکنان رسمی کارگری بالای ۱۸ سال داشته اند و با توجه به اخذ مدارک دانشگاهی تعدادی از آنها در صورت تبدیل وضعیت می توانند به عنوان یک نیروی با تجربه و تحصیل کرده در پست های حساس سازمانی خدمت کرده و در کنار آن از حقوق و مزایای آن نیز برخوردار شوند. ضمناً با عنایت به اینکه در حال حاضر جذب و استخدام نیروی انسانی جدید محدود گردیده است در صورت تبدیل وضعیت این افراد وضعیت نیروی انسانی بهزیستی نیز بهبود خواهد یافت.

   شایان ذکر است تبدیل وضعیت این کارکنان برای دولت بار مالی نداشته و حتی در بعضی از موارد پرداخت اضافه کار که هم اکنون سازمان بابت اضافه کاری کارکنان رسمی کارگری ۲۳ درصد سهم کارفرما می‌پردازد در صورت تحقق این امر طبق قانون کشوری پرداخت ۲۳درصد کارفرما حذف خواهد شد.

   از طرف کارکنان رسمی کارگری بهزیستی سراسر کشور


  نظرات