آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 39812
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۵
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  برجام نمی‌تواند نقطه عطف مثبت و اوج جمهوری اسلامی باشد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ صادق زیباکلام استاد دانشگاه و علی خضریان عضو پیشین انجمن اسلامی دانشجویان مستقل در مناظره‌ای با موضوع «ایران پسابرجام» که به همت انجمن اسلامی دانشگاه یزد برگزار شده بود در باب مسائلی چون تاثیر برجام بر سیاست داخلی ایران، رابطه ایران و آمریکا پس از برجام و سیاست خارجی دولت روحانی ،به مناظره پرداختند.

  در این مناظره، خضریان با اشاره به شرایط پسابرجام و وجود دیدگاه‌های مختلف که به روشنی دیده می‌شود، اظهار داشت: همانطور که همه رویدادها نقطه عطف مثبت و موثری نیستند و ممکن است از آن به نیکی یاد نشود برجام نیز چیزی شبیه همین است.

  وی ادامه داد: ایران پس از برجام دو رویکرد را دارد که در مقابل هم قرار می‌دهد یکی اینکه با برجام و ادعای حذف تحریم‌ها می‌توان کشور را با پول‌هایی که دریافت می‌کنیم و امکانات به پیشرفت برسانیم.

  خضریان عنوان کرد: رویکرد دوم اینکه برخی به بهانه تحریم کاری نمی‌کردند و کاری هم انجام نمی‌شد لذا باید دید اکنون چه بهانه‌ای برای عدم انجام کار وجود دارد.

  عضو پیشین انجمن اسلامی دانشجویان مستقل با اشاره به اینکه به هردو رویکرد نقد دارم، اضافه کرد: تحریم‌ها از سال ۹۱ به این سو شدت بیشتری به خود گرفت و بدتر شد که اگر قرار بود بعد از تحریم‌ها بهشت شود پس باید قبل از آن نیز بهشت می‌بود لذا معتقدم دعوای ما بر سر برجام دو جریان فکری می‌توانیم و نمی‌توانیم است.

  وی ادامه داد: متاسفانه شما می‌خواهید فکری مبنی بر اینکه “ما نمی‌توانیم” را در ذهن جوانان ما نهادینه کنید و مدام این تفکر را پیاده می‌کنید که ما باید در بغل آمریکا باشیم.

  خضری افزود: این جریان که مدعی روشنفکری است می‌خواهد این افکار را پیاده کند که آمریکاستیزی تمام شده و باید بروید سمت آمریکا و اینکه مشکلات ما به دست آمریکا حل خواهد شد.

  وی ادامه داد: از دوران مشروطه تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ تنها دولت مردمی که روی کار آمد دولت مصدق بود که لیبرالیسم بوده و آمریکاستیزی هم نداشت و با آمریکا همفکر بود اما باز هم با سیاست‌های آمریکا شکست خورد.

  عضو پیشین انجمن اسلامی دانشجویان مستقل عنوان کرد: آمریکایی‌ها زمینه سقوط دولت مصدق را فراهم کردند و این نشان می‌دهد که آمریکا توجهی به موضوع آمریکاستیزی ندارد و تنها به منافع خودش فکر می‌کند و اگر منافع آمریکا تامین نشود قطعا رفتاری را خواهد داشت که با مصدق داشته است.

  وی بیان داشت: برهمین اساس است که می‌گوییم باید تفکر آمریکاستیزی را بیش از پیش ترویج کنیم و حتی منافع خود را تامین کنیم.

  خضری در ادامه در خصوص اقتصاد دولتی گفت: نظام جمهوری اسلامی سال‌هاست که بر خصوصی‌سازی تاکید دارد اما دولت آن را اجرا نمی‌کند و از آن سر باز می‌زند ضمن اینکه دولت‌ها وظیفه حمایت از اقتصاد در بخش‌های محروم و ضعیف را دارند.

  به گزارش فارس، این مناظره سیاسی به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه یزد برگزار شد و در پایان نیز تعدادی از دانشجویان به بیان نقطه نظرات و انتقادات و پیشنهادات خود در این زمینه پرداختند.

   

  برچسب ها :

  نظرات