آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 21 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 39702
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۸ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۴
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  رئیس انجمن واردکنندگان برنج خبر داد

  افزایش ۳۰۰ تومانی قیمت برنج هندی در هر کیلو / ورود محموله‌ جدید تا ۱۰روز دیگر قیمت را کاهش می‌دهد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ سید احمد بحق رئیس انجمن واردکنندگان برنج  در مورد افزایش ۳۰۰ دلاری در هر تن برنج توسط تجار هندی به دنبال آزاد شدن واردات برنج به ایران، گفت: این موضوع حقیقت ندارد.

  وی با تاکید بر اینکه افزایش تقاضا در هر کالایی منجر به افزایش قیمت می‌شود، افزود: از زمان اعلام آزاد شدن واردات برنج به ایران هر کیلو برنج هندی حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است.

  رئیس انجمن واردکنندگان برنج بیان داشت: قیمت هر کیلو برنج هندی حدود ۴۷ روپیه بود که در حال حاضر به حدود ۵۳ روپیه رسیده و این نوسان با توجه به افزایش تقاضا کاملا طبیعی است.

  وی با اشاره به رکود شدید بازار داخلی ایران، گفت: توان افزایش قیمت برنج بیش از این وجود ندارد.

  بحق در مورد مشخص نشدن سقف برای واردات برنج نیز اظهار داشت: با توجه به شرایط بازار واردکنندگان با تردید ثبت سفارش انجام می‌دهد و بازار داخلی ایران تشنه واردات نیست.

  رئیس انجمن واردکنندگان برنج با تاکید بر اینکه محدودیت واردات منجر به افزایش واردات می‌شود، گفت: وقتی تقاضایی در بازار نباشد واردکنندگان هم تمایلی به واردات ندارند.

  بحق با اشاره به تعرفه ۴۰ درصدی و مابه‌التفاوت ۵۰۰ تومانی برای واردات هر کیلو برنج تصریح کرد: به ازای هر کیلو برنج وارداتی باید حدود  ۱۷۰۰ تومان تعرفه به گمرک پرداخت کنند که این موضوع تمایل به واردات را کاهش می‌دهد.

  وی با بیان اینکه تعرفه بالا منجر به افزایش قاچاق می‌شود، گفت: عمده قاچاق برنج از طریق مرزهای شرقی و جنوبی کشور اتفاق می‌افتد.

  رئیس انجمن واردکنندگان برنج اظهار داشت:مازاد یک میلیون تنی برنج در کشور حقیقت ندارد و هدف از بیان این موضوعات خرید برنج ایرانی با قیمت پایین‌ است.

  وی با تاکید بر اینکه مازاد برنج در کشور موجود نیست، گفت: با ممنوعیت واردات برنج بخشی از برنج مورد نیاز کشور از طریق قاچاق تأمین می‌شد.

  بحق بیان داشت: اولین محموله وارداتی برنج از ۱۰ روز دیگر به کشور وارد می‌شود و قطعا ورود محموله‌ها منجر به کاهش قیمت برنج در کشور می‌شود.

  براساس این گزارش: قاسم علی حسنی عضو هیأت رئیسه بنکداران مواد غذایی تهران گفته است بعد از اعلام دولت مبنی بر آزاد شدن واردات برنج، هندی‌ها از این مصوبه سوء استفاده کرده و قیمت آن را از هر تن ۶۵۰ دلار به ۹۵۰ دلار افزایش دادند.

   

  برچسب ها :

  نظرات