آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 39613
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  رسانه‌های عراقی اعلام کردند

  ورود یک میلیون و ۵۰۰ هزار زائر ایرانی به عراق

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ از هنگام آغاز ورود زائران ایرانی مراسم اربعین حسینی تا پایان روز جمعه، نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار زائر ایرانی از ۳ گذرگاه مرزی وارد خاک عراق شده‌اند و در حالی که به دلیل ازدحام جمعیت، مرز مهران با مشکل حمل و نقل روبه‌رو است، اما دو مرز شلمچه و چذابه در جنوب خلوت است.

  عادل الزرکانی معاون اول استاندار واسط عراق گفت: گذرگاه زرباطیه در مرز با ایران طی پنج روز اخیر از حدود یک میلیون زائر ایرانی برای ادای زیارت اربعین استقبال کرد.

  وی تاکید کرد: مقامات محلی تلاش‌های گسترده‌ای برای اعزام زائران ایرانی به کربلای معلی انجام می‌دهند و اطلاعات موجود نشان می‌دهد که حدود دو میلیون زائر ایران در سمت ایران منتظر ورود به عراق هستند.

  الزرکانی در گفتگو با رسانه‌های عراق افزود: گذرگاه زرباطیه شاهد سرازیر شدن زائران از ایران است به طوری که تعداد زائرانی که از روز دوشنبه گذشته تا روز جمعه وارد شدند، به حدود یک میلیون نفر می‌رسد که بیشتر آنها از ایران هستند و شماری هم از برخی کشورهای آسیایی دیگر هستند.

  وی افزود: دولت محلی در استان واسط تمام تلاش‌ها و امکانات خود را برای انتقال زائران ایرانی به شهرهای نجف اشرف و کربلای معلی به کار گرفته است اما با دشواری‌های زیادی در عملیات انتقال آنها به سبب حجم عظیم زائران روبرو است.

  الزرکانی گفت: اطلاعات دریافتی از مقامات ایرانی در چارچوب اتاق هماهنگی مشترک (میان عراق و ایران) نشان می‌دهد که حدود دو میلیون زائر همچنان در سمت ایران در انتظار ورود به عراق برای ادای زیارت اربعین هستند.

  از سوی دیگر مدیریت شهرستان بدره در شرق استان واسط روز پنجشنبه از ورود حدود ۲۵۰ هزار زائر ایرانی از طریق گذرگاه مرزی زرباطیه در مرز با ایران خبر داد. این اداره از دولت‌های ایران و عراق خواست خودروهای بیشتری برای انتقال زائران منتظر در گذرگاه‌ها ارسال کنند.

  استان‌های واسط عراق و ایلام ایران پیشتر درباره ورود سه میلیون زائر ایرانی از گذرگاه زرباطیه برای شرکت در مراسم اربعین حسینی به توافق رسیده بودند.

  گذرگاه مرزی زرباطیه یکی از مهمترین گذرگاه‌ها با جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود که از طریق آن مناسبات تجاری میان دو کشور و همچنین ورود و خروج زائران هر دو کشور انجام می‌شود و در سال‌های گذشته شاهد عملیات توسعه و آماده‌سازی گسترده‌ای بود تا حرکت مبادلات تجاری روزافزون میان دو کشور را پاسخگو باشد.

  این در حالی است که در حال حاضر گذرگاه جدیدی با هزینه حدود ۵۶ میلیارد دینار در حال احداث است.

  آمادگی فرودگاه نجف برای ورود بیش از ۱۲۳ پرواز

  اداره فرودگاه بین المللی نجف اشرف اعلام کرد این فرودگاه آمادگی ورود بیش از ۱۲۳  پرواز از مناطق مختلف جهان را دارد.

  بر اساس گزارش الفرات، فائد کاظم نون رئیس شورای اداری فرودگاه نجف اشرف گفت: فرودگاه نجف برای ورود بیش از ۱۲۳ پرواز آماده است و پروازهای روز جمعه به این فرودگاه، ۳۰ هزار و ۷۵۰ زائر را برای شرکت در مراسم اربعین حسینی وارد کرد.

  وی افزود: پیش‌بینی می‌شود تعداد پروازها در فرودگاه نجف طی روزهای آینده به بیش از ۱۳۰ پرواز در روز برسد.

   

  برچسب ها :

  نظرات