آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 21 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 39108
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۷:۱۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان
 •   

  در سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر چه می‌گذرد؟/ ۲ سال زمان برای رسیدگی به پرونده تخلف آقازاده/ سازمانی با گردش مالی چند هزار میلیاردی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ حدود ۲ سال پیش بود که طرح تحقیق و تفحص از جمعیت هلال احمر در مجلس مطرح شد و بر خلاف نظر مطرح کنندگان، رای نیاورد، اما همان زمان تعدادی از نمایندگان در صحن علنی نسبت به اتفاقات رخ داده در سازمان تدارکات پزشکی هشدار دادند.

  شانزدهم مرداد ۹۲، محمدحسین قربانی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در ابتدای رسیدگی به طرح تحقیق و تفحص اظهارداشت که این کمیسیون با این طرح مخالف است.

  در همین خصوص احمد شوهانی نماینده دیگر مردم در مجلس نیز گفت: با وجود این که همه ما باید کمک کنیم تا ساختار جمعیت هلال احمر آسیب نبیند اما در دوران مدیریت فعلی این جمعیت اتفاقاتی رخ داده است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

  پاداش‌های چند میلیونی و عدم نظارت بر عملکرد شرکت رشد

  شوهانی خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر دارای ده‌ها شرکت اقماری در زیر مجموعه خود است که رقم مالی بسیار قابل توجهی در آنها جریان دارد.

  وی اضافه کرد: جمعیت هلال احمر همچنین دارای ده‌ها شرکت در کشورهای خارجی است که از جمله آنها می‌توان به شرکت تدارکات پزشکی و شرکت داروسازی «رشد» اشاره کرد که در کشور آلمان مستقر هستند.

  شوهانی اظهارداشت: باید بررسی شود که مدیران عامل این شرکت‌ها چه کسانی هستند و بر چه اساسی انتخاب می‌شود. گفته می‌شود مدیران عامل این شرکت‌ها پاداش‌های چند میلیونی می‌گیرند و به عملکرد آنها هیچ نظارتی نمی‌شود.

  نماینده مردم ایلام در مجلس اضافه کرد: از سوی دیگر، برخلاف سایر دستگاه‌های دولتی ذیحساب جمعیت هلال احمر توسط خود این جمعیت انتخاب می‌شود.

  خریدهای هنگفت و بلااستفاده در سازمان تدارکات پزشکی

  نماینده مردم ایلام در مجلس از جمله ابهامات دیگر جمعیت هلال احمر را خریدهای این جمعیت دانست و گفت: همواره مبالغ هنگفتی برای خرید لوازم ضروری توسط جمعیت هلال احمر صرف می‌شود که دقت لازم در خصوص آنها مبذول نشده است.

  به گفته شوهانی، بیشتر خریدهای جمعیت هلال احمر از افراد و شرکت‌های خاصی انجام می‌شوند.

  موضوعی که ظهرایی، مدیرعامل وقت شرکت سها ۱ نیز در در جریان رونمایی از محصولات جدید دارویی درمانی هلال احمر به آن اذعان و تأکید کرد: ما تکنولوژی خوبی داریم به طور مثال دستگاه‌هایی داریم که به ارزش تقریبی ۳ میلیارد تومان یا ۱٫۲ میلیون دلار در این شرکت بلااستفاده مانده و تکنولوژی استفاده از آن را نداریم؛ به همین دلیل سوددهی و فروش کمی داریم.

  دبیرکل هلال احمر: تخلف در شرکت رشد در مسیر رسیدگی قضایی است

  دو هفته پیش بود که علی اصغر احمدی، دبیرکل جمعیت هلال احمر بار دیگر درباره تخلفات شرکت رشد هلال در آلمان توضیحاتی داد.

  احمدی در پاسخ به این سئوال که پرونده تخلفات مسئولان پیشین مرکز دارویی رشد هلال احمر در آلمان در چه مرحله‌ای است، افزود: اکنون این پرونده در مسیر رسیدگی قضایی است.

  وی گفت: مسئولان جمعیت هلال احمر بارها تاکید کردند که اقدامات کامل باید صورت گیرد و اگر اموالی از هلال احمر بیرون رفته، باز پس گرفته و با فرد یا افراد خاطی برخورد شود.

  رئیس جمعیت هلال احمر: هنوز شکایتی نکرده‌ایم

  اکنون در این ارتباط، سید امیرمحسن ضیایی، رئیس جمعیت هلال احمر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس توضیحاتی درباره تخلف در شرکت رشد هلال در آلمان داد.

  وی گفت: شرکت آلمان در سال‌های خیلی دور فعالیت‌های تدارکاتی و تجهیزاتی برای جمعیت هلال احمر انجام می‌داد.

  به گفته ضیایی، این شرکت خریدهایی برای هلال احمر می کرد و از حدود ۲ سال پیش غیر فعال شده و هیچ فعالیت بازرگانی نداشته است.

  وی درباره نوع تخلفات این شرکت افزود: در ارتباط با مدیریت آنجا مسائلی وجود دارد که جمعیت هلال احمر در حال پیگیری است تا اقدامات لازم انجام شود.

  رئیس جمعیت هلال احمر در پاسخ به این سوال که آیا هلال احمر شکایتی کرده ده است یا خیر گفت: هلال احمر در این مورد حرف دارد اما هنوز شکایت قضایی نکرده است.

  وی در پاسخ به این سوال آیا صحت دارد که «ی.ر» فرزند یکی از مسئولان سابق مدیریت این شرکت در آلمان را عهده‌دار بوده و تخلفات را انجام داده، گفت: بله درست است. البته من اطلاعی ندارم که مدعی العموم هم به این ماجرا ورود کرده یا خیر اما تخلفاتی صورت گرفته که مربوط به مدیران وقت این شرکت می‌شود.

  ۲ سال زمان برای رسیدگی به پرونده تخلف آقازاده

  در حالیکه به گفته ضیایی، ۲ سال است که شرکت رشد تعطیل شده و هیچگونه فعالیتی نداشته است و این آقازاده به ایران بازگشته است، اما متاسفانه طی این سال‌ها هیچکدام از مدیران وقت جمعیت هلال احمر نسبت به تخلفات اقدام قضایی نکرده و آن را مسکوت گذاشته‌اند.

  اینکه چرا جمع آوری اسناد و مدارک مربوط به تخلفات این مقدار زمان برده است را ۲ نظریه توجیه می‌کند. اول اینکه شاید مدیران وقت بنا به دلایلی که خودشان اطلاع دارند، تصمیم به عدم پیگیری تخلفات گرفته و به نوعی به روی تخلفات رخ داده چشم بسته‌اند و تنها به تعطیل کردن شرکت رشد و پاک کردن صورت مسئله اکتفا کرده‌اند.

  نظریه دوم این است که تخلفات آن قدر پیچیده و گسترده بوده که زمان زیادی برای جمع آوری اسناد و مدارک باید صرف می‌شده است که در این خصوص نیز باید به این نکته اشاره کنیم که سازمان‌های نظارتی مانند سازمان بازرسی در تدارکات پزشکی هلال احمر حضور دائم دارد و همه مراحل گردش مالی را کنترل می‌کند.

  این تأخیر بنا به هر دلیلی رخ داده باشد، موجب شده که این آقازاده آزادانه بگردد.

  مدیرعامل سابق سازمان تدارکات: پرونده را خردادماه به سازمان‌های نظارتی تحویل دادم

  حسام‌الدین مدنی، مدیرعامل سابق سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر در این ارتباط به خبرنگار فارس گفت: از روز اولی که به سازمان تدارکات آمدم اندک فعالیت‌های شرکت رشد را متوقف کردم.

  وی گفت: این شرکت از سال ۲۰۱۱ فعالیت چندانی نداشته اما کارمندانی داشت که تعدادی از آنها آلمانی بودند و مطالباتی ایجاد شده بود و ما نیز کلا شرکت را تعطیل کردیم.

  مدنی در رابطه با اسناد و مدارک مربوط به تخلف گفت: ما به آقای «ی.ر» اعلام کردیم که باید بدهی خود به سازمان تدارکات را تسویه کند، در غیر اینصورت از طریق مراجع قانونی عمل خواهیم کرد که ایشان تا زمانی که بنده در این سازمان مسئولیت داشتم نسبت به تسویه حساب اقدام نکرد و ما نیز مدارکی که طی یک سال و نیم گذشته فراهم کرده بودیم را خردادماه در اختیار دادگاه، سازمان بازرسی، رئیس جمعیت هلال احمر و همه دستگاه‌های نظارتی گذاشتیم.

  وی در مورد رقم این پرونده گفت: از بیان رقم معذورم اما رقم مهم نیست و چه یک ریال چه صد میلیارد از بیت المال افراد باید نسبت به آن پاسخگو باشند.

  مدنی ادامه داد: ما اسناد و مدارک متقنی جمع آوری کردیم که حدود یک سال و نیم زمان برد اما مدارک مستند است.

  شوهانی: در مطالعات تحقیق و تفحص به مسائل مختلفی برخوردم

  احمد شوهانی در مورد مواردی که ۲ سال پیش در صحن علنی مجلس مطرح کرده بود به فارس گفت: آن زمان من مطالعاتی را برای به سرانجام رسیدن طرح تحقیق و تفحص از جمعیت هلال احمر انجام دادم که به مسائل مختلفی برخوردم.

  وی گفت: بیشتر مسائل مربوط به شرکت‌های خارجی هلال احمر که زیر مجموعه سازمان تدارکات فعالیت می‌کنند می‌شد که شرکت رشد یکی از همین موارد بود.

  نماینده ایلام خاطرنشان کرد: اگر تحقیق و تفحص رای می‌آورد بسیاری از ابعاد و تخلفات مشخص می‌شد اما متأسفانه با اختلافی اندکی این طرح رأی نیاورد. اما اکنون نیز نمایندگان می‌توانند طرح تحقیق و تفحص از هلال احمر را کلید بزنند اگر چه من به شخصه دل و دماغ این کار را ندارم.

  وی ادامه داد: مسئولان وقت هلال احمر باید در این مورد پاسخگو باشند و مسئولان فعلی نیز باید هرچه سریعتر به تخلفات رسیدگی کنند.

  اسفنانی: اگر رسیدگی به خاطر منفعت عقب افتاده شائبه معاونت در تخلف مطرح می‌شود

  محمدعلی اسفنانی عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز در این ارتباط و علت تأخیر افتادن در رسیدگی به این پرونده، گفت: صرف این مقدار زمان در شرایطی طبیعی است چرا که جمع‌آوری اسناد و مدارک زمان بر است و سیستم بروکراسی اداری کشور نیز موجب می‌شود که رسیدگی به پرونده طول بکشد.

  وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اینکه با مدیری که از جرم اطلاع داشته اما آنرا گزارش نکرده است باید چه برخوردی شود، گفت: اگر جرمی وقوع پیدا کرده و مسئولی از آن اطلاع داشته و به مراجع ذی‌ربط اطلاع نداده باشد، حتی ممکن است خودش در قالب اختفا کننده جرم مورد تعقیب قرار بگیرد.

  اسفنانی ادامه داد: اختفاء جرم خودش جرم است اما گاهی ممکن است اهمال در انجام وظیفه باشد که این خود این هم در برخی موارد جرم است و اگر در این میان منفعتی به شخص مطلع برسد ممکن است که به علت معاونت در جرم قابل تعقیب قرار گیرد.

  چگونگی نظارت‌ها بر مدیران سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر

  در حالیکه که گردش مالی سازمان تدارکات پزشکی چند هزار میلیارد تومان می‌شود، همانطور که نماینده ایلام ۲ سال پیش نسبت به آن تذکر داد، لازم است که نظارت‌ها بر مدیران این سازمان افزایش یابد و مشخص شود که چه کسی با چه سابقه‌ای مدیر شده و در حال انجام چه فعالیتی است.

  امیدواریم با تغییر مدیران هلال احمر، نظارت‌ها بر انتخاب مدیران و عملکرد آنها افزایش یافته باشد تا در آینده شاهد پیدا شدن چنین پرونده‌هایی در این جمعیت عام‌المنفعه نباشیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات