آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 28 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38983
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۰
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > ایران و جهان
 •   

  «فروش یک‌جای محصول و زمین»؛ هدیه سودهای بالای بانکی به کشاورزان

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ تسهیلات بخش کشاورزی با بهره بالا در اختیار کشاورزان و باغ‌داران قرار می‌گیرد که این قشر زحمت‎کش نمی‌توانند با این وجود از پس اقساط آن برآیند، این درحالی است که تسهیلات در سایر بخش‌ها با بهره پایین پرداخت می‌شود.

  * اهمیت نرخ سود برای صادرکنندگان

  مدیرعامل اتحادیه باغ‌داران مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه نرخ سود بانکی برای صادرکنندگان از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: در بازارهای جهانی روسیه به صادرکنندگان تسهیلاتی با نرخ پایین پرداخت می‌کنند که به‌راحتی می‌توانند اقساط را پرداخت کنند ولی در کشور ما این‌گونه نیست.

  محمدرضا شعبانی بیان کرد: اگر تسهیلات و سرمایه در اختیار باغ‌داران قرار گیرد، تمایل مردم بیشتر می‌شود، هرچند وزارت جهاد کشاورزی نهال‌های یارانه‌دار برای اصلاح جایگزین را در اختیار باغ‌داران قرار می‎دهد که این مشکلات حل شود.

  * خرید و فروش کم‌رونق محصولات کشاورزی در کشور

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به انجام اقدامات مناسب در این زمینه، گفت: اعزام هیئت‌های خارجی و گروه‌های اقتصادی دولتی و خصوصی به کشورهای همسایه و تدوین سند توسعه در ستاد توسعه صادرات استان از جمله گام‌هایی بوده که در این راستا برداشته شده است.

  دلاور حیدرپور با بیان اینکه طرح‌های تجاری اتاق ایران در آستراخان راه‌اندازی شد، اضافه کرد: تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی تلاش کنند، به‌طور حتم بحث صادرات گسترش می‌یابد.

  وی به انجام اقدامات در زمینه احیای باغ‌های مازندران اشاره کرد و افزود: تسهیلات بخش کشاورزی با بهره بالا است که لازم است در این‎باره تمهیدات جدی اندیشیده شود.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: تسهیلات بخش ماشین‌آلات بخش کشاورزی با پیگیری‌های وزیر جهاد کشاورزی و گرفتن مصوبه با بهره ۱۸ درصد بوده، در حالی که وام‌های خودرو با بهره ۱۶ درصد ارائه می‌شود.

  این مسئول با اعلام اینکه خرید و فروش محصولات کشاورزی به دلیل وجود رکود در کشور کم‌رونق است، خاطرنشان کرد: برای رونق بخش کشاورزی اگر تسهیلات خرید ماشین‌آلات کشاورزی در حد صنعتی نیست، باید مانند آن باشد.

  حیدرپور به رشد ۵٫۷ درصدی رشد کشاورزی در شش ماهه اول امسال اشاره و بیان کرد: درصد رشد کشاورزی در این شش ماه مطلوب بوده و این بالاترین رشد اقتصادی است، انتظار ما این است برای حفظ رونق کشاورزی که مستلزم حمایت بیشتر دولت و کاهش نرخ سود است، تمهیداتی برای زیرساخت‌های بخش کشاورزی اندیشیده شود.

  رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تأکید بر اینکه تسهیلاتی در اختیار کشاورز قرار گیرد تا هزینه تولید بالا نرود، گفت: باید بتوانیم در بازارهای جهانی محصولاتی داشته باشیم که قابل رقابت باشد، امیدواریم تصمیماتی که دولت می‌گیرد، به گونه‌ای باشد که در جهت رونق کشاورزی باشد.

  حیدرپور خاطرنشان کرد: همچنین پیگیر هستیم که بخش کشاورزی نیز در بسته جدید دولت در بحث رونق اقتصادی جایگاه ویژه‌ای داشته باشد تا کشاورزان بتوانند با استفاده از این فرصت مسائل و مشکلات را کاهش دهند.

  به گزارش فارس، با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از بخش تولیدات داخلی وام خودرو یا کالا باید به‌گونه‌ای سوق پیدا کند تا بخش کشاورزی نیز بتواند از این مولفه‌ها استفاده کند و نگرانی‌هایی که برای کشاورزان و باغ‌داران وجود دارد، رفع شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات