آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ , Friday 21 January 2022
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 38945
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ آذر, ۱۳۹۴ - ۰۶:۰۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  اینر سیتی:

  حتی برخی کشورهایی که به قطعنامه ضدایرانی رأی مثبت دادند، آن را سیاسی می‌دانستند

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل روز شنبه قطعنامه‌ای را به پیشنهاد عربستان سعودی تصویب کرد که تعجب بسیاری را برانگیخت.

  هرچند این قطعنامه که در آن تلویحا از بمباران مواضع تروریست‌ها توسط روسیه انتقاد شده و مشخصا هم خواستار خروج نیروهای حزب‌الله و ایران از سوریه شده، با حمایت آمریکا و کشورهای غربی به تصویب رسید، اما همچنان انتقادات از رویکرد سیاسی آن ادامه دارد.

  در تازه‌ترین مورد، پایگاه «اینر سیتی» که عمدتا اخبار پشت پرده سازمان ملل را منتشر می‌کند، نوشته است که حتی برخی از کشورهایی که احتمالا تحت فشار به این قطعنامه رأی مثبت دادند، از آن ناراضی هستند و آن را سابقه‌ای بد برای شورای حقوق بشر می‌دانند.

  این پایگاه نوشته است: «چندین کشور، حتی برخی از کشورهایی که به قطعنامه رأی “آری” داده بودند، گفتند که از آن ناخرسند هستند، چراکه به عنوان یک سابقه بد و نمونه‌ای از ترجیح دادن سیاسی‌کاری بر حقوق بشر، از آن یاد خواهد شد.»

  به نوشته اینر سیتی، «مثلا سوئیس و ژاپن گفتند که با وجود رأی مثبت، اما از اینکه (در قطعنامه) به سپاه و نیروی قدس ایران اشاره شده، ناخرسند هستند.»

  «نواف سلام» نماینده لبنان در سازمان ملل هم گفته است که این کشور به دلیل آنکه حزب الله یکی از احزاب پارلمان این کشور است و ضمنا از لبنان در برابر اسرائیل دفاع می‌کند، از رأی دادن به این طرح خودداری کرده است. نماینده کانادا نیز در جریان این رأی‌گیری گفت که در این قطعنامه باید هرگونه استفاده از گاز کلورین محکوم می‌شد و نه فقط استفاده غیرهدفمند از آن.

  در هفته‌های گذشته، پس از آنکه ریاض به عنوان رئیس یکی از کمیته‌های اصلی حقوق بشر سازمان ملل انتخاب شد، انتقادات گسترده‌ای در این رابطه مطرح شد. روزنامه ایندیپندنت این اقدام را «سر بریدن حقوق بشر» توصیف کرده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات